Ve většině veřejných prostor je kouření zakázáno a mnozí by s ním chtěli přestat. Přesto se řady kuřáků neustále rozrůstají o zástupce mladší generace. Prodej cigaret je sice osobám mladším osmnácti let zakázán, praxe je však jiná. Přitom čím méně roků člověk má, tím je nástup nikotinové závislosti rychlejší. Toho si je tabákový průmysl vědom a tak se nemusí obávat krachu – potenciálních zákazníků je dostatek a cesta zpět složitá…
Ještě škodlivější než nikotin
Nikotin je jedna z nejrozšířenějších návykových látek. Vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. Psychická závislost většinou nastupuje téměř okamžitě a brzy následuje i závislost fyzická. Nikotin se váže na receptory v mozku, a protože schopnost této vazby je u každého člověka jiná, může být pro někoho poměrně snadné přestat kouřit, zatímco u jiného se jedná o prohlubující se závislost – nemoc, vedenou pod konkrétním označením (diagnózou).
Potřeba zapálit si po probuzení vyplývá z poklesu hladiny nikotinu přes noc. Čím více má člověk s dopolední cigaretou naspěch, tím bývá závislost na nikotinu vyšší. Nikotin ovšem sám o sobě nevede k poškození zdraví natolik, jako další ze 4000 toxických látek v cigaretě. Součástí jejího běžného složení je totiž třeba olovo, arzen, močovina, kyanovodík, formaldehydy, dehet…
Dominový efekt
V plicích se nejvíce projevují opakovanými záněty, které přecházejí do chronické formy. Někdy dochází k rozvoji zhoubného onemocnění. Vždyť v plicích intenzivního kuřáka se po letech usadí i 3 kg dehtu! Kouření prokazatelně způsobuje i nádory močového měchýře, střeva a slinivky břišní či leukémii. Dále zhoršuje stav chrupavek, čímž zvyšuje bolestivost kloubů a zad. Podporuje rozvoj osteoporózy a poškozuje imunitu. Rozvojem onemocnění v důsledku kouření bývá postižen cévní systém, ucpávání cév sítnice oka následně poškozuje zrak, kouření přispívá k rozvoji očních zákalů.
Také přibližně pětinu poruch erekce je potřeba připsat na vrub následků kouření.
Kouření dále vede ke zvýšení hladiny mastných kyselin v krvi, stoupání krevního tlaku, poškozuje kvalitu cévních stěn a způsobuje jejich kornatění. Postupem času nastupuje i řada vážných stavů, například vznik bércových vředů. Některé komplikace pak mohou až ohrozit život: embolie neboli ucpání řečiště krevní sraženinou, infarkty, mozkové mrtvice… Tvrzení, že kouření zabíjí, je pravdivé. Ze statistik vyplývá, že průměrně zkracuje život člověka o deset až patnáct let. Léčení nemocí, jež plyne z této závislosti, stojí miliardy.
Když chcete přestat…
Člověk, který se pokouší přestat kouřit, prožívá více či méně abstinenčních příznaků. Může trpět úzkostmi až depresemi, nespavostí, podrážděním, zhoršenou soustředěností, pocením a bolestmi hlavy, nesoustředěností, třesem, zvýšenou chutí k jídlu a dalšími potížemi. Při odvykání se může osvědčit pomoc odvykacích poraden, protože šance přestat kouřit se rozhodně zvyšuje pod odborným dohledem. Pojišťovny přispívají na úhradu léků, které pomáhají zbavit závislosti navázáním na příslušné receptory, takže nikotin se už nemá na co navázat. Člověk nemá chuť si zapálit, protože lék působí v mozku podobně jako cigareta.
Bez předpisu lze v lékárně zakoupit a přechodně používat nikotin ve formě náplastí, krabička sedmi kusů na týden stojí přibližně 400 kč. Další formou překlenutí nedostatku jsou nikotinové inhalace či žvýkačky nebo použití elektronických cigaret.
