Chovatelství

Chcete psa odnaučit obskakování? Přinášíme vám tipy, jak se s tímto chováním vypořádat

I psi mají své dny. Mezi ně patří právě obtěžující obskakování hraček, bot, postelí, gauče, ale i vás a ostatních lidí, což může být nadmíru nepříjemné. Proč to psi dělají a lze je to odnaučit? Ta dobrá zpráva je, že ano. Jak? To vám prozradíme v tomto článku.

Obskakující pes
Zdroj: Shutterstock

Proč to děláš? Fuj je to

Asi jste již přišli na to, že tato věta vám opravdu nepomůže. Považujeme za důležité uvést věci na pravou míru. Obskakování se jeví v přírodě jako sexuální jev, ale není tomu tak vždy. Zčásti se jedná o instinkt a zčásti poté o naučené chování, které je u psů normální. Obyčejně se prvně objevuje u štěňat, které se tak učí zdravit svého pána. Nedělají to jen psi, ale také feny. Obtěžující začne být v případě, když váš čtyřnohý mazlíček začne dorážet na lidi, zvláště poté na ty, kteří nemají psy právě v lásce, a také, když je obskakování až příliš časté. Proč to vůbec dělají? Důvodů je hned několik.

Pes s paničkou
Zdroj: Shutterstock

1. Sexuální / hormonální

Někdy se jedná opravdu o sexuální chování, kdy je potřeba vašeho psíka držet zkrátka, nechcete-li štěňátka. Hormony ovládaný pes se ale dovede také dost dobře zabavit obskakováním vykastrovaného psa. Je to určitá forma masturbace, kterou dělají jak fenky, tak psi. V tomto případě může pomoci nechat vašeho psa vykastrovat, ovšem mějte na paměti, že ne vždy. Někteří psi v něm pokračují i po kastraci, jednoduše ze zvyku.

2. Stres

I psi mohou být vystresovaní. Pakliže jsou vystresovaní, mohou se uklidňovat právě obskakováním. Co psa může stresovat? Například příchod návštěvy, a tedy cizích lidí domů, nebo celodenní čekání na to, až se vrátí jejich páníček z práce. Ostatními stresujícími faktory mohou být také změny v každodenní rutině či nuda.

Pes
Zdroj: Shutterstock

3. Rozrušení

Třebaže se to může zdát k nevíře, psi se obskakováním mnohdy uklidňují, když jsou rozrušení radostí. Někteří si hrají, jiní skáčou, mnoho jich běhá a pak jsou tu ti, kteří obskakují. Je to pro ně určitá forma, jak ze sebe mohou vydat přebytečnou energii. Jedná se o poměrně normální jev. Pakliže vás to rozčiluje, zajistěte svému psovi dostatek zábavy a pohybu, aby výdej energie šel jiným směrem.

4. Hravost

Jsou psi, kteří si tímto způsobem spolu hrají. Vše je v pořádku, pokud to jednoho nebo druhého nijak zvlášť nerozruší. Pokud taková situace nastane, zajistěte, aby se pes, kterému takové chování není příjemné, cítil dobře a neobtěžovaný. Jinými slovy, některým psům to tak zkrátka vyhovuje a jiným opravdu ne. Na snižování frekvence tohoto chování vřele doporučujeme trénink, například aby pes šel ihned k vám, voláte-li ho.

Obskakující dva psi
Zdroj: Shutterstock

5. Dominance

Může se to zdát až podivuhodné, ale i psi mezi sebou mají určitou hierarchii. Existují psi dominantnější a submisivnější. Dominantnější pes může obskakováním psů pod ním dokazovat, že on je alfou. Jedná se tak o jakýsi ukazatel společenského řádu. Není vždy je však pravidlem, že obskakuje dominantnější pes. Může to být i opačně, bez jakýchkoliv problémů.

