Chovatelství

Aktivní pes v zahradě? Máme tipy, jak jeho hrabání zastavit

Pes je spolu s vysokou zvěří vnímán jako největší „škodná“ v zeleninových a květinových záhonech. I když své domácí mazlíčky milujeme, nikdo se nechce vzdát své oázy klidu v podobě krásně rozkvetlé zahrady plné šťavnatých plodů. Prozradíme vám, jak si dopřát oboje.

Pes hrabe v záhonu
Zdroj: Shutterstock

Zatímco škody způsobené vysokou zvěří se alespoň zastaví na ohryzaných listech a jen málokdy vidíme, jak jelen vyhrabává v zahradě měsíční krátery, psi kromě hrabání a ohlodávání rostlin přidávají ke svému dílu ještě i močení na květiny a okolí rostlin.

Proč pejsci hrabou v zahradě?

Než přistoupíme k otázce, jak zabránit vstupu psů do záhonů, měli bychom nejprve vysvětlit, proč zahrady přitahují psy jako magnet. Jde o víc než jen o znuděného psa. Primárně chce pejsek být u vás a sledovat, co děláte. Když v zahradě zanecháváte svůj pach, váš mazlíček ho tam vyhledává i tehdy, když je na dvoře sám.

Pes leží v kolečkách
Jedním z nejčastějších důvodů, proč psi ničí zahradu, je nuda. | Zdroj: Shutterstock

Dalším důvodem je, že pejska láká zábavná kyprá půda, kterou jste tak usilovně upravovali. Nejenže se mu v ní mimořádně dobře hrabe, ale je i plná pro něj zajímavých pachů. Mimořádně zábavnou činností při hrabání je pro vaše čtyřnohé mazlíčky i vytváření parádní (v létě příjemně chladné) skrýše na ležení a objevování zajímavých živočichů, jako jsou krtci nebo dešťovky.

A v neposlední řadě – pro psy jsou zajímavé i samotné kvetoucí rostliny. Díky svým vynikajícím smyslům jsou pro ně různé vůně a textury rostlin jako neustále se měnící salátový bar, který láká, aby se v něm obsloužili a ochutnali nabízené dobroty.

Jak psům zabránit v hrabání

1. Zaměstnejte psa

Prvním krokem je zabezpečit, aby měl váš pes k dispozici dostatek aktivit a hraček. Díky tomu bude mít možnost vybít si energii. Poskytněte mu psí kamarády na hraní, žvýkací předměty a interaktivní hračky (míčky s pamlsky, interaktivní misky). Zabavíte ho a odvedete tím jeho pozornost od záhonu.

Pes s míčkem
Psi milují hry, a proto je to jedna z nejlepších možností, jak je zabavit, aby nehrabali v zahradě. | Zdroj: Shutterstock

Kromě toho mohou každodenní cvičení a procházky pomoci unavit vašeho domácího mazlíčka dřív, než bude mít možnost rozrýt vám čerstvě zasazená rajčata či květiny.

2. Překážková zábrana pro psa

Dalším způsobem, jak zabránit hrabání a okousávání, je vytvoření fyzických bariér kolem květinových záhonů. Použijte drát, zaječí pletivo, velké kameny nebo jiný materiál, který váš pes nepovažuje za atraktivní.

Může to pomoci udržet ho mimo tuto oblast. Když se i přesto pokusí dostat se ke své obvyklé zábavě v zakázaných zónách, tyto překážky mu přechod ztíží nebo ho mohou i nadobro odradit.

3. Přírodní odpuzovače pro psy

Mnozí zahrádkáři používají jako první obrannou linii odpuzovače proti psům, protože je pohodlné a levné vzít si z regálu v zahradním centru krabičku nebo láhev s přípravkem.

Mnohé z těchto výrobků spoléhají na silné aromatické látky, které jsou pro domácí zvířata nepříjemné, ale ne škodlivé (například citrusové nebo mátové oleje). Účinnost se může výrazně lišit v závislosti na citlivosti konkrétního psa.

Pes u květin
Jakmile pes zbystří na místě nepříjemný zápach, raději půjde jinam. | Zdroj: Shutterstock

Nevýhodou je potřeba častého opakování aplikace, hlavně v době vlhkého počasí. Hledejte výrobky ve formě gelových krystalků, ty pomalu uvolňují aroma, které drží na rostlinách i po dešti.

Okolo záhonu můžete nasypat i další přírodní odpuzovače (kajenský pepř, citrusové slupky), které pro zvíře představují nepříjemný zápach či nepříjemný zážitek. Měli byste to však dělat střídmě, abyste svému psovi nezpůsobili zdravotní problém a zároveň nepoškodili rostliny.

Vyrobte si postřik

Kombinace octu (kuchyňského nebo jablečného) a vody – 1 díl octu na 5 dílů vody – je dostatečně účinná na odrazení psů. Pejska udržíte co nejdále od záhonů a trávníku už jen tím, že roztok nastříkáte po obvodu oblasti, kterou chcete chránit. Psi nemají rádi silný zápach octu ani jeho chuť, tato oblast je tedy už lákat nebude. Roztok aplikujte denně.

Tento domácí postřik vám může pomoci v přechodném období, například na začátku vegetačního období, když jsou mladé rostlinky a klíčící semena nejzranitelnější vůči mechanickému poškození.

Každodenní postřikování přípravkem s nízkou koncentrací octu odpuzuje psy, ale neškodí rostlinám ani jiným zvířatům. Můžete ho také vylepšit přidáním silnějšího zahradnického octu (10 až 20 % kyseliny octové), který ničí plevel a zároveň odrazuje psy. Dbejte však na to, abyste před nadměrným postřikem chránili okrasné rostliny, protože tento druh octu je poměrně silný a vyrobený tak, aby ničil rostliny bez rozdílu.

4. Zvukové odpuzovače pro psy

Pokud stále nic nepomáhá, použijte ultrazvukový systém na odpuzování psů. Ultrazvukové tóny v kombinaci s LED-světly na některých modelech jsou navrženy tak, aby vyplašily psy a ti se oblasti obloukem vyhnuli.

Nevýhodou této metody je, že plaší i jiná zvířata včetně veverek a ptáků, které možná rádi ve své zahradě pozorujete a potřebujete je i kvůli škůdcům. Ultrazvuková odstrašovací zařízení mají též tendenci se po několika sezónách, nebo vlivem počasí, pokazit.

5. Když to jinak nejde, zbývá jediná možnost

Dobré ploty dělají dobré sousedy, ale dělají i dobré psy. Ne vždy je však praktické nebo cenově dostupné nechat si udělat kolem záhonů plůtek, hlavně jde-li o větší psy.

Pes v květinách
Někdy mohou selhat všechny možnosti a je třeba instalovat oplocení. | Zdroj: Shutterstock

Elektrický ohradník, ať už nadzemní, nebo podzemní, je pro tvrdohlavé psy nejpřesvědčivějším zařízením. Tyto ohradníky jsou velmi humánní a působí jen slabý elektrický výboj, který psovi nijak neublíží. Je však dostatečně nepříjemný na to, aby ho naučil, že záhon není jeho hřiště.

6. Pozitivní motivace nadevše

Poskytování pozitivní motivace je skvělý způsob, jak psa odnaučit hrabat na nechtěných místech. Vždycky, když ho přichytíte s tlapkami v hlíně, řekněte mu rázně „nesmíš“, a když přestane, odměňte ho pamlskem.

Budete-li ve výcviku důslední, vaše štěně, ale i dospělý pes, se brzy naučí, že je pro vás důležité, aby se jeho tlapky k záhonům nepřibližovaly.

Fotogalerie

Text: Lucia Gáborová
Foto: Shutterstock