Zdraví

Hlíva ústřičná II.Pleurotus ostreatus/Jacq./P.Kumm.

V naší přírodě najdeme málo druhů dub, o nichž lze bez nadsázky prohlásit, že jsou díky prospěšnému působení na lidský organismus skutečným elixírem mládí. Hlíva ústřičná takovou houbou je.

Připravil: Jiří Baier, foto: autor

Léčivé účinkyhouby1

Tato houba totiž obsahuje látky, které jsou odolné vůči trávicím enzymům. Tyto látky mají schopnost na sebe vázat některé látky střevního obsahu, čímž zabraňují jejich nežádoucímu působení na střevní stěnu. Škodlivé reziduální látky se pak pomocí houbové vlákniny urychleně vyloučí stolicí. Tak pomáhá houbová vláknina obsažená v hlívě ústřičné odstraňovat mnohé jedovaté látky i zplodiny rozkladu cholesterolu, kterým se přisuzuje karcinogenní působení na stěnu tlustého střeva.

Kromě snížení hladiny cholesterolu v krvi může tato houba i snižovat hladinu cukru v krvi, aniž by přitom byla ovlivněna hladina hormonu inzulinu. Z účinných a zdraví prospěšných látek obsahuje hlíva ústřičná také různé aminokyseliny, proteiny, tuky, mastné kyseliny, steroly, některé vitaminy (především ze skupiny B), různé stopové prvky a mevinolin.

Posledním významným objevem japonských vědců je zjištění, že glykoproteiny vyluhované z plodnic této houby mohou potlačovat aktivitu transkriptázy viru HIV 1, zppůsobující sníženou imunitu u člověka.

Hlíva ústřičná je dále doporučována jako podpůrný prostředek k úpravě krevního tlaku, k regeneraci vnitřních orgánů, k čištění krevního a mízního řečiště, ke zlepšení metabolismu, peristaltiky střev a údajně pomáhá také alergikům a astmatikům, a dále pak i při léčbě některých ekzémů.

Způsob použití

Využíváme 30 až 90 g čerstvých plodnic houby upravených v různých pokrmech nebo konzumujeme denně 3 až 9 g houbového prášku z rozdrcených sušených plodnic. Prášek má příjemnou houbovou chuť. Lze jej tedy aplikovat přímo a zapít libovolnou tekutinou. Práškovaná hlíva ústřičná se prodává buď jako samotný prášek anebo v podobě želatinových kapslí. K posílení imunitního systému doporučuji dávku 100 g čerstvé houby nebo 10 g sušené po dobu jednoho měsíce, zatímco k léčbě strnulosti svalů, šlach a kloubů se bere až dvojnásobné množství hub denně.

Extra tip

babovkaOřechová bábovka s hlívou

150 g polohrubé mouky, 150 g másla, 200 g krystalového cukru, 40 g jemně drcené sušené hlívy, 150 g mletých ořechů, 180 ml mléka, 4 vejce, půl prášku do pečiva, tuk a strouhanka na vymazání a vysypání formy

Veškeré ingredience s výjimkou asi čtvrtiny celkového množství mouky, oddělených bílků a prášku do pečiva zpracujte v mixéru. Zbylou mouku smíchejte s kypřicím práškem a směs postupně přisypávejte za stálého šlehání k pěně z bílků. Nakonec sníh lehce vmíchejte do těsta v mixéru. Řídkou hmotu nalijte do tukem vymazané a strouhankou vysypané formy a bábovku pečte asi 45 až 50 minut v troubě vyhřáté na 160 °C. Ještě za tepla ji z formy vyklopte.

Doporučení: Doporučované rady, spojené se samoléčitelnou aplikací houby, je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Článek z RPN č. 4/2011

Článek z RPN č. 3/2011