Paprika vzhledem ke svým výjimečným vlastnostem a blahodárným účinkům na lidský organismus je středem zájmu mnohých šlechtitelů. Každoročně je tak sortiment rozšiřován o nové odrůdy, které čekají na hodnocení právě vás – pěstitelů.
Orientovat se v rozsáhlém sortimentu a ještě evidovat povolené novinky dá určitě zabrat. Vyplatí se tak každému pěstiteli nakupovat ve specializovaných prodejnách, poradit se, jakou odrůdu pro dané podmínky vybrat, aby naše snažení nebylo spíše zklamáním. A tak si připomeneme, jak nejsnáze rostlinky předpěstovat.
Výsev papriky
V posledních letech se velmi osvědčuje vysévat papriky do hrubého perlitu, který má průměr částic okolo 3 mm (k dostání je v zahrádkářských prodejnách pod názvem Agroperlit). Kromě Agroperlitu budeme potřebovat květináček, podmisku, filtrační, savý nebo novinový papír vystřižený podle průměru květináče a vodu.
1. Příprava
Důkladně navlhčený Agroperlit naplníme do květináčků nejlépe o průměru okolo 8 cm, květináč postavíme na podmisku, aby přebytečná zálivková voda nevytékala na zem.
2. Výsev semen
Semena rozmístíme na povrch a můžeme jemně zasypat suchým Agroperlitem tak, abychom je alespoň částečně viděli, a přikryjeme vystřiženým papírem. Denně zaléváme tak, aby byl papír stále vlhký. Také do spodní misky doléváme vodu do výšky asi 1 cm.
3. Umístění květináče
Takto osetý květináč je možné ještě překrýt mikrotenem, aby papír pomaleji vysychal a udržela se stálá teplota. Nejlépe osivo klíčí při teplotě 28–30 °C. Proto je umisťujeme do blízkosti topení alespoň do doby začátku klíčení.
4. Klíčení semen
Semena začnou klíčit po 5 až 7 dnech, a jakmile se objeví děložní lístky, papír sejmeme, ale stále mírně kropíme a udržujeme spodní závlahu. Kromě vysoké teploty a vlhkosti potřebují klíčící semínka také dostatek světla. Touto metodou vyklíčí i semínka starší, pokud nám zbyla z minulých let.
Agroperlit neobsahuje žádné zárodky patogenních hub, takže nehrozí padání klíčících rostlin, jak se často stává při výsevu do substrátu. Při použití výsevního substrátu se především začínající pěstitelé dopouštějí chyby tím, že semena vysejí příliš hluboko. K tomu ještě nedodržení doporučené teploty a klíčení se pak velmi protahuje, často třeba až na 3 týdny, a to v kombinaci s pozdějším výsevem vede k pozdnímu nástupu rostlin do plodnosti.
Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock