Zahrada

Zbavte se šneků v zahradě jednou provždy. Pomohou vám ovesné vločky, česnek či dokonce pivo

Kdo si v zahradě pěstuje vlastní zeleninu, ví, jaké škody dokážou napáchat slimáci. Poradíme vám, jak je co nejlépe ze záhonů odehnat.

Šnek v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Největšími viníky v našich zahradách jsou plzáci španělští. Zahrádkáři proti nim bojují různými domácími prostředky, jako jsou pivní pasti, sůl nebo kávový roztok. Jiní je pravidelně ručně sbírají, což však vyžaduje velkou trpělivost. Možností, jak se jich zbavit, je několik. Například si do zeleninového záhonu umístěte rostlinná lákadla, jako je hořčice či měsíček.

Ty slimáky soustředí na jedno místo. Pokud však okolo těchto lákavých rostlin položíte staré desky, slimáci se pod ně rádi schovají před slunečním zářením a přes den je odtud snadno posbíráte. Zeleninu však můžete před nimi ochránit i jinak.

Takzvané ohrady proti slimákům

Jsou účinným konstrukčním opatřením pro boj proti slimákům. Modely z plastu, betonu nebo ocelového plechu jsou dostupné ve specializovaných prodejnách. Všechny fungují na stejném principu. Slimáčí ohrady jsou navržené tak, aby se na nich slimáci neuchytili a nemohli prolézt přes horní okraj. Pozor však na levnější modely z drátěného pletiva, které často propouštějí malé slimáky, a proto neposkytují stoprocentní ochranu. Účinnou alternativou k ohradám proti slimákům jsou gelové zábrany. Gel neobsahuje žádné toxiny a působí čistě fyzikálně. Navíc ho déšť nesmyje.

Vyvýšené záhony

Už jen svojí základní konstrukcí ztěžují slimákům přístup k rostlinám, naopak zahrádkářům zase usnadňují pěstování zeleniny bez zatěžování zad. Škůdce zpravidla objevíte na jejich cestě směrem nahoru do záhonu, a proto je snadno z něho posbíráte. Mimochodem, slimákům tuto cestu k zelenině obzvlášť ztížíte, když těsně pod horní okraj vyvýšeného záhonu připevníte ocelový plech s okrajem zahnutým dolů.

Vyvýšené záhony
Ztěžují slimákům přístup k rostlinám. | Zdroj: Shutterstock

Aromatické rostliny

Slimáci hodně nemají rádi voňavé rostliny. Proto se proti nim můžete bránit výsadbou voňavých druhů okolo záhonů. Odpuzuje je česnek, tymián, šalvěj, kopr, levandule, pivoňky, petržel, mateřídouška, ale i měsíček a okrasné trávy.

Pivní pasti

U mnoha zahrádkářů jsou pivní pasti nejčastějším způsobem boje proti slimákům. 7dl sklenici zakopejte do země tak, aby z ní trčel centimetrový okraj a do výšky asi 2/3 sklenice nalejte pivo. Pivo se dá nahradit droždím, které rozmícháte ve vodě. V takto připravené pasti se slimáci utopí.

Ovesné vločky

Slimáci nedokážou strávit ovesné vločky. V slimáčích útrobách nabobtnají, a slimák následně hyne.

Parazitická hlístice

Za tímto libozvučným jménem se skrývá 1 mm „velký“ tvor (Phasmarhabditis hermaphrodita), který aktivně vyhledává slimáky, pronikne do nich dýchacím otvorem a napadený jedinec přestává žrát a hyne. Hlístice se aplikují postřikem.

Chemický postřik
Je třeba si však uvědomit, že tato chemie může proniknout až do půdy. | Zdroj: Shutterstock

Chemie jako poslední možnost

Pokud se vám nechce sbírat, stavět překážky a pasti, sázet aromatické rostliny či postřikovat hlísticí, stále je k dispozici mnoho chemických přípravků. Je třeba si však uvědomit, že tato chemie může proniknout až do půdy. Jestli máte domácí zvíře, dejte si pozor na to, aby přípravek neobsahoval látku Methiocarb, která může uškodit i jim. Přednost dejte výrobkům na bázi fosforu a železa, které jsou pro ostatní zvířata neškodné.

Slimákové pelety

Stále se považují za jeden z nejlepších způsobů, jak se v zeleninových záhonech zbavit slimáků. Aplikujte přípravek co nejdříve – zvyšuje to účinnost. Pro mnoho zahrádkářů začíná zahrádkářská sezona brzy na jaře. Proto první dávku slimákových pelet přisypte v březnu nebo dubnu podle návodu na obalu. Můžete tak zdecimovat první generaci slimáků a zabránit jí v dalším rozmnožování. Předejdete velkým škodám a ztrátám úrody v průběhu sezony. V každém případě použijte přípravek s účinnou látkou fosforečnanem železitým. Je nejekologičtější a využívá se i v ekologickém zemědělství.

GALERIE

Text: Jana Komadelová, Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů