Zdraví

Léčitel Jaroslav Zajíček: Jarní energie vitaminu C

Víte, že při jednorázovém stresu spotřebuje náš organismus 3000 mg vitaminu C? Museli bychom tedy sníst až 6 kilo pomerančů, pokud bychom tento úbytek chtěli nahradit. Z toho plyne, že není v našich silách dostat potřebné množství céčka do těla stravou.

S denní dávkou vitaminu C 60 mg, jak ji doporučuje EU, přitom nevystačí snad ani člověk, žijící v naprostém poklidu odloučený od civilizace někde v Himálajích… Pokud se tedy ani vprostřed jara nemůžete stále zbavit jarní únavy, možná vám jen chybí céčko…

Lék na všechno

Na jakém principu vitamin C funguje? Je to silný antioxidant, který pomáhá neutralizovat škodlivé vlivy volných radikálů v buňce, tkáních a orgánech. Volné radikály, nežádoucí produkt látkové výměny, zvyšují riziko nádorových a cévních onemocnění, poškozují genetický materiál a urychlují stárnutí.

Většina zvířat a rostlin si přitom céčko v dostatečném množství vyrábí sama, až na několik málo druhů – a člověka. Na základě toho vědci odvodili, že pokud bychom dokázali hladinu tohoto vitaminu ve svém těle dostat na úroveň běžnou u zvířat, naše zdraví by to výrazně posílilo. Světoznámý biochemik a dvojnásobný nositel Nobelovy ceny Linus Pauling, velký vyznavač užívání vysokých dávek vitaminu C coby léku na všechno od nachlazení po rakovinu, sám bral 12 000 mg a během nemoci až 40 000 mg céčka denně! A protože se dožil více než 93 let, dá se usuzovat, že si rozhodně neuškodil…

mrkevUmíte ho brát?

Nejen při stresu, ale i při fyzické zátěži či onemocnění se spotřeba vitaminu C výrazně zvyšuje. Proto by lidé žijící ve stresu, podávající fyzické výkony, sportovci, ale i osoby s organismem, který je po zimě zdevastovaný „buřtovou stravou“, měli dbát mimo jiné i na zvýšený příjem vitaminu C. Většina lidí ovšem neumí brát vitamín C tak, aby jim byl patřičně k užitku. Céčko v pilulkách totiž organismus během dvou hodin vyloučí, protože nebývá vázáno na bioflavonidy – přírodní barviva obsažená v ovoci a zelenině. Tím vzniká takzvaný C komplex, který céčko v těle udrží až dvanáct hodin. Problém se snaží řešit třeba vitamin C se šípkem, který dostanete v lékárnách. Ještě lepší však je přidat céčko neboli kyselinu askorbovou do ovocné šťávy bohaté na přírodní barviva (z mrkve, z červené řepy, z borůvek…). Vadí ovšem jiná věc… Velká dávka vitaminu C nutně překyselí žaludek, což – jak víme z mnoha předchozích článků na těchto stránkách – nikdy není k dobru. Pro naše tělo optimální je zásadité pH kolem 7,5, jež odpovídá pH krve. Problém se dá ovšem snadno vyřešit, když kyselinu askorbovou doplníme poloviční dávkou bezhliníkové sody z lékárny (na dva váhové díly kyseliny askorbové jeden váhový díl sody) a oboje společně rozmícháme ve šťávě. Jen musíme počítat s chvilkovou bouřlivější šumivou reakcí a použít větší sklenici, aby nápoj nepřetekl.

Denní dávka

Jaká by tedy měla být doporučená denní dávka vitaminu C ve skutečnosti? 3 až 6 g (tedy 3000 až 6000 mg) snese většina z nás denně rozložené do dvou dávek. Vrchovatá moka lžička pak představuje zhruba 3 g. Na tomto množství (tedy moka lžička kyseliny askorbové plus půl moka lžičky sody) rozmíchané v čerstvé ovocné šťávě můžeme začít a dále přidáváme po 1 g kyseliny askorbové denně. Tedy druhý den 4 g, třetí den 5 g… Zpravidla u dávky kolem 12 g (nebo i mnohem výše) se dostaví průjem. Znamená to, že následující den dávku o 1 g snížíme… Postupně takto stanovíme svou optimální denní dávku vitaminu C, jíž se držíme. Je přitom neobyčejně výhodné si pořídit opravdu kyselinu askorbovou v prášku a nikoli vitamin C v tabletách. Protože zatímco kilo kyseliny askorbové (tedy milion mg) seženete na internetu už za necelých 800 Kč, vitamin C se 180 tabletami po 1000 mg (tedy pouhých 180 000 mg) přijde téměř na 700 Kč a vyjde tedy několikanásobně dráž!

