Interiér

Jak zvládnout úklid domácnosti za polovinu času? Vsaďte na pštrosa i magické houbičky

Přiznejme si, že úklid není zrovna zábavná činnost. Když už se jednou za čas pustíte do pořádného úklidu, sami jistě víte, kolik času při něm strávíte, aby byl domov krásně čistý a voňavý. Se správnými pomůckami a trochou plánování však můžete minimalizovat čas, který byste normálně strávili drhnutím dlaždic a odstraňováním usazenin a plísní. Osvojte si následující tipy a triky a zkraťte si tak dobu uklízení na polovinu.

žena se chystá na úklid domácnosti
Zdroj: Shutterstock

Vytvořte si úklidový systém

Zkrácení doby úklidu začíná systémem. To znamená uklízet dům pokaždé ve stejném pořadí – pracovat posupně v jedné místnosti a začínat a končit opět na stejném místě, abyste neztráceli čas běháním tam a zpět.

Abyste zkrátili čas, musíte být především důslední – to je celý předpoklad úspěchu. Při každém úklidu budete totiž dělat pokaždé totéž, takže se z toho stane vlastně rutina. Rutina je metoda, a to je ve své podstatě lepší způsob uklízení, protože účinek a výsledek vychází z metody, a ne ze spěchu. Díky tomu dokážete skutečně uklidit svůj domov za polovinu času. Není to žádný trik.

Začněte čistit shora dolů, zleva doprava

Nezačínejte úklid v místnosti tím, že otřete konferenční stolek a pak vyčistíte žaluzie, abyste následně viděli, jak prach ze žaluzií opět pokrývá čerstvě otřený konferenční stolek. Přiděláte si zbytečnou práci, kterou si budete muset zopakovat.

Pokud chcete být skutečně úspěšní, je třeba začít v horní části místnosti, například utíráním prachu ze stropního ventilátoru či skříně, a pak postupovat dolů směrem k podlaze, abyste zbytečnou práci co nejvíce eliminovali. Stejně tak úklidem zleva doprava zajistíte, že uklidíte celou místnost rovnoměrně, namísto toho, abyste se vrhali nelogicky z místa na místo a při tom na něco třeba zapomněli.

Mějte po ruce ty správné nástroje

Jakmile máte všechny potřebné prostředky a nástroje po ruce, nemusíte ztrácet čas chozením tam a sem ke skříňce pod dřezem či do skříně s uklízecím náčiním. Dobrým nápadem je, když si pořídíte  zástěru nebo tesařský opasek, do kterého si potřebné náčiní vložíte (ano, možná to zní zvláštně, ale uvědomte si, kolik času tím ušetříte).

Místo toho, abyste s sebou tahali těžké láhve se všemi možnými čistícími prostředky, raději si chytře prostředky nalijte do malých, znovu použitelných lahví s rozprašovačem, které se snadno přenášejí (můžete si je označit lepicími štítky). Také si je můžete uložit do uklízecího kbelíku nebo košíku. Tím si ušetříte čas a udržíte pořádek.

Pomůcky na úklid domácnosti
Zdroj: Shutterstock

Poznámka: Kdybyste si najali truhláře a ten kvůli každému hřebíku musel slézt a znovu vylézt na žebřík, tak by práci nikdy nedokončil. Totéž platí s úklidem. Mějte proto všechno nezbytné u sebe. 

Použijte stěrku na okna pro práci beze šmouh

Myjete okna, ale stále nemůžete dosáhnout požadovaného lesku pomocí běžného prostředku a papírových utěrek? V tom případě sáhněte po profesionální stěrce na okna.

Do čtyř litrů vody dejte trochu prostředku na nádobí, hadříkem okno pořádně omyjte a nakonec setřete stěrkou. Vždy postupujte shora dolů a pokaždé stěrku zespodu otřete. Díky tomu získáte okno beze šmouh.

Pokud nechcete používat stěrku, použijte čisticí prostředek na sklo a utěrku z mikrovlákna. Při stírání hadříkem dělejte vodorovné tahy a opět postupujte shora dolů. Nečistěte okno třením v kruzích – to by mohlo zanechat šmouhy, a rovněž se vyhněte otírání skla novinami či papírovými utěrkami, které zanechávají zbytky.

Vytřete prach pomocí prachovky z pštrosa

Péřové prachovky se báječně hodí k čištění žaluzií, obrazů, zákoutí a dalších prostor. Absolutně nejlepší jsou prachovky z pštrosího peří, protože pštrosí peří si hravě poradí s prachem a velká péra nevypadávají z rukojeti, jak tomu bývá u jiných produktů tohoto druhu.

Prachovka vám bude dobře fungovat na běžné otírání prachu, pokud však máte na nábytku silný nános, budete muset vzít na pomoc vysavač nebo hadřík. Poté prachovku používejte přibližně jednou za dva týdny pro pravidelnou údržbu.

Prachovka z pštrosího peří
Zdroj: Shutterstock

Odstraňte kuchyňskou mastnotu

Každý, kdo denně vaří, ví, že mastnota většinou skončí právě na kuchyňských linkách, zejména na těch nad sporákem či vedle něj. Pokud jste ještě nezkoušeli, můžete si zkusit koupit čisticí prostředek s pomerančovým olejem, kterým mastnotu snadno odstraníte, nebo můžete použít běžný prostředek na nádobí, jenž mastnotu odmastí.

Prostředek na nádobí se postará o odstranění mastnoty na skříňkách stejně dobře jako v případě nádobí, pomerančový olej pro změnu kuchyňskou linku nejen vyčistí, ale také krásně provoní.

