Zahrada Zdraví

Zelená lékárna: Kalisie voňavá

Kalisie voňavá (Callisia fragrans) není na první pohled příliš nápadná. Málokoho tedy napadne, že tato bujně rostoucí pokojovka v sobě skrývá takovou léčivou sílu. Rostlina pochází z tropů a subtropů střední a jižní ameriky, tichomoří a austrálie. U nás se tím pádem musí pěstovat jako pokojová rostlina.

kalisie vonava

Pro naše mrazivé zimy není plně adaptována a teploty pod nulu ji zničí. Kalisie má ráda teplé a vlhké klima a podobně jako palmy a orchideje miluje letní pobyt venku – od jara až do podzimu ji můžeme pěstovat na terase či balkoně, nebo ji přenést do zahrady. Na podzim ji ale musíme včas přestěhovat zpět do bytu, neboť nesnáší pokles teplot pod 12 °C. Díky „letnění“ kalisie pěkně zesílí a bohatě roste.

Jak ji pěstovat

Vzhledem může rostlina připomínat aloe pravou nebo voděnku. Právě voděnce je příbuzná a stejně jako ona, i kalisie velmi rychle roste. Dospělá rostlina navíc vytváří velké množství vodorovně rostoucích šlahounů – oddenků, které jí slouží k vegetativnímu rozmnožování.

Rostlina je vzpřímená, s výškou okolo 50 cm. I v domácích podmínkách může vykvést, květní stvoly jsou dlouhé, plné bílých vonných květů, díky nimž si kalisie získala i své jméno.

V bytě je pro pěstování nejvhodnější světlé místo, slunce podporuje vyzrávání pletiv a dobrou kondici rostliny. Zálivka by měla být mírná a pravidelná, i když – kalisie občas zvládne i opomenutí zálivky a krátkodobé vyschnutí, nemělo by se to ovšem stát pravidlem.

Květní stvoly jsou plné vonných květů.

„Širokospektrá“ léčivka

Kalisie si právem zaslouží název zázračná. V posledních dvaceti letech byl prováděn intenzivní výzkum této rostliny v bývalém Sovětském svazu i v USA. Rostlina má tak široké spektrum léčivosti, že je použitelná téměř na všechny nemoci, a to v silné účinnosti. Využití kalisie pro její léčivou sílu není u nás příliš rozšířené, velkou tradici má ale například v Rusku.

V lidovém léčitelství má ohromné využití a najdeme ji například v receptech na hojení zlomenin, léčbu nádorů nebo na žaludeční obtíže. Lidové názvy rostliny jsou zajímavé, setkáme se s termíny, jako je zlatý vlas, dálněvýchodní vlas, Venušin vlas, domácí ženšen, živý vlas nebo zlatý vous. Názvy pramení z množství oddenků, které rostlina tvoří, právě ty se totiž nejčastěji používají v lidových receptech. Regenerační schopnost rostliny je obrovská, po odstřihnutí výhonů velmi rychle vyrůstají nové.

Dospělá rostlina vytváří množství oddenků.

Množení kalisie

Zvládne je i úplný laik, neboť jakákoliv část výhonu, ať horizontálního, či vertikálního, dokáže po čase zakořenit ve skleničce s vodou. Nejlépe koření řízky o délce 10 cm. Poté, co kořeny trochu narostou, přesazujeme je do menších květináčků se substrátem. Rostlinu můžeme snadno namnožit a obdarovat jí své přátele a známé.

Léčivé látky se ukládají do kolének.

Tipy autorky

Elixír zdraví a mládí

Pro přípravu domácího léku používáme horizontálně rostoucí oddenky. Odstřihneme je od matečné rostliny a upravíme. Výhonky nejprve vložíme do plastového sáčku a dáme do ledničky. Působení chladu má vliv na ukládání léčivých látek do kolének, která jsou na oddenku v pravidelných rozestupech. Po 14 dnech je kumulace léčivých látek v kolénkách dokončena. Připravené oddenky nakrájíme na dřevěném prkénku ostrým nožíkem na malé špalíčky tak, že odřízneme dílky s kolénky, po jejichž obou stranách zůstanou malé části oddenků. Přichystáme si kvalitní destilát, nejlépe domácí pálenku – slivovici, hruškovici nebo nejlepší vodku. Do nádoby o objemu 0,5 litru nasypeme patnáct až dvacet kolének a zalijeme je alkoholem. Před tím můžeme kolénka lehce pomačkat, například vidličkou. Nádobu uzavřeme a uložíme do temna. Po dvou týdnech je výluh připraven k užívání. Kolénka v něm můžeme ponechat, nebo lihový výluh přecedíme.


Užívání výluhu je snadné – pro podporu pevného zdraví a jako nejlepší prevenci proti chřipkovému onemocnění užíváme 2–3 polévkové lžíce ráno a večer.

„Žvýkačka“

Pro posílení pevného zdraví a jako dobrá prevence může sloužit i „žvýkačka“ z části listu nebo oddenku. Žvýkáme ideálně jednou denně, vyžvýkaný zbytek vyplivneme.

Mast na kožní obtíže (Od ekzému po drobná poranění)

Základem masti je čistá vazelína. Kalisii rozmixujeme a vzniklou hmotu smícháme se základem v poměru 2 díly kalisie a 3 díly vazelíny. Vložíme do hrnce spolu s trochou vody a na mírném plameni vaříme jednu hodinu, dáme vychladnout. Necháme 12 až 24 hodin odležet a pak jen mírně necháme přejít varem, přecedíme přes tkaninu nebo jemný cedník. Po vychladnutí slijeme zbylou vodu, která zůstala na povrchu. Mast skladujeme v suchu a chladnu, vydrží až 2 roky.

Čerstvá šťáva (pro vnitřní i vnější použití)

Listy a oddenky vložíme do odšťavňovače určeného pro zelené listy. Pokud ho nemáme, můžeme pro malé množství použít i lis na česnek nebo vše podrtit v mixéru a přecedit. Šťáva se užívá po lžičkách nebo se s ní potírají velké rány – urychluje jejich hojení. Šťávu neskladujeme déle než 2 dny!

Výluh (pomáhá při žaludečních obtížích, při cukrovce i při nadýmání)

Dva listy kalisie vložíme do nádoby s 0,5 litrem vařící vody. Povaříme ještě 4 minuty a necháme pozvolna zchladnout. Pijeme malý šálek teplého čaje 3x denně půl hodiny před jídlem. Kůru držíme 10 dní. Poté si dáme dva týdny pauzu a podle potřeby můžeme opět nasadit.

Víte, že… ?

Kalisii se přisuzují léčivé účinky při onemocněních, jako jsou alergie, Alzheimerova nemoc, bolesti pohybového aparátu, ekzémy, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, arytmie, astma, bakteriální a virové onemocnění, migréna a bolesti hlavy, problémy se zažíváním a žaludeční neduhy, cukrovka, špatné hojení ran a spálenin, nachlazení, špatná imunita, nesprávná funkce štítné žlázy a mnoho jiných. Zdá se to až téměř neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, že kalisie je rostlina dostupná každému, stojí za to ji vyzkoušet.

Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock