OMYL Č. 1: když budu jíst želatinové medvídky, budu mít zdravé klouby
Ani kdybyste za den zkonzumovali několik pytlíků gumových medvídků, nedoplníte potřebné množství kolagenu. Maximálně vám hrozí kila navíc a poškození chrupu. Vědci totiž přišli na to, že kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nahradit JINAK než jedinou látkou – opět samotným kolagenem. Kolagen tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je tak základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Jedině tak se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně mnohem lépe odolávat přetěžování, bez toho aniž bychom v budoucnu museli řešit zdravotní následky. Vhodným řešením, jak se o své klouby starat a dopřát jim dostatečnou výživu, jsou doplňky stravy s hlavní účinnou látkou – tzv. kolagenní peptidy (např. Geladrink), které podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu.
OMYL Č. 2: lékař mi diagnostikoval artrózu, a proto nemůžu sportovat
Odborníci doporučují vyvarovat se pohybu, který může zvýšit riziko osteoartrózy, rozhodně to ale neznamená vzdát se pohybu na dobro. Mezi aktivity, které riziko onemocnění mohou zvýšit, patří zejména dřepy, prudké nárazy, dopady, výskoky, klečení, náhlé změny pohybu či dlouhé stání. S rozmyslem bychom tedy měli přistupovat ke sportům jako je squash, tenis, aerobik, zumba, fotbal, basketbal, volejbal či v poslední době stále populárnější a oblíbenější běh. Takové a jim podobné sporty totiž při příliš častém provozování nadměrně zatěžují celý pohybový aparát. To může mít za následek opotřebování chrupavky v přetěžovaných kloubech.
Chceme-li však předejít vzniku nepříjemných a nebezpečných revmatických onemocnění, neměli bychom se sportu a pravidelnému cvičení vyhýbat. Ne nadarmo se říká „sportem ku zdraví“. O to vše je přitom třeba dbát již od raného dětství, aby naše pohybová soustava dostala možnost se správně vyvinout a vytvořit si dobrý svalový základ.
Svou roli hraje v tomto ohledu i pravidelnost. Cvičit bychom měli ideálně každý den – např. pro zlepšení kloubního rozsahu či okolního svalstva stačí 15-10 minut denně. Je-li vaším cílem shodit nějaké to kilo, vyhraďte si každý den alespoň 30 minut. První výsledky na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Ideálním pohybem je např. jízda na kole, chůze, plavání, jóga nebo i obyčejný strečink.
Strečink, neboli protahovací cvičení, je velmi důležitá součást regenerace každého aktivního člověka. Udržuje svalstvo namáhané po sportovní či pracovní činnosti stále ve formě a dostatečně elastické, čímž předchází svalovým poraněním.
OMYL Č. 3: osteoartróza se týká jen starších lidí
Osteoartróza se může projevit již v relativně mladém věku, a to již po 20. roce života. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky. Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem. Onemocnění lze rozpoznat podle několika příznaků. „Mezi nejvýraznější patří především bolest a ztuhlost kloubů při zátěži, dále pak citlivost na chlad a počasí, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti nebo dokonce i bolesti během noci. Typická je také tzv. startovací bolest a ztuhlost, která vzniká především ráno po probuzení, případně po jiném delším klidu“ vysvětluje MUDr. Pavel Drbal.
Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a někdy může trvat i několik let. V případě, že není zánět včas rozpoznán a léčen, může vést až k ubývání chrupavkové hmoty a postihovat i další kloubní tkáně, především pak kloubní kost. Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá než zvolit chirurgické řešení – instalaci totální endoprotézy.
Pro více informací navštivte www.orling.cz