Dům a stavba Interiér

Pasivní dům: Bydlení s nízkými náklady

Tato návštěva opravdu stála za to. Bungalov je nejen krásný zvenčí a zevnitř, ale vyznačuje se i krásně upraveným okolím, předzahrádkou a mladým sadem!

pasivní dům

Pasivní dům je prošpikovaný nejmodernějšími ovládacími a regulačními systémy. Majitel ho až na několik těžkých prací stavěl většinou sám!

Když jsme vešli do zastrčené vesničky nedaleko města, měli jsme problém dům vůbec najít. Technický skvost jakoby ani nepatřil k výstavbě čtvercových domů z 60. či 70. let minulého století. Svým půdorysem a moderním designem se od nich odlišuje asi jako komunistický „žigulík“ od nové elektrické Tesly.

Miro, spokojený majitel a otec mladé rodiny, nás pozval na prohlídku. Dům je přízemní, jednopodlažní, takže přístup k němu i komunikace v něm jsou příjemné a úplně bezbariérové i pro starší či pohybově omezené lidi. Celý dům je v odstínech bílé, šedé a černé barvy i díky černé lesklé krytině. Fasádu tvoří světlá omítka kombinovaná s tmavým až černým obkladovým materiálem z betonu. Konečný vzhled si oba manželé dotvořili až při dokončování stavby.

pasivní dům


Stěny a stropy

Obvodové i vnitřní nosné stěny a příčky jsou z cihel – ještě nebroušených, zato však tepelněizolačních a přímo na stavbě vyplněných perlitem. Protože na trhu nebyla dostupná široká základová lišta (jen patnácticentimetrová), na tepelnou izolaci stěn byl použit třiceticentimetrový podlahový polystyren. Všechny příčky jsou z cihly, silné až 25 cm. Jednak kvůli akumulaci tepla, ale i proto, že nemusíte vytápět všechny místnosti (například když děti dorostou, odejdou na univerzitu a dětské pokoje se méně vytápějí).

V tomto případě silná příčka dostatečně tepelně izoluje vytápěnou místnost od nevytápěné. Manželé se rozhodli pro cihlu, protože je osvědčeným materiálem – v okolí Moravců se už dlouho staví z cihel, jsou pevné, lehké, za dobrou cenu, drží teplo, dobře izolují, zkrátka jim nejvíce důvěřovali. Také strop je tvořen z keramických nosníků a keramických tvárnic. Na strop bylo položeno 45 cm polystyrenu a byly zatepleny stěny, takže dům je obalen v teploučkém kabátu o tloušťce 30 cm.

pasivní dům

Nic vás neruší

První pocit, který mě v tomto domě oslovil, bylo ticho, nevyrušoval mě žádný hluk. Druhým byl absolutně čistý vzduch bez jakýchkoliv identifikovatelných pachů či vůní. Třetí vjem – chodil jsem bosky po podlaze a necítil jsem ani zimu, ani teplo. Úplně ideální teplota pro moje nohy. Bylo mi příjemně díky dokonale vyladěnému podlahovému vytápěcímu systému.

Energie a provoz

Plocha oken je obrovská. Proč? Protože pasivní dům je otočen tak, aby získával teplo z jižní strany a nespotřebovával peníze na topení. V domě není žádný spotřebič na tuhá paliva, ani krb, protože by odebíral na spalování ohřátý vzduch z interiéru. Díky rekuperačnímu systému tepla je energetická náročnost celé stavby mimořádně nízká. Když k tomu připočítáme fotovoltaickou elektrárnu na střeše, vlastní studnu s vodou na zalévání zahrady, mytí auta apod., cena za vodu (stočné) a elektřinu vychází na necelých 1 300 Kč měsíčně. To je u tak velké stavby vskutku málo.

pasivní dům

Bydlení v domě

A jaký je pocit z dobrého bydlení po čtyřech letech? „Je to fantazie,“ říká Miro. „Tady nikdy nebyla ani kapka rosy na oknech, úplné sucho. V prvním roce byl trochu horší při pocitové teplotě, jinak rekuperační jednotka odstranila vlhkost dokonale. Sousedé se mi smějí – nač takový dům, když je tu globální oteplení? Odpovídám jim, že v budoucnosti o hodně víc ušetřím za klimatizaci a moje rodina bude bydlet v příjemném prostředí. Vždyť náklady na klimatizaci v létě už přerůstají náklady na vytápění.“ Při pohledu na krásný pozemek, dům a šťastnou rodinku nám nezbývá než souhlasit.

pasivní dům

Pasivní dům

Náročnost: *****
Doba: 5 let
Náklady (dům, zařízení): 3 800 000 Kč
Osoby: 3
Období: celoročně
Zastavěná plocha: 185 m²
Obytná plocha: 140 m²
Plocha pozemku: 2 500 m² (20 × 125 m)
Měsíční náklady na energie: 1 274 Kč
Měsíční náklady na vodu: 0 Kč

Text: Stanislav Botur, Miroslav Brath
Foto autoři, Miro Pochyba