Začněte už během těhotenství
Velmi zásadní je, abyste s přípravou začali už v době, kdy potomka čekáte. Sám pes po čase automaticky vycítí změny, které se týkají chemických procesů u těhotné ženy a také změn jejího chování, ale neumí si to spojit s příchodem miminka.
I proto je důležité dát pejskovi těhotenství do souvislosti třeba s novými věcmi určenými pro potomka. Začněte si do rukou brát dětské hračky a zároveň psa naučte, že nejsou jeho. Dopředu kupte dětské přípravky (oleje, pudry i prací prášek) a občas je použijte. Pes se musí připravit i na změnu pachů, které se v domácnosti budou vyskytovat.
Podstatné jsou také změny nábytku. Už víte, kam dáte postýlku nebo houpátko? Kde se bude dítě batolit na dece nebo koberci? Pokud to znamená přesun psího pelíšku, udělejte to včas. Psovi tím vymezíte nový prostor. Nemějte obavy, váš zvířecí přítel si na to časem zvykne.
Posilování poslušnosti a základní výcvik
Zajistěte, aby pes znal základní povely, které vám pomohou při každodenní starosti. Povely oceníte hlavně ve chvíli, kdy se změní vaše časové návyky, obzvláště při nočním a raním vstáváním kvůli kojení nebo přebalování.
Když si v tu chvíli bude pes myslet, že se s ním chystáte na venčení a začne se nadšeně plést pod nohy nebo štěkat, jednoduše ho zarazíte například povelem místo či ticho.
Problematické může být skákání. To lze eliminovat už v průběhu těhotenství. Někteří psi se to mohou odnaučit i sami, protože vycítí pomalejší a náročnější pohyby budoucí maminky. Těhotenské bříško proto před psem nezakrývejte, naopak psa k němu nechte přilehnout nebo očichat. Je jen na vás, čemu psa dostatečně dopředu naučíte. Zásadní je povely neměnit.
Nezapomínejte odměňovat
Pokud pes na danou hračku, situaci nebo pach reaguje tak, jak potřebujete, odměňte ho. Díky tomu mu vytvoříte pozitivní asociace a pes vše, co se točí kolem dítěte, mnohem jednodušeji přijme.
První reakce na příchozí dítě
Několik měsíců jste se na tuto situaci připravovali a nyní nastal Den D. Možná jste i simulovali příchod nebo výměnu plen u přebalovacího pultu. Přesto pozorujte, jak pes reaguje.
Nikdy nepodceňujte schopnost psa číst vaše emoce. Během prvních setkání s novorozencem sledujte signály, které váš pes vysílá. Pokud je nervózní nebo nadměrně vzrušený, dopřejte mu čas na adaptaci a odměňujte ho za klidné chování.
Balancujte lásku
Zajistěte, aby váš pes nadále dostával dostatek lásky a pozornosti, i když se péče o novorozence zdá náročná. Udržujte rovnováhu mezi péčí o dítě a pozorností pro psa, aby se cítil stále milovaný a důležitý.
Drtivá většina psů si na novorozence poměrně rychle zvykne. Mnozí se dokonce chovají, jak kdyby v domácnosti novorozenec nebyl, včetně jeho věcí a hraček. To bývá také často důvodem, proč si psi od malých dětí nechají spoustu věcí líbit.
Někteří majitelé náročnějších a nepříliš pohodových psů dokonce potvrdili, že se jejich pes po narození dítěte výrazně zklidnil. Dávejte ale pozor, aby pes vůči dítěti nebyl příliš ochranitelský a neuzurpoval si jejich vlastní vztah.
Postupné změny v domácnosti a návyky psa mohou eliminovat následné šoky. Dopřejte psovi možnost se seznámit s novými vůněmi, zvuky a předměty spojenými s dítětem. Nemusíte se přitom bát, že by byl pes smutný, nebo změny těžce nesl. Naopak je schopen se poměrně rychle přizpůsobit, pokud jsou změny aplikované postupně a váš vztah je založen na důvěře.
Fotogalerie
Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock, iStock, Pexels, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů