Původ má tato teplomilná rostlina v Jižní Americe a právě nároky na půdu a prostředí se v mnohém liší od našich tradičních plodin.
Vzhledem ke zvýšeným nárokům na teplo pěstujeme Pepino především ve skleníku, fóliovníku, případně i v bytě. Zkušenosti pěstitelů nasvědčují tomu, že jde o rostlinu vhodnou také pro balkony, terasy i okenní parapety. Tato místa vyhovují za předpokladu pravidelné vydatné zálivky a častého přihnojování kombinovanými hnojivy.
Pepino lze pěstovat i v zahradě na chráněném a slunném stanovišti s možností zastínění rostliny před poledním úpalem. Protože však rostliny můžeme vysazovat na volný záhon pouze v době, kdy již spolehlivě nehrozí noční mrazíky, a zase je musíme včas, nejlépe již počátkem září, přemístit do teplého prostoru, ukazuje se jako nejvhodnější pěstování v nádobách.
Jak pěstovat Pepino?
Pepino vyžaduje také dostatek vody. Za slunných a horkých dnů potřebuje každodenní zálivku nejlépe odstátou vlažnou vodou. Pokud nemáme možnost pravidelné zálivky, nebo se chystáme na dovolenou, vyplatí se do zeminy v době sázení aplikovat zeolit, který spolehlivě váže vodu a rostlina netrpí dočasným přísuškem.
Při dodržení všech zásad pěstování, tedy slunné stanoviště, dostatek vody a výživy, můžeme očekávat tvorbu květů již koncem června. První plody budeme pak sklízet koncem srpna. Jejich chuť je velmi zvláštní, něco mezi kiwi, hruškou a melounem. Kromě nejrůznějších způsobů zpracování formou salátů, kompotů s broskvemi a rumem či marmelád je vynikající konzumace čerstvých plodů po jejich oloupání. Jsou šťavnaté, lahodné s vysokým obsahem vody.
Pokud plody na rostlině v době stěhování do teplého prostředí ještě nejsou zralé, bezpečně na rostlině dozrají a jsou skladovatelné po celou zimu.
Rady odbornice
Pokud máme sazenice menší, rozhodně se vyplatí vysazovat je do pěstební nádoby po dvou. Pepino je rostlina vytrvalá, při správné péči a zimování nám bude dávat plody po mnoho let. Spolehlivě přezimuje v bytě, teplota v místnosti však nemá klesnout pod 15 °C. I přes zimu proto bude vyžadovat zálivku.
Pepino se velmi dobře množí řízkováním. To je nejlépší provádět koncem ledna. Výborně koření ve vlhkém písku. Po zakořenění se řízky přesazují do květináčků. Dopěstovávají se ve skleníku, ale je možné i v bytě na okenním parapetu. Jakmile zakoření a začnou růst, vyplatí se je zaštípnout, aby obrazily.
Pepino pěstované v nádobě
- Pěstební nádoba musí být dostatečně velká, nejméně 30 cm v průměru horního obvodu.
- Na dno nádoby musí přijít alespoň 3–4 cm vysoká drenáž jemnějšího štěrku nebo keramzitu.
- Otvory ve spodní části nádoby pro odtékání přebytečné vody jsou samozřejmou podmínkou pro to, aby kořeny nezahnívaly.
- Výsadbu do pěstební nádoby provádíme až po 20. květnu a zemina, do které sázíme, musí být velmi kvalitní, výživná s přísadou vyzrálého kompostu nebo proleželého kravského hnoje a rašeliny.
- S přihnojováním pak začínáme asi po třech týdnech po výsadbě, v době, kdy již rostlina zakořenila. Jako vhodné se ukazuje přihnojování Superfosfátem a tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu v týdenních intervalech.
- Pepino pěstované v nádobě vytváří převislé výhony, na kterých visí překrásné žluté plody s fialovými proužky, jež současně působí efektně a velmi dekorativně.
Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: autorka, isifa/Shutterstock