Jak na zažloutlé dřevo
Pokud se rozhodnete opravovat nábytek s oranžovým nádechem, pravděpodobně je to pouze surové dřevo, které postupem času zažloutlo vlivem světelných podmínek. U takového nábytku můžeme povrch laku narušit horkovzdušnou pistoli a poté lak zbrousit nebo ho seškrábat cidlinou či škrabkou, kterou seženete v hobby marketu.
Aby dřevo opět nezažloutlo
Dnešní trh už nabízí takové laky, které mají UV ochranu a žloutnutí dřeva zabraňují, pořiďte si proto právě takový, nebo se s námi vydejte rozmanitější cestou. A to cestou ředěných akrylových barev.
Tato technika nabízí nepřeberné množství možností, protože akrylové barvy se už míchají v hobby marketech do tisíců odstínů. My jsme zvolili naředění béžové barvy, která udělala na dřevě mléčný nádech.
Mějte na paměti, že akrylová barva je barvou krycí a je potřeba ji v dostatečné míře naředit (1:1 s vodou), aby byl při výsledném efektu zachován dekor dřeva.
- Pokud se do této techniky budete chtít pustit, nutno dodat, že ne každý kus nábytku je pro ni vhodný. Dřevo je potřeba mít v surovém zbroušeném stavu, zbavené všech předešlých nátěrů, aby se barva s vodou do dřeva dobře vsakovala.
- Pokud je potřeba některá místa tmelit, vždy volíme tmel na bázi dřevěných pilin, aby nám nasákl barvu, nikdy ne syntetický.
- Nanesené vrstvy můžete stírat čistým hadříkem a opětovně nanášet do požadovaného výsledku. Pro finální úpravu dřeva je dobré použít lak, aby se povrch zatáhl a byl lépe udržovatelný.
Renovace stolku
Co budete potřebovat
- nábytek zbavený nátěrů (v našem případě konferenční stolek)
- pásovou brusku, nebo jinou dle preferencí (zrno 150 a vyšší číslo = větší jemnost)
- akrylové barvy
- vodu
- hadřík
- štětec
- lak pro finální úpravu
- tmel (v případě potřeby)
Stolek před a po
Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot.com