Na co tedy vyhazovat velké peníze za drahé sedací sestavy do zahrady? Stačí jedno sobotní dopoledne a trocha zručnosti. Pokud nám s montáží pomůže ještě jeden pár šikovných rukou, práce půjde rychle a bude doslova potěšením.
Podmínkou však je dostatek palet se stejnými rozměry a jejich kvalita. Měly by být ze zdravého dřeva, žádný odpad. Pokud zvolíme jeden typ palety, ve velké míře se vyhneme nerovnostem, odskokům, mezerám, rozdílnému laťování i různorodé barevnosti dřeva. Není třeba ani příliš brousit. Nábytek v konečném důsledku působí úhledněji, harmoničtěji a po natření i luxusněji.
Není paleta jako paleta
Palety jsou univerzálním stavebním prvkem, nejsou však úplně přesně a precizně vyrobené. K jejich primárnímu účelu to ani není nutné. Pokud palety používáme sekundárně nebo je recyklujeme, je potřebná jejich další úprava – ochrana před UV zářením a před povětrnostními podmínkami.
Je to nezbytné hlavně v exteriéru, aby se zachovala co nejdelší životnost. Na zahradní nábytek použijeme přednostně nové palety, které mají vyšší kvalitu a nejsou ještě znehodnocené nebo poškozené.
Pokud mají laťování příliš řídké, můžeme ho „dodělat“. Druhou volbou jsou takzvané europalety, ale ty mohou být dražší a jsou i mnohem těžší než běžné, proto se s nimi složitěji manipuluje. Sezení z takovýchto palet by bylo dost těžké na přesouvání.
Jak dřevu prodloužit životnost?
Dřevěné konstrukce příjemně zapadnou do každé zahrady. Nevýhodou bývá jejich postupná degradace, rozkládání se, odehnívání. Proto se zaměříme na prodloužení životnosti.
Jednak se snažíme kotvit dřevěné prvky na stojky, respektive do drenážních povrchů, případně si pomůžeme gumoasfaltem, a jednak dřevo brousíme a ošetřujeme vhodným nátěrem.
Tím dosáhneme prodloužení funkčnosti a podpoříme i estetickou stránku. Výhoda je, že dnes se už dají použít mnohé barevně laděné konzervační nátěry, lazury, barvy a oleje.
Jak se starat o dřevo v exteriéru
Před každým nátěrem, který vykonáváme většinou jednou ročně, dřevo důkladně očistíme, přebrousíme, přehladíme. Táhlým pohybem štětce nebo malým válečkem nanášíme jemnou vrstvu nátěru. Nevracíme se a neopravujeme nezaschlý nátěr.
Počkáme, až vyschne, a až tehdy děláme korektury. Na začátku každé sezóny umístíme na sezení polštáře nebo matrace, které po skončení sezóny vždy uložíme dovnitř na suché a teplé místo.
Tip na článek: Trendy v zahradní architektuře: Jaká bude zahrada v roce 2020?
Materiál
- palety
- hranoly, 3 × 5 cm × 2 m
- kovové L-profily
- kovové spojky
- samořezné šrouby, 80 mm
- samořezné šrouby, 120 mm
Nářadí
- kotoučová pila
- vrtačka
- šroubovák
- prodlužovací elektrický kabel
- úhlová bruska s brusným kotoučem
Text: František Laššák, Martin Čurda
Realizace: Ľudovít Kunovič, František Laššák
Foto: Boris Laššák
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů