Zahrada

ZVONKY A ZVONEČKY

Květiny, bez kterých se NEOBEJDE žádná skalka ani květinový záhon. Historie jejich kulturního pěstování sahá až do STŘEDOVĚKU, kdy se původní planě rostoucí druhy začaly PŘENÁŠET DO ZAHRAD. Během pěstování PROŠLY dlouhým vývojem. Vyšlechtěna byla řada kříženců a překrásných kultivarů. Dnes ve volné přírodě najdeme přes 800 druhů, které rostou zejména v mírném pásmu severní polokoule.

Dnešní použití zvonků je široké a obklopit se jimi můžete nejen na zahradě, ale i doma. Vysoké dvouleté a vytrvalé zvonky se hodí nejen jako součást květinových záhonů, ale zejména k řezu. Nižší druhy představují nenahraditelný doplněk skalek. Některé zvonky se pěstují jako pokojovky.

DRUHY DO SKALEK

Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana)
Tento bohatě kvetoucí zvonek dorůstá do výšky 20 cm. Pochází z jihu Evropy a vytváří bohaté trsy poléhavých stonků. Kvete od července do začátku září.

Zvonek maličký (Campanula cochleariifolia)
Často se ještě vyskytuje pod starším názvem C. pusilla. Tento druh je opravdu velmi drobný, dorůstá maximálně do 10 cm. Od června do září vytváří tenké květní stvoly, které nesou modré květy. Ideálně se mu daří na vápencových skalkách, poroste ale i v neutrální či mírně kyselé půdě. Rychle se rozrůstá.

Zvonek černavý (Campanula pulla)
Je také jen 10 cm vysoký, s květy tmavšími, fialové barvy, svěšenými dolů. Kvete rovněž v červnu a v červenci.

Zvonek karpatský (Campanula carpatica)
Bývá 10 až 20 cm vysoký. Rychle se rozrůstá do půdopokryvných koberců. Květy má velké v barvě modré, fialové, růžové nebo bílé. Kvete v červnu a v červenci.

Zvonek Poscharkův (Campanula poscharskyana)
Má špičatější kvítky ve světle modré nebo světle fialové barvě. Je nenáročný a rychle se rozrůstá. Kvete od června do září.

Campanula x pulloides G. F. Wilson
Velmi hezký hybrid, tmavě fialový, který bohatě kvete od května přes celé léto. Vytváří velmi husté polštáře. Nejlépe roste na slunném stanovišti a dobře snáší sucho.

VYŠŠÍ DRUHY

Zvonek bělokvětý (Campanula lactiflora)
Patří k nenáročným trvalkám. Dorůstá do výšky 60 až 90 cm, v červnu a červenci vytváří hustá květenství modrých, fialových nebo růžových květů. Vyhovuje mu polostín a vlhčí zem. Nejlépe se hodí do smíšených trvalkových záhonů.

Zvonek prostřední (Campanula medium)
Tento zvonek je jedinou dvouletkou z velkého rodu zvonků. Je to nádherná rostlina, vysoká asi 70 cm s velkými zvonky v barvě bílé, růžové nebo modrofialové. Kvete v červnu a červenci. Semena se vysévají do začátku července řídce. Na trvalé stanoviště se rostliny vysazují v srpnu asi 50 cm od sebe. Ke zdárnému přezimování je nutné, aby rostliny vytvořily silné nadzemní růžice.

Zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia)
Najdeme ho na loukách, kde nejčastěji vykvétá spolu s kopretinami a kohoutkem lučním. Patří k nejkrásnějším lučním květinám.

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata).
Můžeme se s ním setkat – ovšem nepříliš často – na slunných kamenitých svazích nebo na okrajích lesa.

DO BYTU

Zvonek stejnolistý, ženich a nevěsta (Campanula isophylla)
Patří k oblíbeným pokojovkám. Bíle kvetoucí forma se nazývá nevěsta, modrokvětá pak ženich, oba kvetou velmi bohatě. Bude se jim dobře dařit na světlém stanovišti v chladnějším interiéru. Ideální je pěstování mezi okny. V létě chraňte rostlinu před úpalem. Jednou za čas můžeme rostliny zmladit tak, že je nízko sestřihneme. Velmi dobře a rychle obrazí mladými výhony.

PĚSTOVÁNÍ

Skalkové druhy porostou nejlépe v propustných půdách na mírně přistíněném stanovišti. Ideální bude vápencová nebo břidlicová skalka, zídka nebo koryto. Půdní reakce by měla být zásaditá, není to však bezpodmínečně nutné. Uvedené druhy jsou dobře mrazuvzdorné.  Daleko víc než mráz může rostliny v zimě poškodit nadměrná vlhkost. Pokud je v zimním období víc deště než mrazu, je potřeba rostliny ochránit například skleněnými tabulkami.

Pokud jsou zasazeny v drenážované půdě, případně v mírném svahu, je nebezpečí zimních hnilob daleko menší.
Skalkové zvonky se nejlépe množí vegetativně, dělením trsů. Nejlepším obdobím je jaro. Možný je i výsev semene. Vyséváme do truhlíčků od jara do července. Poté, co rostlinky trochu zesílí, přesadíme je na trvalé stanoviště.

Text: Daniela Dušková

Foto: autorka