Smíchejte jednu polévkovou lžíci (v případě potřeby můžete přidat více) tekutého prostředku na nádobí s asi 4 litry teplé vody. Roztok vyzkoušejte na nenápadném místě a otřete jej suchu houbou nebo hadříkem, abyste se ujistili, že nepoškodí či nezabarví povrch linky.

Poté jej opláchněte jinou čistou houbou spolu s teplou vodou. V případě odolných skvrn nebo nánosů, které nelze odstranit čisticím prostředkem, smíchejte jedlou sodu s vodou a problematické místo lehce vydrhněte hadříkem.

Minerální usazeniny

Pokud jste si všimli, že se na vodovodních bateriích tvoří minerální usazeniny z tvrdé vody, hlavně je nečistěte štětinovými kartáči. Mohly by baterii poškrábat. Místo toho přizvěte na pomoc bílý ocet. Nalijte trochu na čistý hadřík a baterie jím otřete. Nebude vás to stát mnoho práce, a navíc jim dodáte krásný lesk.

Vytáhněte na pomoc citrony

Rezavé skvrny na terasách, verandách, podlahách v garáži a příjezdových cestách jsou nepříjemné. K jejich odstranění ale nepotřebujete nic víc než obyčejný citron. Kyselina obsažená v citronové šťávě rez dokonale rozpustí.

Rozkrojte citron napůl, vymačkejte šťávu na skvrnu a nechte ji asi 10 minut působit. Skvrny, které jsou na betonu týdny, měsíce nebo i déle, vydrhněte kartáčem s tvrdými štětinami. Poté citronovou šťávu a nečistoty opláchněte čistou vodou.

Citrony
Zdroj: Shutterstock

Boj s plísní v koupelně

V koupelnách, které nejsou dobře větrané, se velmi často vyskytují nánosy plísně, jelikož po koupání zůstává na stěnách voda. I tento problém se však dá vyřešit. V boji proti plísním a houbám lze použít peroxid vodíku v rozprašovači.

Nastříkejte ho přímo na plíseň a nechte působit cca 3 až 5 minut. Po plísni nezbude ani památky. Aby se plíseň nevracela, používejte sprchový ventilátor. I když jej ale budete používat, raději vždy po skončení sprchování věnujte pár minut stírání vody ze stěn, dlaždic a dveří sprchy, abyste měli jistotu, že se plíseň skutečně nevrátí.

Udržujte nerezovou ocel zářivou

Otisky prstů, šmouhy a skvrny od vody jsou nejčastějšími nepřáteli nerezových dřezů a povrchů. Minerální olej vám je pomůže hravě porazit. Nalijte trochu minerálního oleje na hadřík a jednou týdně jím spotřebiče (a další věci z nerezu) otřete. To vám pomůže odpudit vodu. Minerální olej také pomáhá zabránit ulpívání zubní pasty a dalších předmětů na dřezu, což usnadňuje jeho otírání a údržbu.

Spřátelte se s magickými čisticími houbičkami

Magické čisticí houbičky (nebo také melaninové nano houbičky) jsou takovým malým zázrakem. Nejenže jsou levné, ale hlavně dokážou odstranit skvrny, když vše ostatní selže. Při uklízení jich mějte vždy pár po ruce. Jsou ideální pro čištění stěn a téměř všech povrchů podlah, včetně dřeva, laminátu a dlaždic.

Melaninové nano houbičky
Melaninové nano houbičky | Zdroj: Shutterstock

Vyčistěte mikrovlnnou troubu jako mistr

Nejspíše se shodneme na tom, že když se nyní podíváte dovnitř své mikrovlnné trouby, nebude zářit 100% čistotou. Naneštěstí se potraviny (především ty zapečené) – zejména pokud v ní ulpívají již nějakou dobu – dají odstranit jen stěží.

Trik: Nechte si pomoci od samotné mikrovlnné trouby. Stačí, abyste do ní vložili hrnek plný vody a zahřívali ji, dokud nebude vroucí. Tím se vytvoří vlhkost, která uvolní vše, co se nachází na horní části, po stranách a na dně mikrovlnné trouby. Nakonec vezměte vlhký hadřík a povrchy otřete dočista.

Vysávejte v řadách

Tajemství efektivního a účinného vysávání? Přesuňte se a začněte znovu v přední části místnosti. Místa s velkým provozem, kde se lidé pohybují nejčastěji, je třeba vysávat jednou týdně. Vysávejte v dlouhých, táhlých řadách (jako když se sklízí kukuřice na poli a traktor dělá dlouhé, rovné tahy). Při vysávání si šňůru přehoďte přes rameno, abyste s ní během vysávání nebojovali, nešlapali po ní či se vám nevytáhla ze zásuvky.

Pravidelné rychlouklízení

Pokud si skutečně chcete zkrátit dobu úklidu, budete muset uklízet často. Po hloubkovém úklidu si domácnost jednou za pár týdnů prohlédněte a proveďte tzv. rychloúklid. Udržíte tak váš domov „ve formě“ a ušetříte si dlouhou, úmornou práci s úklidem za několik měsíců, kterou byste museli jednoho dne vykonat najednou. Vytvoříte si tak udržovací úklid místo doháněcího úklidu, nad kterým byste strávili mnoho času.

Zpracovala: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: 9 Secrets to Cleaning Your Home in Half the Time – bond cleaningin brisbane
Secrets to Cleaning Your Home in Half the Time – WD40 India
8 Secrets to Cleaning Your Home in Half the Time (upscalelivingmag.com)
9 Secrets to Cleaning Your Home in Half the Time | bond cleaningin sydney