Elektronická cigareta
Rozhodně není absolutním vítězstvím, ale představuje zdraví prospěšnější alternativu cigaret a podstatnou úsporu v nákladech kuřáckých návyků. Množství přijímaného nikotinu se zde dá regulovat: Můžete si koupit náplně v širší škále udaného množství nikotinu – běžně jsou u prodejců e-cigaret k dostání náplně (e-liquidy) o síle 0, 6, 12, 18 a 24 mg/ml v různých příchutích. Postupné snižování nikotinu v náplních může pomoci – v případech slabé až střední závislosti – pozvolna úplně skončit se závislostí na nikotinu. K dostání jsou ale i náplně bez nikotinu, pouze s příchutí například tabáku. Což znamená, že kuřákovi se nabízí oddělit závislost nikotinovou od motorické (potřeba držet něco v ruce) a časem zkusit přejít na kouření e-cigaret bez nikotinu a teprve poté začít pracovat i se závislostí motorickou.
Elektronickou cigaretu si bez postihu můžete zapálit kdekoliv, v nekuřáckých restauracích stejně jako třeba v letadle. Rozsvícené ohnivé světlo na konci cigarety připomíná hořící cigaretu dostatečně, nedochází však k hoření. Nehtozí tak založení požáru, nemusíte se zabývat odpadávajícím popelem ani vršením nedopalků. Iluzi kouře navozuje syntetická pára, která brzy mizí a není cítit, případně příjemně voní. Na rozdíl od běžných cigaret tak není cítit ani vaše oblečení a dech. Neohrožujete okolí pasivním kouřením a chráníte sami sebe. To je dostatečný důvod se pokusit na tento druh cigarety přesměrovat, i když si člověk musí zvyknout na jinou chuť způsob použití, protože místo sirek potřebuje nabitou baterii. Nabíječka je přitom součástí balení, které lze pořídit zhruba za 1000 až 3000 Kč.
Rizika nákupu
Při nákupu elektronických cigaret dejte pozor na výhodné internetové nabídky. Výrazně levnější varianty mohou znamenat neproclené nebo nekvalitní zboží od neautorizovaných výrobců, na které těžko dostanete záruku. Nekupujte rovněž cigaretu, aniž byste viděli originální krabičku a typové výrobní označení konkrétního modelu, složené z písmen a číslic. Rozhodně nekupujte výrobky označené poznámkou, že se jedná o ilustrační fotografii.
V kamenných prodejnách by měly být k dispozici k nahlédnutí vždy certifikáty a bezpečnostní listy, které vám obsluha ráda na vyžádání předloží k nahlédnutí. Standardní balíček obsahuje dvě dobíjecí baterie, nabíječku, atomizér s náústkem, několik patron pro začátek, český návod k použití a záruční list. Nebojte se nechat si poradit. Pokud si účinkem e-cigarety nejste jisti, lze zakoupit tzv. startovací sadu, která většinou obsahuje jednu kompletní e-cigaretu a USB nabíječku. Seriózní prodejci mají vždy v nabídce kompletní sortiment náhradních dílů, takže si po vyzkoušení e-kouření můžete dokoupit další věci, jako jsou baterie, clearomizéry, nabíječky. Ideálním začátkem je návštěva kamenné prodejny a konzultace s odborně vyškoleným personálem, který vám doporučí typ e-cigarety a náplně na míru v závislosti na tom, jak silný kuřák jste a jaké jsou vaše nároky na e-cigaretu.
Překonání závislosti
Za překonanou závislost se považuje doba nejméně půlročního období bez jediné cigarety. Vhodné je zařadit nějaké pohybové aktivity. Nezáleží na tom, jaké, to je na individuálním výběru každého, jde hlavně o to, aby člověka těšila a vydržel u ní dlouhodobě. Pro celkové obnovení zdraví a posílení tělesné kondice je rovněž důležité doplnit si zásoby vitamínů – nejlépe z čerstvého ovoce.
Připravila: Jitka Chalupová, foto: autorka; vydáno v RPN 3/2013