Z ptačího krmítka budete mít užitek dlouhodobě. Obzvlášť, pokud si ptáci na krmítko zvyknou a začnou se u něj slétat hromadně. Pojďme si ukázat, jak na to.
Vhodné umístění
Než se pustíte do samotné výroby krmítka, nejdříve rozhodněte o umístění krmítka. Podle toho si můžete rozvrhnout jeho podobu, velikost a připravit materiál. Zásadní je, aby se ke krmítku hůře dostali lovci jako jsou například kočky. Ideální výška je alespoň 1,5 metru nad zemí. Navíc se lépe hodí, když je krmítko umístěno v blízkosti případného rychlého úkrytu ptactva ve formě keřů či stromů.
Pokud máte krmítek více, rozmístěte je ve větší vzdálenosti od sebe, aby nedocházelo ke konfliktům mezi jejich ptačími uživateli. Také nezapomeňte na to, že je potřeba krmítko pravidelně udržovat, aby kvůli vlhku a zbylému krmení nevznikaly plísně, takže když ho umístíte vysoko na strom mezi větve, dostanete se k němu mnohem hůře.
Jaké zvolit materiály a nářadí
Krmítko se dá vyrobit z nepřeberného množství materiálu. Stejně různorodá může být i jeho podoba. Existují velmi jednoduchá krmítka pouze s podstavcem, na který mohou ptáci přiletět a krmit se z tubusu. Klasická krmítka jsou opatřena stříškou, aby na ptáky nepršelo a nesněžilo. Pokročilá krmítka pak vypadají jako malé domky, kam se ptáci v případě potřeby mohou úplně schovat.
Bez čeho se neobejdete
- Vhodný materiál: Nejčastěji jde o různé druhy dřeva (prkna, polínka nebo pevnější větvičky, OSB a jiné desky, dřevo z palet). Můžete být ale i kreativnější a pro výrobu využít různé odpadní materiály. Může jít o plastové lahve, PVC trubky, květináč, talíř, podtácek, starý nábytek jako skříňky, poličky nebo šuplíky. Pro estetické, ale i izolační doplnění stříšky pak použijte mech.
- Nástroje: Pravděpodobně bude nutné si přichystat pilku k úpravě dřeva do požadované délky, případně vrtačku na vyvrtání otvoru. Nezbytností je kladívko a hřebíky nebo šroubky, a také drátek, řetízek či lanko na zavěšení krmítka. Místo hřebíků lze dnes použít silná lepidla, která se používají pro opravy nábytku. Další nástroje jsou hoblík a případně štětka na lakování a barvení nezávadnými barvami.
- Potrava pro ptáky: Na trhu je velké množství krmiv. Od lojových koulí, přes mix semínek a ořechů, až po hotové směsi. Použít lze i kukuřičné klasy.
Proces výroby krmítka
Nejdříve si udělejte představu o vzhledu krmítka a jeho připevnění. Krmítko může stát na kůlu, parapetu, zábradlí, ale také ho lze zavěsit, což je z hlediska ochrany před predátory ideální. Nakreslete si hrubou podobu krmítka na papír. Můžete si také vzít metr a cvičně vypočítat potřebné rozměry. Díky plánku navíc zjistite, jaký materiál a v jakém množství použijete.
Ptačí budka
Nejsložitější na výrobu bývají ptačí budky, které mají nejen stříšku, ale i čtyři stěny s malým otvorem, případně také bidýlkem. Ptáci jsou díky tomu dobře chráněni před povětrnostními vlivy a predátory. V případě, že nepoužijete starý nábytek, ale budku vyrobíte od základů, budete si muset připravit dostatečné množství spojovacího materiálu.
Díry do jednotlivých částí, které se chystáte spojit, si předvrtejte tenkým vrtákem. Pak bude mnohem snazší navrtat šroubky. Tenké stěny stačí připevnit zatlučením tenkých hřebíků. Pro zavěšení je důležité využít pevný drátek nebo lanko, které udrží nejen váhu samotné budky, ale i pohyb většího množství ptactva. Navíc je nutné dokonalé vyvážení. Budku proto doporučujeme instalovat raději na kmen, silný kůl či stěnu.
Krmivo a vodu doplníte například do misek nebo podšálků, které jsou uvnitř budky. Je jen na vás, která část se bude otevírací pro doplnění krmiva a čištění. Pro otevření dvířek nebo stříšky můžete použít levné jednoduché panty, ale myslete také na opatření dvířek nějakým jednoduchým zámkem nebo zatížením, aby se do budky nedostala kočka. Využít jdou i malé kuchyňské skříňky, které pro otevírání využívají panty, které jdou predátorům hůře otevřít.
Jednoduché krmítko
Méně náročné je jednoduché krmítko bez stěn. Může být opatřeno stříškou, ale také nemusí. Základem je kvalitní dno krmítka. Mělo by být z dostatečně pevného a trvanlivého materiálu, který odolá rozmarům počasí, hlavně mokru, vlhku a větru. Dá se použít nejen dřevěná deska, ale také ploché talíře.
Záleží na vaší kreativitě a času, jestli k podkladu připevníte stěny nebo podpěry pro stříšku. Pod stříšku lze zavěsit lojové kuličky a kukuřici. Doprostřed dna stačí dát misku nebo připevnit děravou nádobu na ořechy a semínka. Pro výrobu nádobky lze využít i pletivo, které udrží větší krmivo a zároveň umožní ptákům se k potravě dostat. Tento typ krmítka zavěsíte mnohem snáze, protože nemá velkou váhu.
Náš tip: Pro vyvrtání děr do porcelánu je nutné použít vhodný vrták a vrtat bez příklepu. Jde to, a proto do talíře můžete vyvrtat otvory na prostrčení drátku nebo dalšího materiálu k zavěšení. Případně talíř lepidlem přilepíte k pevnějšímu podkladu. Jednodušší je to ale s plastovými miskami od květináčů, které vydrží téměř vše.
Natírání krmítka
V případě natírání lakem a barvou buďte opatrní. Používejte nezávadné barvy a laky, které tolik nepáchnou a neodradí ptactvo od využití krmítka. Pokud vyloženě nevyžadujete barevnou budku, stačí obyčejná impregnace dřeva. U barvení je vhodná barvou ředitelná tenkovrstvá lazura.
Vaše vlastní ptačí krmítko může být nejen skvělým doplňkem zahrady, ale také příležitostí k pozorování ptáků a podpoře biodiverzity. Ptáci se budou rádi vracet a vy můžete sledovat různé druhy a jejich chování. Vytvoření ptačího krmítka je navíc skvělý způsob, jak strávit čas venku s rodinou a rozvinout řemeslné dovednosti.
Fotogalerie
Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů