Zatímco nové rostliny zakořeňují, jsou spojené s rodičovskou rostlinou, od níž čerpají živiny i vodu, dokud si nevytvoří vlastní kořeny. Tento způsob je osvědčený na množení rybízů, angreštů, ale i na množení popínavek, jako například jasmínovníku.
Potápění je název techniky používané na množení různých keřů a popínavých druhů, které se těžko a problematicky množí pomocí řízků. Všechno, co k ní potřebujeme, je několik ročních výhonů, které vyrůstají dostatečně blízko půdě, abychom je k ní dokázali ohnout a zafixovat, malá lopatka či motyčka a něco na zafixování. Na výsledek si počkáme rok a někdy i víc. Jelikož v tomto období bývá na rostlině hodně ročních výhonů vhodných na potápění, ponoříme jich do půdy hned několik, pro případ, že se všechny neuchytí.
Jak na potápění
- Najdeme letošní výhonek, který dokážeme ohnout až k půdě tak, že ještě zůstane několik pupenů na jeho konci. Přibližně 20 cm směrem od vrcholu odstraníme na 5 cm délce všechny listy.
- Uděláme mělký zářez do výhonku, do poloviny jeho tloušťky a asi 2 cm dlouhý. Ale neoddělujeme ho ani nelámeme. Toto podpoří zakořenění.
- Květináč naplníme výsevným substrátem a jeho spodek ponoříme do půdy blízko mateřské rostliny. Výhonek ohneme do květináče. Místem, kde je zářez, ho přitlačíme k půdě.
- Výhonek zafixujeme a zasypeme substrátem. Kořeny vzniknou asi za rok. Dříve než výhon odstřihneme od mateřské rostliny, si to ověříme. Výhonek ohneme do květináče. Místem, kde je zářez, ho přitlačíme k půdě.
Které rostliny můžeme množit potápěním
- Plaménky hybridy (Clematis)
- Zimolez (Lonicera)
- Vistárie (Wisteria)
- Kamélie (Camelia)
- Rododendron (Rhododendron)
- Kalina (Viburnum)
rp
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů