Dotaz:
O muškáty se pečlivě starám, pravidelně je přihnojuji, ale na spodní straně listů se objevila nějaká houbová choroba. Asi to muškátům nevadilo, protože nádherně kvetly. Raději bych tomu ale v letošním roce předešla. V. Kožnarová, Chrudim
Korkovitost muškátů
Jedná se o korkovitost muškátů, která se objevuje u převislých forem. Nejedná se ale o žádnou houbovou chorobu nebo poškození škůdci, nýbrž o fyziologickou poruchu. Způsobuje ho nadměrné zalévání nebo nerovnoměrný přísun vody. Znamená to tedy, že na vině je sám pěstitel.
Jak předejít korkovitosti
Projevuje se zvětšením povrchových buněk a tvorbou drobných zelených zduřenin. Takto zvětšené buňky později odumírají a hnědnou, což se navenek projevuje korkovitostí. Ochrana je preventivní, vyplatí se používat kvalitní, propustné substráty a zalévat rovnoměrně, bez zbytečného přelévání.
Pokud jsou rostliny vystaveny povětrnostním podmínkám, tedy dešťovým srážkám, je nutné mít na dně pěstebních nádob drenáž alespoň 5 až 10 cm z keramzitu nebo drobného štěrku a dostatečné množství odtokových otvorů.
Text, foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Zeptejte se
Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz