Zdraví

JARNÍ ÚNAVA A MEDICINÁLNÍ HOUBY

S příchodem jara, prvních teplých slunečních paprsků na nás sedá tzv. jarní únava. Jedná se o stav s pocity psychické i fyzické únavy, která nemizí ani po odpočinku. Na tomto stavu se podílí více faktorů, které nás provázejí zimou, jsou to např. přetopené byty a přechod z nich do zimy, málo slunečního svitu, omezený pobyt na čerstvém vzduchu, nižší příjem vitamínů, opakující se boje imunitního systému se zvýšeným počtem infekčních patogenů.

V případě, že nás přepadne jarní únava, je nutné jí věnovat pozornost a tento stav řešit. Obecně se doporučuje zvýšit příjem vitamínů, nejlépe z čerstvých zdrojů, tedy ovoce a zeleniny, doplnit minerální a stopové prvky, dbát na dostatečný příjem tekutin a zvláště pak posílit imunitní systém, ale také naši psychiku. Věnovat se relaxacím, dopřát si dostatek spánku a pohybu. Objevují se též názory, že je vhodné organismus po zimě detoxikovat, pročistit jej pomocí různých kůr či krátkodobých půstů.

Existují však „rostliny“, která komplexně působí na náš organismus a dají mu vše potřebné, aby se s únavou dokázal vyrovnat. Jedná se o medicinální houby. Medicinální houby jako Cordyceps, Reishi, Agaricus, Hericium, Maitake či Shiitake mají díky svému unikátnímu složení schopnost nás posílit.

Cordyceps

  • Obsahují totiž velké množství unikátních složek, mezi nejdůležitější patří polysacharidy, kam se řadí i beta glukany a nerozpustná vláknina, terpenoidy, flavonoidy, fenoly, enzymy, aminokyseliny, ale také vitamíny, zvláště pak vitamíny skupiny B a vitamín D, minerály a stopové prvky.
  • Medicinální houby a mnoho jejich složek je předmětem intenzivního vědeckého zkoumání a potvrzují se jejich všestranné účinky, jimiž působí na zdraví člověka.
  • V případě jarní únavy je možné zmínit hlavně posílení vyčerpaného imunitního systému, ať už sáhneme po Reishi, Cordycepsu, Agaricu, Auricularii, Chaze, hlívě či Enoki, jsou tyto houby hlavně díky beta glukanům schopné modulovat aktivitu imunitního systému. Zvýšit počet cirkulujících imunitních buněk, podpořit jejich aktivitu, harmonizovat jejich vzájemnou komunikaci a interakce, které, pokud není správné, mohou vyústit v autoimunitní či u predisponovaných jedinců alergické reakce. Medicinální houby též podporují fagocytózu, tj. pohlcování a odstraňování cizorodých částic, včetně bakterií, či částí vlastních poničených buněk. Ačkoli se vyskytuje velké množství infekcí i v jarních měsících, houby pomohou imunitnímu systému jim účinně čelit. I přes veškerou snahu a posílení imunitního systému mohou v těle mnohé infekční patogeny zůstávat či můžeme být nově nakaženi. Medicinální houby však zvládnou likvidovat tyto patogeny samy. Zvládou si poradit s mnoha druhy virů, bakterií, jiných hub i parazitů. Tím usnadní práci imunitnímu systému a nás zbaví infekční zátěže.
  • Snížený příjem vitamínů a další vlivy, které na nás přes zimu působí, včetně zhoršených smogových podmínek či dříve zmíněných infekcí, mají za následek, že se v těle kumulují volné radikály, které dokážou poničit naše buňky i tkáně. Reagují totiž s lipidy buněčných membrán, a co je hlavní, poškozují i DNA, jsou tedy mutagenní a rakovinotvorné. Je tedy nezbytné tyto volné radikály neutralizovat. Tělo vlastní mechanismy, jak se s volnými radikály vyrovnat, ale ty mohou být vyčerpány, je proto nezbytné dodávat antioxidanty zvnějšku, tj. stravou. Medicinální houby mají vysoký obsah látek, které vychytávají a neutralizují volné radikály a podporují ozdravení tělu vlastním neutralizačním mechanismů. Snížením koncentrace volných radikálů se tělu velmi uleví, jsou zastaveny či zpomaleny degenerativní pochody, snižují se zánětlivé reakce aj.
  • Je pravdou, že zima často nepřeje pestré stravě, zapomínáme nejen na příjem vitamínů ze stravy, ale také na dostatečný příjem vlákniny. Naše střeva jsou tak často zpomalená, trpíme zácpou, celkovou nepohodou, a trpí tím též naše mikroflóra, i ta má výrazný vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Všechny houby obsahují vysoký podíl vlákniny, urychlují tak střevní peristaltiku, pomáhají s detoxikací, a navíc slouží tato vláknina jako potrava pro „hodné“ střevní bakterie. Krom pročištění organismu jsou houby pomocníky ve snižování nadváhy a hladin lipidů, oboje se často zvyšuje právě v zimním období, kdy je vyšší příjem tuků spojený s nižší pohybovou aktivitou.
  • Detoxikaci houby zlepší i tím, že ochraňují a zlepšují funkce jater a ledvin, zde je možné jmenovat pro ledviny velmi prospěšný Polyporus či na jaterní tkáň působící Maitake, Reishi či Shiitake.
  • Krom toho mají některé houby, např. Cordyceps a Reishi, doslova posilující a energizující schopnosti. Mnoho studií, včetně klinických s dobrovolníky, ukazují, že podávání hub zvyšuje fyzickou výkonnost u sportovců i nesportovců. Zlepšují využití kyslíku, tvorbu energetického substrátu ATP, odstraňování kyseliny mléčné ze svalů, což vede i k rychlejší regeneraci organismu po zátěži. Regulují též aktivitu nadledvin a produkci hormonů, a to i adrenalinu.
  • Zatím jsme se stále věnovali fyzickému stavu, ale pro pocit zdraví a pohody je důležitá i naše psychika a správné fungování naší mysli. Ne, nebojte, nemusíte hledat další preparát, který by harmonizoval duši a mysl. Opět si vystačíte „jen“ s houbami. Nejúčinnější je v případě ovlivnění mozkové činnosti je Hericium, ale také Reishi aj. Po jejich užívání mozek doslova ožije. Zlepšuje se paměť, schopnost se učit, soustředěnost. Houby mají harmonizující vliv i na psychiku. Stabilizují a zvyšují odolnost proti stresu. Zlepšují totiž náladu, zmírňují deprese či úzkostné stavy. Je možné říci, že jsou takovými přírodními antidepresivy.

Jak je vidět, nemusíme kupovat velké množství potravních doplňků, abychom pokryli potřeby našich unavených těl i myslí a vrátili jim sílu a vitalitu. Je možné spolehnout se na medicinální houby. Je však nutné nezanedbat výběr správného houbového preparátu, ne všichni výrobci zpracovávají houby správnými postupem a tak šetrně, aby se v jejich produktech uchovala unikátní síla hub. Ideálně formou jemné horkovodní extrakce, která zvýší koncentraci a fyziologickou dostupnost účinných látek ve výsledném produktu. Ideální množství polysacharidů (hlavní účinná látka hub) je pak kolem 30%.Hledejte výrobce, který má tradici a může prokázat, že jeho houby neobsahují těžké kovy, pesticidy či radioaktivitu…

Text: MUDr. Drahomíra Holmannová, archiv redakce :: Foto: isifa/Shutterstock