Chovatelství

Štěně v domě: Praktický průvodce pro nové majitele

Přivítání štěněte doma může být radostná událost, ale také výzva. Ať už jste novými majiteli roztomilého štěněte, nebo již zkušení chovatelé, důkladná příprava a promyšlená péče jsou klíčové. Od výběru správného vybavení, přes plánování stravy, veterinární péči až po potřebnou socializaci.

Štěně
Zdroj: Shutterstock

Nepodceňujte přípravu

Začněte včas s plánováním. Příprava na péči o štěně začíná mnohem dříve, než ho přivedete domů. Měli byste si především vybrat vhodné plemeno, které bude odpovídat vašemu životnímu stylu. Různá plemena mají různé potřeby a chování, a to je důležité si uvědomit.

Vyberte si veterináře. Zjistěte dopředu, kde je nejbližší veterinární klinika. Pravidelné návštěvy veterináře jsou nezbytné pro zajištění zdraví a dobrého vývoje psa. Zpočátku se u něj mohou objevit zažívací potíže. Pejska je také nutné pravidelně odčervovat, chránit jej před klíšťaty a hlavně dodržovat očkovací harmonogram.

Štěně skáče
Štěně potřebuje dostatek pohybu. | Zdroj: Shutterstock

Nakupte vybavení. Připravte vše potřebné pro štěně, včetně misky na vodu a jídlo, pelíšku, hraček, obojku, vodítka a vhodného krmiva. Mějte připravenou transportní klec pro bezpečnou přepravu štěněte, nebo alespoň postroj pro přepravu na sedadle automobilu.

Domov a prostor. Upravte domov tak, aby byl pro štěně bezpečný. Vyvarujte se přístupu k nebezpečným látkám a předmětům. Připravte místo, kde bude moci štěně odpočívat a spát. Připravte se, že zvíře může občas něco rozkousat a určitě byste nechtěli, aby k újmě přišel nábytek nebo boty.

Strava štěněte

Strava bude pro štěně ze začátku oříšek. Nejdříve by měl pejsek dostávat stejné krmivo, na které byl zvyklý u původních majitelů. V případě nových granulí je důležité jejich míchání do těch původních, aby si na ně zvykl postupně. 

Štěně s člověkem
Pes je skvělým parťákem, ve štěněcím věku nicméně potřebuje hodně trpělivosti. | Zdroj: Shutterstock

Pro malé štěně je změna prostředí náročná. Může se proto stát, že bude granule odmítat. Zkuste mu uvařit rýži s mrkví a přidat i kuřecí maso. Vše do měkka a bez jakéhokoliv koření, včetně soli. Využít můžete i konzervy či masové kapsičky. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin. 

Dávkování stravy je pro každou velikost a věk pejska uveden na obalu krmiva. Pravidlem jsou malé porce několikrát za den. Malé štěně do 6 měsíců by se ještě nemělo učit jíst jen 2x denně, jak to bývá zvykem u dospělých psů.

Venčení štěněte

Venčení bývá u štěňat asi nejproblematičtější záležitostí. Malému štěněti obvykle trvá, než se naučí počkat s vykonáním potřeby až na venkovní prostředí. Proto je nutné počítat s menší spouští v místě, kde s ním pobýváte.

Štěně s hračkou
Štěně při odchodu ze svého původního prostředí může zažívat několik dní úzkosti. | Zdroj: Shutterstock

Dobré bude vybavit se na takové situace velkou zásobou čistících prostředků, ale i dětských podložek na přebalování, které položíte na zem a můžete se pokusit štěně na dané místo navádět. To také znamená, že se musíte naučit rozeznávat signály, kdy se pejskovi chce vykonat potřeba. Pokud máte možnost jej rychle přenést ven na trávník, je to ideální.

Jak štěně socializovat 

Rozhodněte se, v jakých mezích a intenzitě chcete vychovávat své štěně. Základní výcvik a sociální interakce jsou klíčové. Zároveň můžete zvážit profesionální výcvikové skupiny na cvičištích.

U cvičení a hraní buďte trpěliví. Štěňata se soustředí velmi krátce. Dopřejte proto svému novému členu rodiny návyk formou rutiny. Zvykejte ho na cizí lidi a psi. Nikdy štěně nedržte v izolaci od okolí. Štěně také bude vyžadovat pravidelnou pozornost. Postupně mu ale nastavujte pravidla, kdy je možné si hrát a kdy ne. Pes sám od sebe odpočívat často neumí, pokud ví, že mu věnujete pozornost pro hraní a házení míčku. Musíte mu to naznačit či dát jednoznačně pokynem najevo.

Výcvik štěněte
Výcvik štěněte by neměl být podceňován, obzvlášť, pokud se jedná o větší plemeno. | Zdroj: Shutterstock

Velkou pozornost také věnujte tomu, jak se štěně chová ve vaší nepřítomnosti. Mnohá štěňata v takové chvíli cítí nedostatek podnětů, ale i úzkost, stres a strach z toho, že jste ho opustili. Vše často ventilují tím, že jednoduše rozkoušou cokoliv, co je poblíž. Může jít o nohy nábytku, boty, papuče, knihy, papírové sáčky, ubrousky, látkové utěrky, kabely a spoustu dalších věcí. Učte proto štěně na samotu po malých krůčcích. Úzkostlivé období většinou přejde, v opačném případě si nechte poradit od odborníka.

Štěně rozkousalo věci
Téměř každý majitel štěněte se setkal s ničením oblíbených věcí.  | Zdroj: Shutterstock

Nejvíce v každém případě štěně potřebuje lásku a pozornost. Budete si muset udělat čas na mazlení a vytváření pouta mezi vámi a novým čtyřnohým přítelem. Štěně není automatická hračka, ale nový, plnohodnotný člen rodiny. Bude potřebovat čas na přizpůsobení se novému prostředí a pravidlům. Trpělivost se vám vrátí. Získáte věrného parťáka, který vás bude vítat při každém příchodu domů a následovat vaše kroky kamkoliv budete chtít.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů