Zahrada

Zimní wellness na zahradě: Tipy, jak si vytvořit domácí relaxační centrum

Máte u domu volný kousek zahrady a přemýšlíte jak jej zužitkovat? Pořiďte si koupací sud, saunu nebo vířivou káď a zařiďte si vlastní soukromé wellness centrum. Za každého ročního období si užijete ničím nerušený blahodárný odpočinek na čerstvém vzduchu a díky venkovnímu koupání navíc budete pravidelně utužovat své zdraví.

Vířivka v zimě
Zdroj: Shutterstock

Pohlídejte si soukromí

Ještě než začnete vybírat vhodné wellness zařízení do své zahrady, věnujte náležitou pozornost přípravě místa pro jeho instalaci. Stoupněte si doprostřed zvoleného prostoru, rozhlédněte se dokola a zkontrolujte, jestli vás při koupání nemůže někdo nezvaný pozorovat. Pokud ano, neváhejte investovat do zastiňujícího plotu nebo do zídky zabezpečující potřebné soukromí.

Vířivka s plachtou
Zdroj: Shutterstock

Ideální stanoviště je orientované jižním až jihozápadním směrem a z ostatních stran oddělené od zbývajícího bydlení a již zmíněných očí sousedů. Máte-li ze zahrady výhled do přírody, budou vaše zážitky ještě o to příjemnější.

Pohoda v teple i v bublinkách

Když potřebujete své svaly a kosti pravidelně prohřívat a vana ve vaší koupelně je na to příliš malá, poohlédněte se po vyhřívaném koupacím sudu. Může být ze dřeva, z nerezu i s moderní akrylátovou vložkou a doplněný o vnitřní či venkovní kamínka. Menší nevýhodu mají v tom, že během koupání je občas nutné přihodit do ohně polínko. A co si budeme nalhávat, z teplé vody do mrazu se obvykle nikomu nechce.

Koupit lze i sudy vyhřívané elektrickým proudem. Počítejte ale s odpovídající spotřebou energie. Zároveň ani ta romantika není taková, jako když se vám v zimě u kádě kouří z komína. S kamny se navíc ani nemusíte obávat případné poruchy spojené s přerušením dodávky elektřiny a tím pádem i neodvratným vychladnutím vody.

Pár ve vířivce v zasněžené krajině
Zdroj: Shutterstock

Chcete-li posunout svoje wellness v zahradě ještě o úroveň výš, vyberte si koupací sud vybavený chrliči vzduchových bublin, anebo rovnou kompletní venkovní vířivku. Na trhu najdete nafukovací modely za pár tisíc. Ty ovšem ve většině případech neodolávají teplotám pod bodem mrazu a před zimou se musí vypustit a uklidit.

To stejné platí i u luxusní vířivé vany s osvětlením a dalšími vymoženostmi za cenu přesahující i čtvrt milionu korun. K těm už se potom vyplatí vybudovat i terasu či zastřešený altán.

Otužování je zdravější, stejně jako saunování

Vůbec nejjednodušší a také nejlevnější formou zimního wellness v zahradě je prosté otužování. Do dostatečně velké nádoby napustíte vodu, počkáte až se na hladině vytvoří jemná ledová krusta, a pak už si jen dodáte odvahy, zhluboka se nadechnete a vlezete dovnitř.

Ze začátku vám bohatě stačí pár vteřin, ale při pravidelném koupání si za dva měsíce pobyt ve studené vodě vysloveně vychutnáte. A když už máte ochlazovací káď, byla by škoda nepořídit si k ní také finskou saunu. Ta představuje pomyslný vrchol tělu prospěšných procedur v soukromí svého obydlí.

Zasněžená sauna
Zdroj: Shutterstock

Do zahrady se podle jejího typu a okolní zeleně výborně hodí kulatá sauna v podobě ležícího sudu i saunovací domek. Můžete ho mít třeba s prosklenou čelní stěnou, která skýtá výhled do okolí. Uvnitř rozpálíte kamna s kameny, které sem tam polijete vodou a zpříjemníte si saunování párou.

Vaše tělo vám poděkuje

Ať už zvolíte pro wellness v zahradě koupací sud, vířivku, saunu nebo studenou káď, v každém případě uděláte dobře svému tělesnému ústrojí. Do koupele přidáte byliny s regeneračními a uklidňujícími účinky, v bublinkách zapomenete na stres a starosti všedního dne a uvolníte si svalstvo v celém těle. Po ponoření do ledové vody zase aktivujete obranné mechanismy čelící všudypřítomným nemocem i jinému ohrožení. Při saunování pak vyplavíte ven všechny toxické či jinak nebezpečné látky.

Vůbec nejlepší proto je zahradu rozšířit, obstarat si všechno dostupné zařízení a blahodárné procedury pravidelně střídat.

Fotogalerie

Text: Martin Kulhánek
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů