Vytrvalé slunečnice
Je jedno, zda jsou vysazeny u plotů nebo zakomponovány do záhonů, vždy vyniknou. Slunečnice mohou nepřetržitě kvést až do pozdního podzimu. Je však třeba jim odstraňovat odkvetlé květy – to podpoří tvorbu dalších. Samozřejmostí by měla být v případě těchto jednoletých rostlin vydatná vláha (ne na listy!) a dostatek živin, použít můžeme hnojivo na letničky. Půdu v okolí rostlin se vyplatí pravidelně kypřit a udržovat ji bez plevele. Vysokým slunečnicím dopřejme oporu.
Vybíráme gladioly
… ideálně koncem září, minimálně měsíc po odkvětu. Hlízy totiž musí dobře vyzrát. Je chyba, když se vybírají brzy po odkvětu, případně se rostlinám odřežou ještě zelené listy. Čas sběru zjistíte i podle toho, že listy začínají žloutnout. Hlízy opatrně podryjte vidlemi a vyberte. Na vzdušném a polostinném místě je nechejte oschnout a až potom vylamujte listy těsně nad hlízou. Hlízy nezapomeňte před uskladněním namořit, tak je zbavíte škůdců.
Začíná podzim
Hlasateli nadcházejícího podzimu jsou kvetoucí ocúny (Colchicum autumnale). Jejich světle fialové až růžovofialové nebo bílé květy se právě otevírají na slunných a teplejších místech. Kvetoucí rostliny si můžeme vysadit v zahradě. V prodejnách s cibulovinami dokonce mívají i vykvetlé cibule, které stačí položit na misku a kochat se jimi, nepotřebují ani substrát. Nerozkvetlé hlízy se vysazují koncem léta do kypré a mírně vlhké půdy do hloubky 10 cm a do skupin.
Ibišek v nádobě
Během celého léta jsou v prodeji keře kvetoucí v létě. Z široké nabídky jsme si vybrali ibišky (Hibiscus syriacus). Tuto sluncemilnou dřevinu můžeme pěstovat na záhonech i ve vegetačních nádobách, například na balkoně. Do nádoby jsou vhodné rostliny zapěstované ve tvaru kmínku a s hustou korunkou. Ibišek pěstujeme v dostatečně velké vegetační nádobě s kvalitním humózním substrátem. Před příchodem zimy je třeba dřeviny přenést na chráněné místo.
Místo pro vřesoviště
Konec léta je ideální k založení vřesoviště na slunném místě v zahradě. Zamýšleného efektu – koberce barevných vřesů a vřesovců – se však dočkáme až za pár let. Na daném místě je totiž nutné kompletně vyměnit půdu. Podloží by mělo být dostatečně propustné. Nový substrát by měl být kyselý, lze ho koupit, ale můžeme si ho i vlastnoručně namíchat. Základem je rašelina, do které přidáme jehličnatou hrabanku z lesa. Po výměně půdy můžeme začít s výsadbou.
Trávník po létě
Po suchém a teplém létě nemusí být trávník v nejlepším stavu. Vhodné je postarat se o jeho vertikutaci. Celý trávník bychom tak měli přejít víckrát ve dvou na sebe kolmých směrech. Trávník sice nebude po tomto úkonu vypadat vábně, ale pomůže mu to dostat se do formy. Odstraní se zbytky suché trávy, drobný plevel, mech a další nežádoucí složky. Trávník je připraven intenzivněji přijímat vláhu a živiny. Potom aplikujeme podzimní hnojivo, trávník tak lépe přezimuje.
Péče o růže
Milovníci růží mají plné ruce práce – růže je třeba přihnojovat, zalévat, odstraňovat odkvetlé květy a aplikovat ochranu proti chorobám a škůdcům. Z okolí růžových keřů odstraňujeme napadané listí. Toto období je vhodné také na zakládání nových výsadeb. Růže potřebují slunné místo, propustnou a humusem zásobenou půdu. Vykopeme dostatečně hlubokou jámu, nalijeme do ní vodu a vložíme rostlinu. Kořeny je dobré zasypat speciálním substrátem na pěstování těchto dřevin. Okolí vysazených růží můžeme namulčovat drcenou kůrou (ideální je vrstva silná alespoň 5 cm).
Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock