V Austráli, odkud pocházejí, tvoří 95 % všech lesů. Existuje jich více než 700 subtropických a tropických druhů a některé z nich se přitom úspěšně aklimatizovaly na středomořském pobřeží, ať už v Portugalsku anebo na severu Afriky. Zde se ve velkém vysazují kvůli dřevu, z něhož se vyrábí papír. Dřevo eukalyptu se využívá i ve stavebnictví. V Australii ho tradičně používali ke stavbě domů a mostů.
V tuzemských domácnostech se můžeme setkat s eukalypty v květináčích. Plní nejen funkci okrasnou, ale mají navrch i tu vlastnost, že aromatické látky v jejich listech, jež nám, lidem, příjemně voní, zároveň odpuzují dotěrný hmyz.
Jak ho poznat
- mladé eukalypty jsou s oválnými, světle modro-šedo-stříbřitými, jakoby ojíněnými protistojnými listy s „voskovým“ povlakem, listy vzrostlých rostlin jsou sytě zelené, střídavé a mají kožovitý charakter a tvar výrazně podlouhlý
- květy má jednoduché, v domácích podmínkách kvete řídce, ale pokud se tak stane, kvete od června do srpna
- květy se skládají z mnoha tyčinek, mohou být bílé, krémové, žluté, růžové nebo červené
- květy představují bohatý zdroj nektaru, takže většina australského medu pochází právě z eukalyptů
- kůra má často hladký saténový vzhled a může být bílá, krémová, šedá či zelenavá
- menší druhy dosahují výšky necelých 10 m, ty největší i 90 m – řadí se tak k nejvyšším stromům vůbec; v příznivých podmínkách roste až 10 m za rok
- plodem je čtverhranná tobolka
Léčivé účinky
- díky silicím v listech má pozitivní účinky na dýchací ústrojí
- využívá se k léčbě zánětu průdušek, vedlejších nosních dutin, kašle či nachlazení – ve formě bylinného přípravku
- výborný pro astmatiky
- obsahuje i množství cineolu, který se v kosmetice a lékařství používá k dezinfekci
- obsahují je i masti proti revmatickým bolestem nebo se listí může naložit do lihu, kde se nechá vyluhovat 2 až 3 měsíce, takovou tekutinou se potom natírají revmatická místa
- pro svoji vůni se eukalyptová silice využívá i při výrobě parfémů a různých esenciálních olejů
Vědeli ste, že:
1. Eukalypty v Austrálii mají tak silnou kůru, že dokážou odolat i ohni. Díky tomu se brzy po požáru tyto stromy znovu zazelenají, protože vyraší pupeny, které pod kůrou přežily plameny.
2. Ve své domovině navíc dorůstají takových rozměrů, že v dutině jednoho z eukalyptů údajně žil domorodec se čtyřčlennou rodinou.
3. Díky rychému růstu a velké potřebě vody se ve své domovině vysazují tyto stromy do močálů a bažin, které vysušují a zabraňují tak šíření komárů a malárie.
Text: Ivana Hudcová :: Foto: Isifa/Shutterstock