Porovnání velikosti lesklokorky pryskyřičnaté s plodnicí lesklokorky lesklé, kterou drží v ruce trutnovský mykolog Jiří Hák
Připravil: Jiří Baier, foto: autor
Tato houba roste paraziticky nebo saprotrofně na listnáčích či jehličnanech, kde vyvolává bílou hnilobu dřeva. Všechny druhy jsou vzácné.
Lesklokorka ploská (Ganoderma lipsinese) platí za nejběžnější. Má klobouk až 600 mm velký, plochý. Roste poměrně hojně na živých i odumřelých kmenech listnáčů. U tohoto druhu probíhají v současné době výzkumy, ověřující zdravotní prospěšnost houby pro lidský organismus.
Lesklokorka modřínová (G. valesiakum) je velmi vzácná. Roste na odumřelém dřevě jehličnanů.
Lesklokorka Prefifferova (G. pfeifferi) vyrůstá paraziticky na bázi živých listnáčů, zejména buků.
Lesklokorka pryskyřičnatá (G. resinaceum) roste paraziticky na živých listnáčích, zejména na dubech. Když strom odumře, roste saprotrofně (živí se rozkládajícími se látkami) a je dosti vzácná.
Lesklokorka jehličnanová (G. carnosum) studovaná našimi předními mykology RNDr. Františkem Kotlabou, CSc. A dr. Zdeňkem Pouzarem. Lze ji vzácně nalézt na jedlích, méně často na jiných jehličnanech.
Lesklokorka lesklá (G. lucidum) vyrůstá na bázích odumřelých dubů, méně často na ostatních listnáčích. Tento druh je velmi oblíben v tradiční čínské medicíně a využívá se přes 2000 let! V Japonsku je houba označována jako reiši, v Číně pak jako lingzhi. Dle dlouhodobých zkušeností se jí říká elixír mládí a její užívání je spojováno s dlouhověkostí. Výborné výsledky s použitím houby má prof. Nguyen Thi Chinh z Vietnamu.
Léčivé účinky
Namátkou se zmíním o některých léčivých účincích lesklokorky lesklé. Způsobuje úlevu při rakovinných onemocněních. Zvyšuje imunitu, obnovuje vitalitu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, detoxikuje organismus, tlumí bolesti při artritidě, zlepšuje paměť a napomáhá při zpomalení procesu stárnutí.
Na našem trhu lze získat houbu v podobě potravinových doplňků v lékárnách a ve speciálních prodejnách hub a zdravé výživy.
Doporučení: Doporučované rady, spojené se samoléčitelnou aplikací houby, je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Článek z RPN č. 4/2011