Materiál
- vyřazené palety, 2 ks
- šrouby do dřeva (tzv. vruty), cca 60 ks
- lepidlo
- barva
- jezírková fólie, 65 × 140 cm
- hadička na vodu, cca 1,5 m délka
- šroubovací háček, 2 ks
- keramzit – drenáž, 3 l
- květiny
Nářadí
- metr
- tužka
- pilka
- úhloměr
- vodováha
- kladivo
- AKU šroubovák
- úhlová bruska
- brusný papír
- štětec
- sponkovačka
- nůž
- nůžky
Video jak stojan vyrobit
Správný stojan na dřevo umožňuje dřevu proschnout. A pokud i dobře vypadá, je příjemným zpestřením zahrady.
- Při koupi dřeva na topení se vždy informujte, zda jde o čerstvé, nebo vysušené dřevo. Čerstvé je samozřejmě finančně výhodnější, ale měli byste ho nechat cca dva roky v zahradě proschnout.
- Pokud chcete ušetřit, plánujte si koupi čerstvého dřeva rok až dva dopředu a dosušte ho na vlastním pozemku.
- Platí také, že čím více jsou polena naštípaná, tím rychleji proschnou. Měkké dřevo, kam patří smrk, borovice, lípa, topol, vysychá v porovnání s tvrdým, jako jsou buk, dub nebo akát, rychleji.
Prostor pro rostliny
Na hydroizolaci prostoru pro rostliny jsme použili jezírkovou fólii. Na dno jsme nasypali drenáž. Aby stojan mohl stát v exteriéru, kde na něj může i pršet, těsně nad drenáž jsme umístili hadičku k odvedení vody.
Aby se voda rychleji vsákla, nařezali jsme do ní zářezy. Na drenáž jsme uložili 15 ks vysazených květináčů s průměrem 9–12 cm, z toho osm kusů vřesu (Calluna vulgaris), tři kusy okrasného zelí (Brassica oleracea) a po stranách květináče jsme osadili dvě vrbiny penízkové (Lysimachia nummularia), které visí přes okraj. Použité rostliny můžeme měnit podle ročního období.
Rostliny pro výsadbu
Alternativou výměny rostlin v květináčích je jejich výsadba do substrátu. Rostliny jsou potom méně náchylné na nebezpečné přesušení. Konec hadičky k odvedení vody posuneme přes celou délku, vyřežeme malé otvory a obalíme do textilie vystřižené ze silonových punčoch.
Poslouží to jako sítko, aby substrát neucpal otvory. Přímo na drenáž vsypeme substrát a do něj vysazujeme. Vysazované rostliny můžeme obměňovat, na jaře dáme macešky, pomněnky a sedmikrásky, v létě letničky a na podzim podzimní kombinace.
Trvalou výsadbu nenáročnou na zálivku a jednoduchou na údržbu připravíme ze skalních růží (Sempervivum sp.) a různých druhů rozchodníků (Sedum sp.). Převisy a celoroční zeleň zase vykouzlí břečťany (Hedera helix) a barvínek (Vinca minor).
Text, foto a realizace: Marian Drobnica
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů