Materiál
- dřevěné palety bez spodní latě 2 ks (70 × 14 × 70 cm),
- desky na spodní část
4 ks (3 ks: 14,5 × 70 × 0,14 cm;
1 ks: 9,7 × 70 × 0,14 cm), - tmel na dřevo,
- transfer medium na přenos obrázků,
- laková lazura, odstín bezbarvý + ořech,
- šrouby do dřeva,
- nábytková otočná kolečka 4 ks (velikost kolečka 9 cm)
Nářadí
- hoblík
- vibrační bruska
- široký plochý štětec
- akumulátorový šroubovák
Postup, jak vyrobit praktický stolek z dřevěných palet
Pro řezání dřevěných palet použijte úhlovou brusku. Při výrobě nábytku se nemusí používat pouze projektové palety, ale pomoci mohou i dřevěná prkna a latě. Pokud je to potřeba, paletu před použitím ještě zbruste a natřete akrylovou barvou. Nátěr nechte pořádně zaschnout.
Připravte si dvě palety s rozměrem 70 × 70 cm. Palety ohoblujte hoblíkem ze všech stran.
Ohoblujte i desky, které budou tvořit spodní stranu stolu.
Následně palety i desky vybruste vibrační (nebo jinou) bruskou s jemným brusným papírem dohladka.
Díry po hřebících vyplňte akrylátovým tmelem na dřevo. Po uschnutí tato místa přebruste. Postup můžete podle potřeby zopakovat i dvakrát.
V počítači napište text, vytiskněte ho zrcadlově na laserové tiskárně. Na vytisknutý text i na místo, kde bude umístěn, naneste tenkou vrstvu transferového (propisovacího) gelu. Text přitlačte na dřevo a důkladně ho vyhlaďte.
Asi za dvě hodiny papír s textem potřete vodou a pomalu ho sejměte, dokud nezůstane jen samotný text (případně neviditelná vrstva papíru).
Po vyschnutí textu všechny části natřete lakem na dřevo (můžete přidat trochu ořechového odstínu). Po zaschnutí přebruste a nátěr zopakujte.
Po vyschnutí laku obě palety položte na sebe, můžete je i překřížit tak, jako v našem případě. Otočte je vzhůru dnem a dvě krajní latě horní palety zespodu přišroubujte ke spodní.
Potom přišroubujte desky, které budou tvořit spodní část stolu.
Do všech čtyř rohů spodní části přišroubujte kolečka několik centimetrů od okraje.
Galerie
Fantazii se meze nekladou
Vyrobit nábytek z palet je jednoduché. Návody je možné upravit podle fantazie. Ze sezení přidáním dalšího takového křesla vznikne sedačka. Pokud nechcete, aby stolek byl pojízdný, můžete místo koleček použít další paletu jako boční stěny stolu a zároveň jeho nohy. Pro nižší stolek jednu paletu rozpulte a každou půlku použijte na jednu stranu. Polici z palet můžete zvýšit přidáním dalších palet.
Police z palet
Pro sestavení základní police budete potřebovat dvě palety a dřevěná prkna, která by měla být tak dlouhá, jak dlouhá bude police. Množství prken vypočítejte podle jejich šířky, aby byl pokryt celý povrch police.
Obě palety postavte na hranu, proti sobě. Vzdálenost mezi nimi nechte podle délky připravených prken. Palety musí být k sobě otočeny spodní částí, aby se na vzniklé výstupky dala položit dřevěná prkna. Těmi totiž dotvoříte police. Pokud budete polici montovat ke stěně, raději palety přišroubujte už nyní.
Na připravené palety připevněte prkna, tak vznikne horní deska police. V případě, že regál bude stát v prostoru, je nutné kvůli stabilitě vyrobit na zadní straně diagonálu. Dvě překřížená prkna se připevní k zadní straně police. Aby k sobě byla prkna dobře upevněna, v místě spoje se dlátem vydlabe prostor.
Sezení z palet
Připravte si tři nejlepší a nejstabilnější palety. Položte dvě palety na sebe a přišroubujte je. Třetí paletu použijte na opěradlo. Postavte paletu na delší stranu a na několika místech ji pořádně přišroubujte. Opěradlo musí být stabilní a vydržet zátěž.
Výrobu sezení můžete podle fantazie upravovat – prodloužit nebo zvýšit. Výhodou palet je, že si můžete nábytek na zkoušku poskládat a až si bude jisti finální podobou, tak ho sešroubovat.
Text, foto, realizace: Mgr. art. Jana Ardanová
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů