Dílna a hobby Interiér

Uspěchaný život v korporacích vyměnili za klidné dny v přírodě

Za slunečními údolími a kopci na Myjavě, téměř na samém konci malé vesničky, stojí domeček. V jeho nitru se ukrývá nejen pohádkový interiér, ale i jeden zajímavý příběh. Na začátku byla touha po úniku z města, která však nečekaně přerostla do celoživotního tvoření s barvami.

barevná venkovská kuchyně

Mladá rodina Kyselovičových žila v malém dvoupokojovém bytě ve městě a přemýšlela, zda koupit větší byt, nebo raději chalupu. Zvítězila chalupa. „Potřebovali jsme prostor, kde bychom mohli vytvářet něco užitečného a zároveň pěkného, a chtěli jsme být více na vzduchu,“ vysvětluje Vilo. Toužili po tom, aby byla chalupa obklopená přírodou a celoročně obyvatelná, ideálně nedaleko města. Bohužel, všechny chaty a chalupy v jeho blízkosti převyšovaly sumu, kterou plánovali za koupi dát.
Když však poprvé spatřili chalupu na Myjavě, byli z ní doslova okouzleni. Eva svůj první dojem popisuje takto: „Hned, jak jsem vstoupila dovnitř, věděla jsem, že tento dům je pro nás ten pravý. Mé srdce doslova křičelo. Přestože jsme měli ještě dohodnutou další prohlídku, moje mysl už nedokázala vnímat nic jiného, ​​v myšlenkách jsem se stále vracela sem. Po skončení druhé prohlídky jsme okamžitě volali první realitní makléřce, že chaloupku chceme.“

venkovská chalupa

Od té doby trávila rodina každý volný víkend na Myjavě. Vilo prezentoval postupy z renovace chalupy a tvorby jednoduchého nábytku na svém blogu. Prostřednictvím svých článků dával rady čtenářům, stejně zaníceným chalupářům. To však ještě netušil, kam je tato touha po neustálém zvelebování příbytku zavede.

Život s barvami

„Venkovský styl si snadno zamilujete. Ani nevíte jak, a budete v předělávání starých věcí doslova namočení.“ Kuchyně je srdcem domu – nejcennějším kusem nábytku je v ní stůl, který vlastnoručně vyrobil otec rodiny. Zářivé barvy, jakou je červená a žlutá, manžele nastartují do nového dne lépe než káva.

Celoživotní vášeň

Všechno to začalo knihou od manžela, kde Evu zaujal způsob renovace nábytku barvami Chalk Paint. Jejich předností bylo, že jsou ekologické a nevyžadovaly předchozí nátěr obrousit. Nastalo velké pátrání. Jelikož nikdo na Slovensku v té době tyto barvy nenabízel, Eva se vydala sama do Rakouska hledat ženu, která je prodává. „Bylo to vtipné. Byla jsem tak odhodlaná, že jsem si ani neuvědomila, že německy neumím ani slovo. Když jsem přišla na danou adresu a zazvonila, jaké bylo moje překvapení, když mi dveře otevřela Slovenka,“ vzpomíná Eva na svou veselou cestu za prvními barvami. Následovalo několik měsíců zkoušení a experimentování. S barvami se jí pracovalo snadno a výsledky byly vynikající. Rozhodla se proto sama začít barvy Chalk Paint prodávat na Slovensku. Dnes už Eva sama nejen maluje, ale i radí jiným a také nabízí kreativní workshopy pro jednotlivce i skupiny. „Tato práce mě nesmírně baví a naplňuje. Nikdy jsem nelitovala rozhodnutí odejít ze zaměstnání a začít s něčím novým,“ usmívá se Eva.

barevná venkovská kuchyně
Kachlová kamna se každou zimu postarají o příjemné teplo. Spolu s dekorativním žebříkem již dlouho tvoří pár.

Barvy, struktury, materiály

Tradiční venkovský dům si zachovává mnohé původní prvky. Dřevo a přírodní materiály jsou klíčové. Barvy a vzory s folklorním či přírodním motivem na stěnách nebo dveřích mezi sebou nesoutěží, ale přímo idylicky se doplňují. Masivní solitéry v různých barvách stojí jeden vedle druhého, a přitom působí harmonicky. Pravou venkovskou atmosféru dotvářejí hliněné lampy, keramika, výšivky a přírodní dekorace.

Galerie


Kdo tu žije

Eva a Vilo Kyselovičovi. Uspěchaný život v korporacích vyměnili za klidné dny v přírodě plné barev. Jejich záliba v předělávání nábytku a doplňků ve venkovském stylu přerostla až do podnikání. Jsou výhradním distributorem barev Chalk Paint od Annie Sloan na Slovensku, vedou kreativní kurzy a workshopy.


Text: Katarína Paukeje
Foto: Ventura Pictures
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů