Připravuje: Jitka Chalupová
Kolik vlastně?
Děti si o nápoje říkají samy, naopak staří lidé mívají potlačený pocit žízně a je tedy nutné, aby si příjem tekutin ohlídali. Z nedostatku vody bývají zesláblí, mohou být i dezorientovaní a mít závratě a poruchy trávení.
Přes den bychom měli přijímat tekutiny po dvou hodinách. Dostatečné množství na jeden běžný den odpovídá obsahu jedné pet lahve. Potřeba tekutin ale závisí i na dalších faktorech. Se stoupající námahou a zahříváním svalů stoupá i odpařování dýcháním a kůží. Při vysoké zátěži s potem ztrácíme i ionty, které vhodně doplníme pitím minerálních vod.
Zvýšená potřeba
Pokud máte neustále potřebu pít, může to být příznak onemocnění, například ledvin. Příjmem tekutin vás tělo nutí zlepšit činnost orgánů. Ve spojení s únavou a hubnutím zas může žízeň signalizovat cukrovku. Její zanedbání dokáže vážně ohrozit vaše zdraví i život, proto běžte co nejdříve k lékaři, abyste tuto možnost vyloučili.
Jestliže máte průjmové nebo horečnaté onemocnění, je potřeba poznat a vyléčit konkrétní druh infekce a doplňovat tekutiny ve zvýšeném množství.
Potřeba více pít může být zapříčiněna i anémií neboli chudokrevností, zpravidla způsobenou nedostatkem železa. Pálení jazyka a praskající ústní koutky bývají spojené s dlouhotrvající únavou, klesající výkonností, nechutenstvím, často i zácpou a bušením srdce. Je nutné zjistit příčinu anémie odběrem krve a při nízké hladině železa zařadit do stravy více masa, jater a rozinek. Samotná změna stravy ale většinou nestačí a bývá potřeba ji doplnit preparáty, obsahujícími železo v léčivé hladině.
Neustálá potřeba pít může být i projevem zvýšené činnosti štítné žlázy. Ta aktivuje hormon adrenalin, který zvyšuje napětí nervové soustavy, tlak krve a bušení srdce. Při této vysoké aktivitě si tělo říká o vysoký příjem tekutin.
Ve spojení se sluníčkem a bolestmi hlavy je extrémní žízeň signálem úžehu. Poslechněte v takovém případě tělo, dejte na hlavu studené obklady nebo si dopřejte chladnou sprchu a vypijte co nejvíce studených nápojů – rozhodně však ne takové, co obsahují kofein!
A co víno?
Samostatnou kapitolu představují alkoholické nápoje – výborný sluha, ale špatný pán. Mezi vysloveně zdravé alkoholické nápoje patří víno a pivo. Ovšem při sklonech k závislosti se jejich léčebných účinků musíme vzdát – s výjimkou koupelí. Vinné lázně byly vyzkoušeny už ve středověku a v současnosné době jejich příznivci ve Francii nedají dopustit na jejich účinky, blahodárné pro krevní oběh, imunitní systém, spalování tuků a protivráskovou péči. Můžete tedy doma vyzkoušet tuto formu hydratace, regenerace anticelulitidní kury.
Pokud dokážeme popíjet a udržet míru, přijmeme látky v mnoha ohledech prospěšné tělesnému zdraví. Víno obsahuje řadu antioxidantů a polyfenolů, které zlepšují činnost kardiovasculárního sytému a působí preventivně proti vzniku křečových žil. Prospívají zdravému stavu cév a působí proti zácpě, čímž vydatně prospívají při hemoroidovém onemocnění. Víno, zejména červené, obsahuje v jadérkách a slupce polyfenol resveratrol. Působí proti rakovinně a jako prevence rakoviny prsu, prostaty, kůže, kostní dřeně. Pozitivně se podílí na léčbě Alzheimerovy choroby. Víno rovněž podporuje jaterní funkce, zlepšuje látkovou výměnu, posiluje organismus. Suchá vína mohou přispět i k redukci váhy, což neplatí pro vína polosladká a sladká. Za bezpečnou dávku obecně považujeme pro ženu jednu, pro muže pak dvě skleničky.
Pivo dokáže léčit
Náš národní nápoj – pivo dokáže léčit nechutenství, rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh, má antibakteriální účinky. Je zdrojem energie, přičemž tělo nezatěžuje tuky. Zvyšuje hladinu „hodného“ cholesterolu a potlačuje hladinu škodlivého – tím působí proti srdečněcévním onemocněním. Zachycuje volné radikály, a tím zvyšuje protirakovinné účinky organismu. Patří mezi „fytoestrogeny“, představující přírodní formu hormonů.
Velké množství vitaminu B v pivu léčebně působí na stav kůže – obsahuje niacin, riboflavin, thiamin, kyselinu panthotenovou, kyselinu listovou. Z minerálů je zastoupený vápník, hořčík, zinek, železo, fluor a měď. Za přiměřené množství piva lze považovat jeden až dva půlitry denně v závislosti na pohlaví a váze.
Článek z RPN č. 4/2011