6. Lékařské hledisko

Občas se stává, že psi obskakují ze zdravotních důvodů. Proto než svého mazlíčka začnete odnaučovat tomuto chování, ujistěte se, že nemá nějaký zdravotní problém. Mezi časté důvody patří infekce močových cest, kožní alergie a přetrvávající erekce. K obskakování se v takových případech mohou projevit známky olizování si genitálií nebo tření se o nábytek a jiné předměty. Nejste-li si jistí příčinou, zajděte se svým psem k veterináři.

Obskakující pes
Zdroj: Shutterstock

Jak obskakování zastavit?

Vzhledem k tomu, že existuje hned několik důvodů, proč se váš pes chová takto, může trvat, než najdete cestu, jak z tohoto chování ven. Nicméně nejlepším řešením je trénink. Základem je, aby váš pes uměl reagovat na povely „sedni“, „lehni“ a „přines“. To je v tomto případě klíčové.
Ze všeho nejdůležitější je chytit svého psa při činu. Jakmile uvidíte, že obskakuje, zavolejte na něj a důrazně mu řekněte, ať přestane. Nepoužívejte slovo „ne“, není ideální, protože se používá v povelech příliš často, a pes jej tak nebude brát příliš vážně. Místo toho použijte například „stop“ nebo „dost“. Stejně tak matoucí by pro psa byl příkaz „lehni“. Proto se mu vyhněte.

Pes s piškotem
Zdroj: Shutterstock

Použijte pevný, ale ne naštvaný hlas. Je potřeba, abyste zněli zodpovědně a přísně. Jedině tak upoutáte psí pozornost. Vztek by vám nepomohl, jen by vašeho psa vyděsil. Přestane-li váš pes s obskakováním, pakliže mu řeknete „stop“ nebo „dost“, odměňte jej pamlskem a pohlaďte jej. Dejte v ten moment psovi to, co má nejraději, aby věděl, že ho máte rádi a že udělal správnou věc, když s obskakováním přestal. Tímto způsobem u něj vytvoříte spojení mezi tím, jak se chová, a mezi odměnou. Na to si zvykne.

Pokud pes obskakuje osobu, budete muset buď osobu odvést z místnosti pryč, nebo odvést psa do jiné místnosti. Jste-li venku a máte-li psa na vodítku, držte jej uvolněné, dokud pes nezačne poslouchat. Neuposlechne-li, lehce za něj zatáhněte a řekněte „dost“. Po uposlechnutí jej opět odměňte. Nezapomeňte psa pochválit, když přesune svoji pozornost k odměně a přestane s obskakováním.

Řešením je i vyhledat odbornou pomoc

S veškerou vaší trpělivostí se vám podaří zlomit u psa jeho zvyk. Může se ale stát, že někteří psi zkrátka nepřestanou. Pokud je ten váš jedním z nich, doporučujeme vám vyhledat pomoc profesionálního trenéra psů.
V opačném případě se budete muset zřejmě smířit s tím, že váš pes s obskakováním zkrátka nepřestane, a bude tak nutné se vyhýbat situacím, kde by k obskakování mohlo dojít. Toto platí zejména v případech, kdy dané chování psa může u jiných psů, ale i lidí způsobit agresivitu či zranění.

Německý ovčák
Zdroj: Shutterstock

V takových případech doporučujeme nevystavovat psa stresovým situacím, zamykat jej v jiné místnosti, přijde-li někdo na návštěvu, dávat psovi hračky, které nemají ideální velikost, aby nemohl obskakovat. To vše jsou možnosti, které mohou ukončit nevhodné chování vašeho psa. Vyzkoušejte je, máte-li s obskakováním u svého psa potíže. Držíme vám palce.

Zdroj: Kniha – The Dog Behavior Answer Book, 2nd Edition: Understanding and Communicating with Your Dog and Building a Strong and Happy Relationship od Arden Moore, Kniha – Dog Behavior: Why Dogs Do What They Do od Ian Dunbar, Kniha – Mini Encyclopedia of Dog Training and Behaviour od Colin Tennant
Autor: Claudia Kornelová
Foto: Shutterstock