Les je společenství, které tvoří množství stromů, lesních živočichů, hub, bakterií a nejrůznějších rostlin. Pokud se les skládá z 80 procent z jehličnatých stromů, jde o jehličnatý les, kde obvykle převažuje smrk ztepilý. Další druhy jehličnatých stromů jsou například borovice, sosna, tis nebo jedle.
Půda pod jehličnatým lesem je převážně kyselá a vlhká. Daří se tu dobře mechům, lišejníkům a nízkým porostům lesních borůvek, případně lesním malinám.
Les má pro člověka hned několik důležitých funkcí. Dokáže příznivě působit na klima a zlepšit kvalitu ovzduší. Tlumí hluk, produkuje kyslík a má vliv i na správný koloběh vody v půdě. A v neposlední řadě pomáhá zachovávat několik vzácných druhů rostlin a živočichů. Lidem zase poskytuje prostor k oddychu, relaxaci a psychohygieně a umí nás nabít tou správnou energií.
Nejvíc vitamínu C se skrývá v jarních smrkových výhoncích
Květen je tím správným obdobím, kdy si můžeme podle receptu vyrobit smrkový sirup. Jde o velmi léčivou medicínu, kterou znaly už naše babičky a prababičky. Konec jara a začátek teplých dní je ideálním obdobím pro sběr světlezelených smrkových výhonků, které obsahují obrovské množství vitaminu C a vitaminu A. Kromě toho jsou i skvělým antioxidantem a nádherně voní pryskyřicí. Kdysi se jarní smrkové výhonky využívaly dokonce i jako krmivo domácích zvířat, pro které mělo být takovéto zpestření prospěšné pro jejich zdraví.
Jestli se rozhodnete natrhat si smrkové výhonky a vydáte se do lesa, určitě netrhejte jen z jednoho jediného stromu – překazili byste mu jeho růst. Nasbírejte si mladé výhonky z více stromů. Nezapomeňte se vyhnout i těm okrajovým částem lesa, kde blízko vede cesta. Doma si výhonky jemně propláchněte vodou, abyste je zbavili případných nečistot a nečekaných návštěvníků v podobě drobného hmyzu nebo pavouků.
K výrobě domácího smrkového sirupu proti kašli a ke zvýšení imunity potřebujete:
- 4 hrnečky smrkových výhonků
- 1 hrneček vody
- 2 hrnečky cukru (může byť krystalový, třtinový nebo ho nahraďte medem)
- 1 citron
Podle množství nasbíraných smrkových výhonků si zvolíme adekvátně velkou skleněnou nádobu, například zavařovací sklenici. Do sklenice nasypeme vrstvu smrkových výhonků a zakryjeme je vrstvou cukru. Přidáme pár plátků citronu, který jsme před nakrájením důkladně omyli. Opět vrstvíme smrkové výhonky, cukr a citron. Pokračujeme, dokud nepoužijeme všechny nasbírané výhonky. Takto naplněnou zavařovací sklenici zalijeme vodou, uzavřeme a odložíme na týden na slunečné místo. Preferujeme-li hustější sirup, vodu můžeme vynechat nebo jí přidat méně.
Po týdnu se cukr rozpustí a smrkové výhonky pustí voňavou šťávu. Celý obsah sklenice přecedíme přes hustější sítko nebo plátno a přelijeme do menší uzavíratelné nádoby. Tu potom skladujeme nejlépe na chladnějším a tmavém místě, například v chladničce. Sirup užíváme při nachlazení, proti kašli nebo pro zvýšení imunity během celého roku.
Přírodní antibakteriální náplast stromů – pryskyřice
Při vycházce do jehličnatého lesa můžete také natrefit na hustou lepkavou tekutinu podobnou medu – jde o pryskyřici, která vytéká z kmene stromu, hlavně je-li strom poraněný. Jde o jakousi přírodní náplast, kterou se snaží strom zalepit svoje rány a ochránit se tak před infekcemi. Pryskyřice má dokonalé antibakteriální vlastnosti.
Nalepí-li se vám nedopatřením na oděv, nemusí to být hned pohroma. Nejjednodušší způsob, jak odlepit pryskyřici z látky, je podobný, jako při odlepování žvýkačky: poškozený oděv vložíte do mrazničky, aby se pryskyřice stáhla a ztuhla. Potom ji jednoduše seškrábnete. Poškodíte-li si větší kousek oblečení, zmrazíte pryskyřici kostkami ledu, které budete otírat přes zalepené místo až do momentu, než pryskyřice ztuhne.
Kousek lesa v pryskyřicové mastičce
Jste-li fanoušky zkoušení novinek, můžete si nasbírat malé množství voňavé pryskyřice. Odlupujte ji, podobně jako při sběru smrkových výhonků, s rozumem. Můžete použít rukavice nebo to zkusit rovnou prsty. Vezměte si jen malé množství z více stromů. Postačí vám jedna hrst tohoto lesního pokladu.
Doma pryskyřici pomalu rozpouštějte v malém množství oleje tak, aby se pryskyřice „nesmažila“, ale jen opatrně rozpouštěla. Můžete použít olivový olej, případně kokosový olej, ale protože je pryskyřice sama o sobě dostatečně aromatická, není vhodné kombinovat více vůní. Když se pryskyřice v oleji rozpustí, ještě teplou ji opatrně přelijte přes staré sítko. Směs je horká a kromě popálenin si můžete znečistit i jiné povrchy, ze kterých pryskyřici těžko vyčistíte.
Směs ještě ohřejte v hrnci ve vodní lázni. Přidejte malou hrst nastrouhaného včelího vosku a nechte směs spojit teplem. Nakonec přelijte do prázdných nádob z krému nebo do malé ploché lahvičky a pryskyřicovou mast nechte pořádně ztuhnout na chladném místě. Poslouží vám k natírání bolavých kloubů nebo při problémech s průduškami.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: zahrada.sk