Mnozí z nás už zřejmě zaregistrovali zprávy o masových úhynech včel. Je tedy více než kdykoliv předtím zřejmé, že chránit tato usilovná stvoření musí být prioritou nejen pro zahrádkáře, ale i pro běžné lidi. Opylování květů je totiž nesmírně důležité pro udržení biologické rovnováhy.
Co všechno máme díky včelám
Včelí produkty patří k přirozené formě potravy nejen pro lidi. Od výroby medu, který je snad nejznámějším produktem včel, se můžeme seznámit i s pylem, propolisem, mateří kašičkou nebo včelím voskem. Dokonce i včelí jed má také velký význam pro naše zdraví.
Med a jeho vlastnosti
Med znali naši předkové odedávna. Používal se především jako sladidlo, až později se začal považovat za velmi cennou surovinu s různými výživnými látkami a antioxidanty. Med včely vyrábějí z nektaru z květů.
Med vydrží při správném skladování velmi dlouho. Suché, chladné a tmavé prostory jsou jako stvořeny k jeho uskladnění. Pokud vám med krystalizuje, nemusíte se ničeho obávat, na kvalitě určitě neztratí. Krystalizace medu je jeho přirozenou vlastností. Med dostanete opět do formy v teplém vodní lázni, jehož teplota nesmí překročit 39 °C.
Použití medu je všestranné. V domácnosti se využívá zejména v kuchyni jako přísada do různých pokrmů, kterým dodá sladkou chuť s typickou medovou aroma. Do čaje či kávy si ho nikdy nepřidávejte ihned. V horké vodě totiž ztrácí některé biologicky aktivní látky, a tak vám poslouží opravdu pouze jako sladidlo bez zdraví prospěšných látek. Vyčkejte, až bude nápoj mírně vychladlý a až poté do něj přimíchejte potřebné množství medu.
Pyl
Včelí pyl si včela nasbírá při opylování na své nohy a bříško a spolu s enzymy vytvoří malé drobné kuličky. Pyl je bohatý především na bílkoviny, aminokyseliny a různé druhy enzymů a vitamínů B, C, D, E a K.
Konzumace pylu má velmi blahodárné účinky pro naše zdraví. Pyl obsahuje nízký obsah kalorií, snižuje cholesterol, zvyšuje imunitu a omlazuje organismus. Pomáhá při astmatu, únavě, neplodnosti i kožních onemocněních. Pylové granulky mohou mít žlutou, oranžovou nebo nahnědlou barvu a také mohou mít sladkou nebo mírně nahořklou chuť. Záleží to na jednotlivých druzích květin a nektaru. Před samotnou konzumací si můžeme pyl namočit do vody, aby se pylová zrnka zvětšila a mírně rozpustila. Takovým způsobem bude pyl snadněji stravitelný. Před užíváním pylu je dobré poradit se s lékařem, protože ve většině případů není vhodný pro alergiky. Skladování pylu je nejvhodnější v mrazničce, kde si ponechává všechny potřebné látky.
Mateřská kašička
Mladé včely dokážou vylučovat svými žlázami směs sekretu složeného z medu, pylu a enzymů, kterými krmí v úlu včelí larvy a samotnou matku-královnu. Když je ho poměrně dost, včelaři ho mohou sbírat, čímž získávají vzácnou mateří kašičku. Ta je vhodným doplňkem stravy zejména pro starší lidi, protože zvyšuje funkci mozku a pomáhá při problémech souvisejících se stárnutím. Stejně dobře působí při nespavosti, slabém trávení nebo vysokém cholesterolu. Obsahuje vysokou koncentraci vitamínů B5, B6 a aminokyselin a patří k silným antioxidantem. Podporuje růst tkání, regeneraci buněk a svalů.
Propolis
Mezi velmi zvláštní včelí produkty patří propolis. Jde o jakési přirozené antibiotikum. Včely sbírají pryskyřici z pupenů různých stromů a keřů, kterou následně žvýkají a mísí s pylem a slinami. Propolis chrání včelí úly před vlhkostí, větrem a mikroby. Včely s ním pokrývají pravidelně celý vnitřek svých příbytků. Chceme-li užívat propolis, seženeme ho buď v tekuté formě jako kapky nebo jako součást různých mastiček, tablet či roztoků. Propolis obsahuje velmi silné antibakteriální, antivirové, protizánětlivé a antioxidační účinky.
Včelí vosk
Vosk je produktem včelích dělnic. Ty produkují svými žlázami bledou tekutinu, která na vzduchu mění svou hustotu. I díky této hmotě vytvářejí plásty a utěsňují buňky, ve kterých jsou med nebo mladé larvy. Včelí vosk obsahuje obrovské množství přírodních sloučenin. Čerstvý vosk je téměř bílý, až postupem času získává krásně nažloutlou barvu, kterou známe běžně u tohoto druhu vosku. Včelí vosk krásně voní po medu a je oblíbenou součástí kosmetického, ale i farmaceutického průmyslu. Také se stále více používá k výrobě přípravků na leštění nábytku a výrobě svíček.
Včelí jed
Tak jako každý tvor v přírodě, i včela se brání při pocitu nebezpečí. Bodnutí včelou je velmi nepříjemná záležitost a u alergiků může jít v některých případech doslova o život. V medicíně se včelí jed využívá především k léčení různých druhů alergií. V kosmetickém průmyslu si pro svoje pozitivní účinky zase našel pevné místo v různých sérech, kde dokonce může nahradit botox.
Včely nám dávají opravdu hodně. Naložme s tímto pokladem rozumně, berme si jen tolik, kolik opravdu potřebujeme, a na oplátku jim věnujme zahradu plnou květů.
„Konat v souladu s přírodou je pro rozumného tvora totéž, jako konat v souladu s rozumem.“ (Marcus Aurelius)
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Unsplash, isifa/Shutterstock
Zdroj: zahrada.sk