Zahrada

Zahrada bez slimáků

Řada pěstitelů se ptá, zda není zbytečné mít zahrádku, pěstovat zelí, květák, brokolici a jinou zeleninu. Těší se na úrodu, která vypadala slibně, a najednou je téměř po ní. Všechno je požrané, všude jen slimáci a spoušť…

slimáci

Slimáci vykusují rozvíjející se listy rostlin, vylézají hlavně za dešťů a ve večerních hodinách. Jeden slimák dokáže přes noc sežrat potravu, která váží asi čtvrtinu jeho tělesné hmotnosti. Při velkém vý­skytu slimáků dokáží zlikvidovat až 60 kg listové hmoty na 1 hektar.

A který slimák je nejobávanější? Je to plzák španělský, který se k nám dostal náhodně z Pyrenej­ského poloostrova s dovozem exotických plodin v 90. letech minulého století. Ten je považován za největšího škůdce nejen u nás, ale v celé Evropě, a to zejména proto, že nemá mnoho přirozených nepřátel. Nebezpečný je pro něj pouze nedostatek vody. V podmínkách středoevropského klimatu má plzák španělský jednu generaci do roka a ke kopulaci dochází také jednou ročně, v časově relativně krátké době na konci června. Kladení vajíček probíhá od poloviny srpna do konce září, někdy až do polo­viny prosince. Jeden slimák může naklást 4 až 7 snůšek, dohromady až 225 vajíček.

slimáci


Lidové metody, jak se slimáků na zahrádce zbavit

Sbírat je a nosit daleko

Odborníci tvrdí, že ruční sběr je nejúčinnější metodou. Musíte si však najít čas a vytrvat. Sbírejte plže ve večerních či nočních hodinách, kdy jich nejvíce vylézá z úkrytů. Projděte celou zahradu, zvláště pak tmavá a vlhká místa, kde se plži obvykle schovávají: kompost, vysokou trávu, místa pod prkny nebo cihlami, pod složeným dřevem, pod sudy nebo květináči i pod poklopem jímky nebo septiku. Jenže co pak s kbelíkem plným slimáků? Můžete jej odnést někam daleko a vysypat, plže předhodit prasatům či drůbeži nebo je zlikvidovat horkou vodou či solí. Když plže neodnesete daleko, ale jen je vysypete za plot, zase se vrátí nebo přilezou jiní. Slimáků však bude na zahradě výrazně méně, nebudou tolik klást nová vajíčka.

Zasypat slimáky solí

Máte-li plže nasbírané v kbelíku, můžete je zasypat kuchyňskou solí. Ta je rozpustí a zbytky pak stačí někam vylít. Zabijete jen nasbírané plže, ale brzy přilezou další.

Zalití slimáků vodou

Jestliže na zasolování slimáků nemáte žaludek, můžete je v kbelíku zalít vodou. V té studené se utopí, i když mnozí se budou snažit vylézt ven. Spaříte-li je horkou vodu, zemřou za několik vteřin. Aby byl účinek rychlejší, můžete místo vody použít sodovku nebo přidat ocet, saponát či mýdlo. Také touto metodou zabijete pouze sesbírané plže.

Přímá likvidace slimáků

Někteří zahrádkáři je napichují na tyč s bodcem, jiní je krájejí rýčem či lopatou, ostatní je třeba zašlapují. Budete-li v hubení důslední, bude slimáků na zahradě méně. Usmrce­ná těla plžů však uklízejte, aby nepřilezli ostatní. Nemají totiž problémy s kanibalismem.

Text: Jan Kopřiva
Foto: isifa/Shutterstock