Při tomto způsobu rozmnožování používejte čerstvé vzrostlé výhonky, u některých druhů i takzvané polodřevité řízky, které mají spodní část dřevitou a vrchní bylinnou. Odebírejte řízky bez květních poupat dlouhé 6 až 10 cm.
Ze spodní třetiny odstraňte listy a zaštípněte měkký vrcholek. Nožíkem nebo nůžkami zkraťte spodní část stonku pod listovým pupenem. Pokud rozmnožujete rostlinu s velkými listy, zkraťte také horní listy. Řízky namočte do stimulátoru růstu a následně do substrátu v květináči.
Takto to můžete zkusit s levandulí, rozmarýnem, zimostrázem, bobkovišní, trvalkovou šalvějí a mnoha dalšími. Z bylinných řízků si můžete rozmnožit i komuli (Buddleja davidii). Je to nenáročný teplomilný keř, který nejlépe prosperuje na slunném místě. Rozkvétá v létě a jeho voňavá soukvětí můžete obdivovat ještě i během prvních podzimních dnů.
4 kroky, jak rozmnožit komuli z řízků
Řízky odebírejte ze zdravých a hustě olistěných keřů, nejlépe ze slunečné strany. Vhodné jsou vrcholové řízky nebo řízky ze střední části nového výhonu s asi pěti očky.
Úprava řízků před zakořeňováním zahrnuje hlavně zkrácení listů asi o polovinu. Díky tomu omezíte
vypařování vody a podpoříte rychlejší zakořenění.
Stimulátor je dobrá pomůcka pro dobré a rychlé zakořenění. Stačí do něj ponořit konce upravených a navlhčených řízků a jemně oklepat o okraj kelímku.
Nakonec řízky zapíchněte do malé bedničky nebo hrnku se substrátem, který je určen k rozmnožování. Substrát zavlažte a nádobu dejte na polostinné místo.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů