Zařízení na plynná (zemní plyn, bioplyn) či tekutá paliva (benzín, nafta, vytápěcí olej) se účinně kombinují se spotřebiči na pevná paliva, většinou na dřevo a výrobky z něj. Pomocí krbových kamen, peletových kamen či krbu se dá teplo vytvořit jen pro určitou část domu a jako bonus umějí vytvořit neopakovatelnou atmosféru.
Peletové kotle, peletová kamna a pelety
Dřevní pelety patří do rodiny ekonomických a ekologických zdrojů vytápění. Abyste mohli dřevními peletami účinně topit, nevyhnete se investici do peletových kamen nebo automatického kotle na pelety. Prodej automatických kotlů na tento druh paliva z roku na rok roste, což podporují i kotlíkové dotace nebo program Nová zelená úsporám.
Dřevní pelety se vyrábějí z odpadu, který vzniká při dřevovýrobě. K výrobě pelet jsou optimální především čisté smrkové piliny. Odpad se drtí a pod vysokým tlakem je pomocí speciálních lisů stlačován do pelet.
Výsledkem jsou drobné rovnoměrné válečky s relativně vysokou výhřevností, která závisí na jejich kvalitě a vlhkosti. Průměrná výhřevnost dřevních pelet se pohybuje kolem 16,5 MJ/kg. Jen pro srovnání – suché dřevo z jehličnatých stromů má výhřevnost kolem 19 MJ/kg, dřevo z listnatých stromů 18 MJ/kg.
Radiátory a interiérové ohřívače
Radiátory jsou nestárnoucí klasikou. Při výběru radiátoru je nutné věnovat pozornost nejen tvaru a barvě, ale i typu přenosu tepla. To má rozhodující vliv na příjemné vnitřní klima v bytových prostorech.
V zásadě platí, že čím vyšší je podíl sálavého tepla, tím vyšší je komfort vytápění bytových prostorů. Na rozdíl od konvekčního tepla, které vzniká ohřevem studeného vzduchu u radiátoru a vede ke zvýšené cirkulaci vzduchu a prachu v místnosti, je sálavé teplo generováno paprsky v infračerveném pásmu, které ohřívají jen pevné předměty, jako jsou stěny a nábytek, a tedy nemíchají vzduch v místnosti.
Modely, jako jsou deskové radiátory, vyzařují větší podíl konvekčního tepla, zatím co podlahové ohřívače nebo infračervené ohřívače vyzařují více sálavého tepla.
Teplovzdušné konvektory alias vytápěcí tělesa
… využívají tepelné proudění. Ve spodní části je nasáván studený vzduch, který se ohřeje ve vytápěcím tělese a vrchní mřížkou se vypouští zpět do místnosti. Vytápěcí tělesa zaujmou nízkou pořizovací cenou, jsou skladná a mají malou hmotnost. I když disponují velmi rychlým náběhem, déle trvá, než se vytopí celá místnost.
Olejové radiátory
… vypadají jako klasické radiátory ústředního vytápění jen s tím rozdílem, že jsou pojízdné a zapojují se do elektřiny. Uvnitř ocelových žeber radiátoru se nachází olej, který se v zapnutém stavu zahřeje pomocí vytápěcí spirály.
Tento druh vytápěcího zařízení ohřívá okolní vzduch, přičemž olej zůstává teplý ještě dlouho po vypnutí. Čím vyšší počet žeber radiátor má, tím vyšší je jeho výkon na vytopení místnosti. Elektrické olejové radiátory se však nehodí pro nepřetržitý provoz, protože mají velkou spotřebu elektrické energie.
Sálavé panely
… fungují na úplně odlišném principu než zmíněné konvektory a radiátory. Smyslem sálavých panelů je, že se nejprve ohřívají předměty a vzduch až od nich. Pocitově je tak možné dosáhnout teplotní pohody mnohem dřív už při nižší teplotě vzduchu. Se sálavým vytápěním dokážete ušetřit nemalé náklady za energii, pořizovací cena je však výrazně vyšší.
Panely z oceli nebo hliníku vyzařují buď elektromagnetické, nebo infračervené záření. První varianta vypadá jako klasický radiátor, druhá varianta má tvar desky připomínající infračervené zářiče, které se používaly na ohřátí vzduchu v panelákových koupelnách. Infračervené panely je možné variabilně umístit na stěnu či na strop, takže se hodí i do menších prostorů. Navíc nevysoušejí ani nevíří vzduch.
Správně nastavte termostat
Vyšší nastavení termostatu neznamená, že topení ohřívá místnost rychleji. Váš vytápěcí systém se jednoduše snaží dosáhnout vyšší teploty, a to často není nutné. Úrovně termostatu vašeho vytápění odpovídají zhruba těmto teplotám:
- úroveň 1 – teplotě přibližně 12 °C,
- úroveň 2 – teplotě přibližně 16 °C,
- úroveň 3 – teplotě přibližně 20 °C,
- úroveň 4 – teplotě přibližně 24 °C,
- úroveň 5 – teplotě přibližně 28 °C.
Máte rádi teplo, když přijdete domů?
Potom vám pomůže programovatelný termostat. Ten může od určitého okamžiku regulovat teplotu nahoru nebo dolů. Nejenže vás dostatečně zahřeje, ale i šetří energii.
Udržujte optimální pokojovou teplotu
Optimální pokojová teplota pro obývací pokoje je většinou 20 °C. V koupelně může být teplejší, v ložnici chladnější. Jak moc se liší doporučené teploty v tabulce 1 od těch u vás doma?
Jaké jsou doporučené teploty v jednotlivých místnostech?
- obývací pokoj 20 °C
- ložnice 16 až 18 °C
- dětský pokoj 19 °C
- kuchyň 18 °C
- koupelna 23 °C
- sklep 10 až 15 °C
Topení úplně nevypínejte
Nikdy byste neměli topení úplně vypínat přes noc nebo v době, kdy nejste doma. Tím se místnosti ochladí a k opětovnému ohřátí je třeba velké množství energie. V nejhorším případě se v chladných místnostech objeví plíseň. V noci, nebo když jste přes den venku, můžete topení snížit maximálně o 4 až 5 °C. Nespouštějte topení předčasně. Nezačínejte vytápěcí sezónu příliš brzy. Začněte topit, až když se venkovní teploty pohybují mezi 10 až 14 °C.
Topení zkontrolujte a odvzdušněte
Topení nezapomeňte pravidelně odvzdušňovat. Odvzdušnění je nutné nejpozději tehdy, když z vytápěcího systému začnou vycházet bublavé zvuky. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda je nutné do vytápěcího okruhu doplnit vodu. Nechejte svůj vytápěcí systém pravidelně kontrolovat odborníkem.
Snižte tepelné ztráty
Pro snížení tepelných ztrát se doporučuje izolovat stěnu za radiátorem. Tím snížíte tepelné ztráty a ušetříte i náklady na vytápění. Když okna a dveře netěsní, uniká jimi velké množství tepla. Před začátkem vytápěcí sezóny proto zkontrolujte jejich těsnění. Večer dřív stáhněte žaluzie a zatáhněte závěsy. Okny tak díky tomu bude unikat jen minimum tepla.
Vytápějte rozumně
Ať už sedíte doma na sedačce, nebo jste venku, s inteligentním ovládáním vytápění máte teplotu ve svých rukou. A to doslova. Díky aplikaci v chytrém telefonu můžete kdykoliv regulovat vnitřní klima jednoduchým stisknutím tlačítka. Inteligentní vytápění se přizpůsobí vaší každodenní rutině.
Pokud například nikdo není doma nebo jsou otevřená okna, inteligentní řídicí systém automaticky vypne radiátory. Díky regulaci vytápění můžete ušetřit devět až čtrnáct procent roční spotřeby energie.
Přechod na inteligentní systém řízení vytápění je velmi jednoduchý.
Stačí vypnout staré termostaty, instalovat inteligentní, připojit se k řídicímu systému prostřednictvím aplikace a můžete ovládat vytápění stisknutím jednoho tlačítka.
Další úrovně inteligentního řízení vytápění můžete dosáhnout přidáním inteligentního pokojového termostatu, okenního kontaktu nebo snímače kvality vzduchu. Na inteligentním termostatu můžete nastavit požadované teploty nebo ztlumit topení, když opouštíte dům.
Výhody inteligentního vytápění:
- díky technologii inteligentní domácnosti je možné každou místnost ovládat individuálně a energeticky úsporně;
- radiátorové termostaty je možné jednoduše a rychle vyměnit;
- radiátorové termostaty jsou též vhodné pro nájemní byty, protože nevyžadují přístup k ústřednímu topení;
- při otevření oken se díky okennímu kontaktu automaticky sníží teplota;
- mnoho systémů nabízí celosvětový přístup prostřednictvím mobilního zařízení.
Text: Andrea Dingová ve spolupráci s Hornbach
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů