Zahrada

ZAPOJTE MALÉ POMOCNÍKY DO ÚKLIDU ZAHRADY

Děti a zahrada – to je neodmyslitelné spojení. Pobyt v přírodě dětem prospívá, mohou se volně pohybovat, a přirozeně tak rozvíjet svou motoriku. Od mala je dobré vést je k péči o zeleň a zapojovat je do běžných činností na zahrádce, ať už jde o sázení rostlin, či hrabání spadlého listí.

Při volbě dětského zahradního nářadí je důležitá především bezpečnost. Finská firma Fiskars připravila pro děti speciální inspirativní řadu My First Fiskars. Zahradní nářadí z této řady je nejen bezpečné a kvalitní, ale také v hravých barvách, což malí zahradníci jistě ocení.

bedna Fiskars

Řada My First Fiskars je výsledkem dvouleté práce oddělení Fiskars pro výzkum a vývoj, založené přímo na kontaktu s dětmi, s jediným cílem – zajistit dokonalou spokojenost koncových zákazníků, tedy našich ratolestí. Tvar, rozměry, použitý materiál, barvy a hlavně design úchytů a rukojetí – všechny tyto vlastnosti byly upraveny a zlepšeny dle zpětné vazby dětí a četných pokusů přímo v terénu. K dispozici je barevné náčiní pro práci na zahradě ve všech ročních obdobích.

Součástmi kufříku se sadou nářadí jsou  dvě lopatky, „pila“ (pro tvorbu řádek na sazenice nebo řezání sněhu či písku) a štětec. To vše skýtá kreativním dětem nekonečné množství možností  při práci na zahradě. Oblý design rukojeti je speciálně navržen tak, aby jej bylo možno uchopit několika způsoby, a je doplněn neklouzavým materiálem, který zajišťuje, že nářadí se dobře drží v ruce. Samotný kufřík může sloužit jednak jako praktické přenosné úložiště na všechny nástroje, nebo jako nádoba. Jeho černé víko mohou děti použít jako podložku pro sezení nebo na klečení, v zimě také na sjíždění zasněžených kopců.

smetak hrabicky

Kromě všestranného kufříku obsahuje řada My First Fiskars také také čtyři druhy nářadí (lopatu, rýč, hrábě na listí a koště) s dlouhými násadami, vyrobenými z hliníku, oblými oranžovými rukojeťmi a robustními pracovními hlavami z poly-propylenového plastu. U nářadí určeného ke kopání jsou ještě hlavy vyztužené skelnými vlákny a v ohybné části acetalovým termoplastem (POM) pro větší flexibilitu.

VEĎTE SVÉ DĚTI K LÁSCE K ZAHRADNIČENÍ A K PŘÍRODĚ

1. Ukazujte jim proměňující se svět zahrady a učte je poznávat zvířata a rostliny

Zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, počítat, později poznávat různé malé živočichy, rostliny, chutě, vůně atd.

2. Zkuste společně vytvořit jejich první herbář

Spadaného listí je všude okolo habaděj, stačí ho jen shrabat a vybrat ty nejhezčí listy. Společně je pak doma usušíte a vytvoříte krásně barevný herbář. Krom kreativity při vytváření herbáře se děti navíc naučí názvy stromů a keřů.

3. I ptáčci potřebují jíst

Vyberte na zahradě vhodný strom, který je dobře viditelný zpovzdálí a vyrobte doma s dětmi tukovou kouli pro ptáčky. Její příprava je snadná – stačí drobet drcených ořechů a pár nadrcených piškotů. Rozehřejeme si libovolný rostlinný tuk. Po rozehřátí ho odstavíme a necháme natolik prochladnout, aby byl ještě tekutý, ale ne vroucí. Vezmeme si prázdný kelímek od jogurtu, na dno nasypeme trochu připravené směsi a zalijeme tukem. Promícháme a necháme důkladně zatuhnout, nejlépe v ledničce. Potom kelímek nastřihneme u horního okraje na několika místech a „oloupeme“ ho směrem dolů, až celá zatuhlá směs vypadne. Takto upravená směs vyhovuje sýkorám, strnadům a většině zpěvného ptactva.

snehovy bunkr

 

Připravila Anna-Marie Bártová

Foto archiv společnosti FISKARS