Pěstování kanadských borůvek se v posledních letech velmi rozšířilo, ale mnohým pěstitelům se pěstování příliš nedaří, a tak přicházejí na řadu dotazy týkající se především žloutnutí a celkově pomalého růstu sazenic.
Příčina je většinou špatně zvolené stanoviště a nedodržení specifických podmínek pro pěstování tohoto atraktivního ovoce.
- Borůvky jsou plodiny s vyhraněnými požadavky na půdu, polohu a klima. Dobrý výnos je zaručen pouze tehdy, má-li rostlina dostatečně hluboký, dobře provzdušněný substrát se stálou stejnoměrnou vlhkostí.
- Do půdy je nutné dodávat statková hnojiva (hnůj, zelené hnojení), kterými zvyšujeme obsah humusu a základních živin.
- Kyselost půdy se má pohybovat v rozmezí pH 4,3–4,8. Pro pěstování na zahrádce je nejlepší smíchat zahradní výživnou zeminu s borovou hrabankou, rašelinou a říčním pískem v poměru 1 : 2 : 2 : 1. Nesmíme také zapomínat, že borůvky jsou ze všech u nás pěstovaných plodin nejnáročnější na vodu, avšak pozor na pozemky s vysokou hladinou spodní vody.
- Rostliny udržujeme v dobré kondici také pravidelným řezem a přihnojováním. V tuto dobu se vyplatí přisypat ke keřům vysokou vrstvu hoblin nebo pilin z jehličnatých stromů. Dojde nejen k okyselení půdy, ale i dodání potřebných živin rostlinám.
Text a foto: Ing. Ludmila Dušková