Precizně zrekonstruovaná chalupa na Vysočině je jako vystřižená z časopisu. Nechybí jí svérázný duch, pohodlí, nápadité interiéry, ale ani zajímavé doplňky a skutečné designérské kousky. To vše navíc podtrhuje svou pohostinností, ta se jí nedá odepřít.
Chalupa Na škole má svůj příběh, který pokračuje i poté, co jí dali manželé nový vzhled, který návštěvníkům často vyrazí dech. Nebylo to však vždy tak, v minulosti statek výrazně chřadl a pustl.
„Budovu bývalé vesnické školy jsme objevili v roce 2015. Zdejší kraj jsme dobře znali a hledali klidné místo, kde bychom se mohli setkávat s celou širokou rodinou a užít si přírodu,“ hned na začátku vysvětluje majitelka Ilona Karásková, která zároveň přiznává, že si místo okamžitě zamilovali i přes žalostný stav.
Viděli potenciál a drželi se ho. Ani pětiletá komunikace s památkáři je neodradila. Každou místnost oživili a dotvořili do dokonalosti. Podařilo se jim propojit historii s minimalismem, staré věci navrátit k životu a novým poskytnout vhodný kout, kde si našli domov.
Jednotlivé části statku postupně prošly přestavbou. „Předpokládáme, že v dnešním obývacím pokoji se učili žáci a v přilehlém pokoji měl kabinet pan učitel,“ pokračuje majitelka.
Na chodbě měl být šatník a byt pana učitele. Karáskovi tam udělali velkou ložnici s koupelnou. Malotřídku, která později sloužila jako knihovna, od základů zrekonstruovali a vnesli do ní svěží a nadčasové prvky. Největší změny si však odnesla půda – ta je dvojitá.
Obyvatelé obce Javorek této chalupě neřeknou jinak než Na škole, proto její název majitelé ponechali.
Nezateplovalo se i kvůli památkářům
Pro mnohé možná nepochopitelné, vždyť jde o únik tepla, ale majitelé věděli, proč to dělají. „Půdu se šindelovou střechou, která je pro chalupy na Vysočině typická, jsme záměrně nechali nezateplenou. Dispozici jsme nechtěli měnit a zároveň jsme chtěli zachovat charakter nezateplené půdy.
A tak jsme s architektem vymysleli náhradní řešení. Vestavěli jsme do ní jakési kajuty – tři malé vytápěné pokoje určené převážně k přespání. Tyto prostory obložené dřevem se střešními okny působí velmi útulným dojmem,“ popisuje majitelka cestu, kterou se vydali.
Podle ní k chalupě patří i to, že v chladných měsících se na toaletu přejde v bundě. Mnohem důležitější je přece to, že se spí a tráví společný čas v teple. Takhle to kdysi ve starých chalupách fungovalo.
A tak v jednom pokoji jsou čtyři spojená lůžka, ve druhé tři, ve třetí manželská postel a jednolůžko. Přímo na půdě je také koupelna se sprchovým koutem a s toaletou a nechybějí tu ani úložné prostory, aby nebyl prostor zahlcen zbytečnostmi.
Promyšlený interiér
Když byly stavební práce hotové, čekaly na svoji proměnu interiéry. S těmi jim pomohla interiérová designérka Adela Lipár Kudrnová, aby společně vybrali správné barevné kombinace a vybavení, které chalupu zútulnily.
Ilona řešila židle Ironica v retro stylu, pro manžela Davida byla důležitá světla. Právě on si přál, aby v jídelně visela trojice svítidel vytvářející dominantní prvek. A musíme přiznat, že se mu to podařilo.
Zařizovali s citem. Něco našli na statku a reparovali, něco koupili ve starožitnictví; své místo si zde našly i grafiky po Davidově dědečkovi. Grafiky se doplnily designérskými kousky a novinkami, dokonce i barevnými tapetami.
V obýváku je například zajímavá tapeta Pine Green od Sandberg Wallpaper. Ilona přiznává, že se na začátku barev trošku báli, ale nakonec všechno dopadlo skvěle a je ráda, že si dali poradit.
Sympatická majitelka má také svůj oblíbený koutek, kterým je speciální prostor – ateliér. Nachází se na místě bývalého chléva a navazuje na venkovní posezení. V létě se zde může vařit, ale také přespat.
Bílá kamna v kuchyni mají své kouzlo. Tady Ilona ráda vaří a peče. Podle ní je takto připravené jídlo mnohem chutnější než například z elektrické trouby. Nakonec při vaření kamna produkují i sálavé teplo, které má něco do sebe.
Kuchyň je však zařízena skutečně minimalisticky a v kontrastu s kamny i moderně. Dlouhá otevřená police poskytuje dostatek odkládacího prostoru, stejně jako ostrůvek a zabudované úložné prostory v kuchyňské lince.
Dalším původním prvkem v chalupě jsou keramická kamna, která podle Ilony chtěl architekt nejdříve odstranit. „My jsme ho však přesvědčili, že tady musí zůstat, i když se sem možná až tak nehodila. Chtěli jsme však zůstat věrni místní atmosféře a historii, a tak když už se sem jednou dostala, tak je zde chceme mít navždy,“ říká a ukazuje nám původní byt pana učitele.
Na stěně je opět barevná a výrazná tapeta Ema Dark Greyod Sangberg Wallpaper, která vytváří správný kontrast s bílými kamny. Tak jako všechno ostatní, i tato volba byla správná.
Galerie
Připravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: The Lenny’s shot
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů