Zdraví

5 důvodů, proč byste měli konzumovat jeden stroužek česneku denně! Budete mu děkovat

Česnek by neměl chybět v žádné domácnosti. Nejenže jím lze k dokonalosti dochutit spoustu pokrmů, ale také má nespočet blahodárných účinků na zdraví. Ty si nemohli vynachválit lidé už před mnoha a mnoha lety. S čím vším vám může česnek pomoci?

Česnek v košíku
Zdroj: Shutterstock

Ne nadarmo se česnek řadí mezi nejoblíbenější superpotraviny. Už starověcí Indové a Číňané byli přesvědčení, že jim česnek pomůže k dlouhověkosti. V minulosti také lidé věřili, že je ochrání před upíry a jinými zlými silami. Avšak i když na nadpřirozené bytosti nevěříte, česnek by vám jistě v domácnosti neměl chybět. Mimo jiné vám totiž pomůže například s trávením, zlepší imunitu či paměť nebo podpoří normální činnost srdce.

Stroužky česneku s pepřem
Mimo jiné vám totiž pomůže například s trávením. | Zdroj: Shutterstock

Zdravé srdce a cévy

Ptáte se, proč má česnek tak specifickou a nezaměnitelnou chuť? Tu má na svědomí látka allicin, která se uvolňuje například žvýkáním či strouháním česneku. Allicin má pak na lidský organismus řadu blahodárných účinků. Mimo jiné třeba rozšiřuje cévy, snižuje tlak a zlepšuje krevní oběh. Kromě toho má i prokazatelný vliv na správnou hladinu cholesterolu v krvi. Česnek lze také užívat preventivně před onemocněními jako je infarkt nebo mrtvice.

Váš mozek vám poděkuje

Podle některých odborníků má česnek také velký vliv na lidský mozek. Konzumace česneku tak chrání mozkové buňky před degenerací a snižuje únavu. Velkým benefitem je i to, že pomáhá k udržení pohody a bojuje proti stresu. A už jen kvůli těmto důvodům se vyplatí česnek pravidelně zařadit do jídelníčku.

Posilte svou imunitu

Mezi další výhody konzumování česneku patří příznivý vliv na přirozenou obranyschopnost a imunitní systém. Podle webu goodhousekeeping.com česnek skutečně může posílit imunitní systém lidského těla, aby se mnohem lépe vypořádal s virovými infekcemi.

Lepší trávení

Podle výše zmiňovaného webu, který čerpal z výsledků odborných studií, česnek obsahuje vlákninu inulin. Inulin pak patří mezi prebiotika, tudíž podporuje prospěšnou střevní mikroflóru. Podle některých lidí konzumace česneku dokonce přispívá k dlouhověkosti.

Několik svazků česneku
Podle některých lidí konzumace česneku dokonce přispívá k dlouhověkosti. | Zdroj: Shutterstock

Na co si dát pozor?

Ačkoli má česnek řadu benefitů, nelze ho konzumovat od rána do večera, abyste si naopak neublížili. Podle odborníků z webu dtest.cz je tedy velmi důležité užívat česnek v rozumné míře, abyste si nezpůsobili nepříjemné zdravotní komplikace. Výše zmiňovaní odborníci také zvedají varovný prst v případě, že člověk trpí onemocněním ledvin.

V takové situaci je nejlepší užívání česneku raději konzultovat s lékařem. Obecně se ale doporučuje za den zkonzumovat zhruba jeden průměrně velký stroužek česneku. Česnek také může ovlivňovat účinky některých léků. Pokud si tedy nejste ohledně svého zdravotního stavu úplně jistí, skutečně doporučujeme oslovit odborníka.

Česnek s medem
Tuto pochoutku byste si pak měli dopřát každý den. | Zdroj: Shutterstock

Zdravá pochoutka: Vyzkoušeli jste už česnek v medu?

Není žádným tajemstvím, že má česnek hodně specifickou chuť a vůni, které nejsou každému příjemné. Říká se, že aby člověk co nejvíce čerpal z výhod, které česnek nabízí, měl by ho konzumovat syrový a čerstvý. Neumíte si ale představit, že byste česnek v této podobě do sebe dostali? Možná vám pomůže tenhle malý trik, který zároveň představuje zdraví prospěšnou bombu!

Jak na to?

V první řadě prolisujte jeden stroužek česneku a smíchejte ho s jednou polévkovou lžicí medu. Nejlépe uděláte, když zvolíte opravdu kvalitní med od včelaře. Tuto pochoutku byste si pak měli dopřát každý den.

stroužky česneku s olejem
Sklenici uzavřete a dejte do lednice. | Zdroj: Shutterstock

Česnekový olej

Pokud vám v kuchyni zbývá česnek, který už nestihnete spotřebovat, nabízí se ideální řešení. Oloupané stroužky česneku umístěte do jakékoli skleněné nádoby, kterou lze pevně zavřít a poté stroužky zalijte kvalitním olivovým olejem. Sklenici uzavřete a dejte do lednice.

GALERIE

Text: Michaela Míčová
Zdroj: drmax.cz, symbiom.cz, liftea.cz, goodhousekeeping.com, dtest.cz, jakzdrave.cz