Připravuje: Jitka Chalupová, foto: archiv
Když se sluch unaví
I krátkodobé zvuky vysoké intezity přivedou sluch do tzv. sluchové únavy. Při ní dojde k poklesu vnímání slabších zvuků i na několik hodin, po kterých se práh citlivosti opět vyrovná.
Obecně platí, že vysoké zvuky bývají škodlivější, než hluboké.
Krátkodobé zvuky o síle 120 dB již poškozují nervová zakončení a smyslové buňky. A pokud jsme často vystavováni hluku o síle 80 dB (to odpovídá hluku rušné ulice), dochází k zahlušení, únavě, ztrátě soustředění, někdy i nespavosti a bušení srdce.
Následně si na míru hluku zvykneme, ovšem dále dochází ke zhoršování sluchu. Počátek se projevuje tím, že neslyšíme vysoké tóny. To je důvod, proč většinou lidé přicházejí k lékaři až ve vyšším stupni ztráty sluchu, kdy začnou mít potíže rozumět lidské řeči.
Degenerace smyslových buněk je nevratný stav, kterému lze předcházet správnou životosprávou. Vedle eliminace hluku platí za důležité doléčení zánětlivých onemocnění dýchacích cest a také kompenzace dalších chorob, které se podílejí na ušních onemocněních. Patří mezi ně například vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a cukrovka.
Čisté uši, studený polštář…
Ke správnému čištění stačí vlhká žínka, kterou vytřete vnější část uší. Můžete je také po koupání z větší vzdálenosti a na nízký stupeň vyfénovat. Nikdy byste neměli zasouvat žádné tyčinky do vnitřku ucha. Pak by totiž hrozilo zatlačení mazu ještě hlouběji do zvukovodu a také možnost zanesení infekce.
Počínající zánět středního ucha se často vyvíjí z rýmy, kterou pomůže uvolnit ostřejší jídlo s chilli kořením. Používejte nosní sprej proti rýmě, účinná látka pronikne až do Eustachovy trubice. Je vhodné pít citrónový čaj se zázvorem, který působí protizánětlivě.
Na noc si přidejte jeden polštář navíc a bolavé ucho položte na další, studený polštář: pokud nemáte doma gelové polštářky, které byste chladily v ledničce a přikládali na ucho, nahraďte je balíčkem mražené zeleniny, který vložíte do bavlněného povlaku. Chlad ulevuje od bolesti a působí protizánětlivě.
Ušní svíce
Vyzkoušet jistě můžete i ušní svíci. Dostanete ji v lékárně nebo obchodech se zvláštní výživou. Je ve tvaru kornoutu, napuštěná včelím voskem. Pro děti je to zážitek, který odvádí pozornost od bolesti, a sourozenci většinou také přihlížejí. Pacient leží na boku a do nemocného ucha se zavede užší strana svíce. Přidržujete ji za nehořlavý konus. Horní konec se zapálí a komínový efekt působí na uvolnění nečistot a vyrovnání tlaku v uchu. Plamen je pomalý a stálý, snadno ho uhasíte obrácením svíce do připravené sklenice s vodou.
Ušní šelest
Velmi nepříjemný je ušní šelest, pískot nebo zvonění v uchu. Většinou ojedinělé potíže se časem změní v setrvalý stav. Pokud přetrvává v nízké intenzitě, mohou pomoci rozptylující činnosti intelektuální i manuální, někomu třeba pomáhá hudební kulisa. Ve vysokém stupni tyto stavy vyžadují podpůrnou terapii neboť člověku většinou narušují i spánek a psychicky ho vyčerpávají. Jednoznačná léčba neexistuje, ale můžeme alespoň částečně působit proti faktorům, které se na vzniku potíží podílejí.
Vzhledem k vlivu špatného krevního oběhu na vznik ušního šelestu je vhodná každodenní rozcvička. Vyvarujte se ovšem cvičení, která kladou nároky na držení rovnováhy. Prokrvení prospějete i delší teplou koupelí. Pijte také teplé čaje spíše než kávu, která stahuje cévy. Přidat můžete ginko bilobu a lecitin pro zvýšené prokrvení mozku. Na podporu správné funkce nervových vláken je potřeba dostatek hořčíku, zinku a vitaminů skupiny B. Při přetrvávajících potížích navštivte lékaře.
Varování na závěr
Ucho je místem četných nervových zakončení, která můžete aktivovat krátkou masáží. Nikdy se však nesnažte sobě nebo někomu jinému „píchnout uši“. Neodborně provedená dírka nebude pravděpodobně rovná a navíc přerušením nervových drah můžete někomu přivodit bolesti hlavy.