Zahrada

Zima a pokojové rostliny? V tomto období potřebují jinou péči než během teplých dnů

Zimní měsíce jsou pro pokojovky pořádná výzva. Kratší dny, méně světla, suchý vzduch a chladnější prostředí jim zrovna dvakrát nepomáhají. Pokud chcete, aby se vašim rostlinám dařilo i v zimě, čtěte dále.

pokojovky v zimě
Zdroj: Shutterstock

1. Světlo: Základní kámen zimního přežití

V zimě je světla málo – jeho intenzita může klesnout až o polovinu oproti létu. To znamená, že i rostliny, kterým stačilo méně světla, najednou strádají. Takže pokud máte pokojovky někde na severní nebo východní straně, zkuste je přesunout na jižní či západní okno, kde je světla víc.

Co ještě můžete udělat?

Postavte rostliny co nejblíž k oknům. Udržujte okna čistá, aby světlo mělo volnou cestu, a nezapomeňte roztáhnout žaluzie. Očistěte jejich listy od prachu, protože snižuje jejich schopnost přijímat světlo. Můžete použít také umělé osvětlení. Třeba LED lampy určené pro pěstování rostlin. Stačí je umístit asi 10 až 30 cm od rostlin.

Můžete použít také umělé osvětlení.
Můžete použít také umělé osvětlení. | Zdroj: Shutterstock

2. Teplota: Teplo ano, ale s mírou

Většina pokojových rostlin pochází z tropických oblastí, takže jsou zvyklé na stabilní teploty kolem 18 až 24 °C. Teploty pod 10 °C už pro ně mohou být problém. Ale pozor, ani moc velké teplo jim nedělá dobře – zejména, pokud jsou blízko radiátorů.

Jak zajistit rostlinám správnou teplotu?

Nenechávejte je v průvanu a držte je dál od topení.
Pokud jsou přímo u okna a venku mrzne, dejte je trochu dál od skla nebo použijte izolační podložku mezi rostlinou a oknem.
Na noc, když je chladněji, může být dobré je trochu chránit před chladem, ale opět pozor na přehřátí.

3. Vlhkost: Suchý vzduch je nepřítel

V zimě kvůli topení často klesá vlhkost vzduchu na pouhých 10 %, zatímco většina rostlin je spokojená někde mezi 40 a 50 %. Pokud jim vlhkost chybí, začne to být vidět – špičky listů hnědnou a rostliny jsou náchylnější na škůdce, jako jsou třeba svilušky.

Jak zvýšit vlhkost?

Umístěte poblíž rostlin misky s vodou – odpařující se voda zvýší vlhkost.
Pořiďte si zvlhčovač vzduchu, pokud jich máte víc nebo chcete pomoci i sobě.
Dejte rostliny blízko k sobě – vytvoří si vlastní mikroklima.
Občas je jemně postříkejte vodou (pokud to snesou, některé druhy jako africké fialky to naopak nemají rády).

4. Zalévání: Méně je v zimě více

Jedna z nejčastějších chyb, které se v zimě dělají, je přelévání rostlin. V chladnějších měsících rostliny tolik nepijí, takže půda mezi zálivkami potřebuje víc času na vyschnutí. Proto raději zalévejte méně často a důkladně kontrolujte, zda to opravdu potřebují.

Jak poznat, že je čas zalévat?

Strčte prst do hlíny – pokud je suchá do hloubky 2 až 3 cm, je čas na vodu.
Zvedněte květináč – když je půda suchá, bude květináč mnohem lehčí než obvykle.
Dávejte pozor na rostliny, které potřebují stálou vlhkost, jako citrusy nebo kapradiny.
Po zalití nikdy nenechávejte vodu v podmisce – rostlinám by mohly začít uhnívat kořeny.

Raději zalévejte méně často.
Raději zalévejte méně často. | Zdroj: Shutterstock

5. Hnojení: V zimě klid

Většina pokojových rostlin v zimě odpočívá, takže je není potřeba hnojit. S hnojením počkejte na jaro, až se rostliny začnou probouzet a růst.

6. Řez a přesazování

Řez – Pokud vaše rostliny v zimě vypustí pár slabých, vytáhlých výhonků, klidně je na jaře odstřihněte. Pomůžete tím rostlině vytvořit pevnější a hustší nové přírůstky.
Přesazování – Ideální čas na přesazení je jaro nebo léto, když jsou rostliny v růstové fázi.

Tip od skúsených pestovateľov: V zimě jsou rostliny oslabené a náchylnější k útokům škůdců. Proto je pravidelně kontrolujte, jestli se na nich neobjevili třeba svilušky nebo jiní nezvaní hosté. Když něco najdete, jednejte rychle – čím dřív, tím líp.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Článek částečně vznikl pomocí ChatGPT, https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/winter-houseplants-care-tips/