Zvýšený přísun céčkazeleny_napoj

Ten je nezbytný zejména při nachlazení, alergiích, během chřipkových epidemií, při zánětech močových cest, sliznic či kůže, při chronických a akutních bolestech, stresu, popáleninách, v těhotenství, při krvácivosti dásní, kývání zubů, parodontóze, při inverzi, během pooperační péče… S vysokými dávkami céčka je ovšem nutné zároveň podávat látky, které se s vitamínem C spotřebovávají – minimálně kyselinu listovou, vitamíny B6, B12, zinek a – jako ochranu před ledvinovými kameny – hořčík. I tu je pro zvýšení účinku vhodné doplnit o vitamín C2 – bioflavonidy, vápník a vitamín E. Někteří lidé přitom dobře snášejí pouze přírodní vitamín C. Nejen těm bych rád připomněl tzv. zelený nápoj, o kterém jsem psal v čísle 7-8/2009 Receptů.

Když céčko schází…

Projevy mírného nedostatku: zpomalený růst, zvýšená kazivost zubů, narušená stavba kostí v dětství, krvácení do kloubů, kloubní deformace, malá odolností vůči infekcím, zvýšená únava, žaludeční problémy, lámavé vlásečnice, snížená tvorba mléka u kojících žen

Projevy extrémního nedostatku: avitaminóza a následné kurděje, anémie, krvácivost, otok kloubů a dásní, ztráta zubů, křehkost kostí, sterilita, časté infekce, svalová atrofie, žaludeční vředy

Jak céčko pomáhá

Aktivizuje buněčný metabolismus, zvyšuje energii, posiluje imunitu, chrání před nachlazením a infekcemi, redukuje závažnost a délku různých onemocnění, zbavuje škodlivin, pomáhá eliminovat účinek řady rakovinotvorných látek, brání tvorbě rakovinotvorných nitrosaminů, podporuje tvorbu červených krvinek, stavbu pokožky, kostí a zubů i zpevňování cévních stěn, pomáhá udržovat dobrý stav zubů, kostí, krevního řečiště, působí při vstřebání, využití a ukládání železa v těle, spolu s kyselinou listovou stimuluje zrání červených krvinek, pomáhá uvolnit a využít energii z potravy, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje a obnovuje fyzickou výkonnost, podporuje imunitu, urychluje hojení ran, podporuje obnovu vazivové tkáně a celkově zlepšuje regenerační schopnosti organizmu, účastní se tvorby kolagenu a chrupavky i syntézy nadledvinových hormonů, zvyšuje pevnost pokožky, zmírňuje tvorbu vrásek, pomáhá předcházet vzniku očních chorob spojených se stárnutím, pozitivně působí na mozkové funkce.

Více druhů askorbátu

Existuje přitom více druhů askorbátu. Nejméně vhodný, ovšem nejsnáze dostupný je askorbát sodný. Naproti tomu pro většinu lidí bývá nejvhodnější askorbát vápenatý, protože nám zpravidla chybí dostatek vápníku. Osoby s vysokým tlakem by zase měli dát přednost askorbátu draselnému, což je vitamin C s hydrouhličitanem draselným, který pomůže odbourat například otoky a únavu. U všech askorbátů přitom platí, co už bylo zmíněno výše – že je potřeba doplnit je o bioflavonidy kvůli prodloužení účinku. Lze přitom jednotlivé druhy střídat, nesmějí se ale míchat!

Upozornění: Nic v tomto článku není zamýšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte prosím svého lékaře.

Kontakt na léčitele www.zdravi-az.cz

(Článek z časopisu Recepty prima nápadů 5/2011)