Interiér

Pryšec není jen vánoční hvězda. Poznejte jeho pestré variace

V předvánočním období patří mezi nejprodávanější pokojové rostliny pryšec nádherný. V sortimentu pryšců však najdeme mnoho dalších, zajímavých, a i dlouhověkých druhů, které svojí vizáží nenaznačují, že jde o příbuzné.

Bilé a červené květy pryšce
Zdroj: iStock

V předvánočním období patří mezi nejprodávanější pokojové rostliny pryšec nádherný. V sortimentu pryšců však najdeme mnoho dalších, zajímavých, a i dlouhověkých druhů, které svojí vizáží nenaznačují, že jde o příbuzné.

Vánoční hvězda čili pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), je oblíbená a reprezentativně působící rostlina. Pojmenování pryšec (Euphorbia) však nese mnoho rostlin. Tento poměrně rozsáhlý rod zahrnuje téměř dva tisíce druhů bylin, keřů a polokeřů. Obdivuhodná je navíc i rozmanitost růstových forem.

Zastoupeny jsou sukulentní druhy, jedinci s ozdobnými listy i ti, které charakterizují pěkné květy a poměrně dlouhé období kvetení. Pro většinu je typická bílá tekutina, která vytéká po poranění nebo i po odtržení listu. Pryšce, které u nás pěstujeme v interiéru, pocházejí z Mexika a Madagaskaru. Na pěstování většinou nejsou náročné, a i při minimální péči se dožijí mnoha let.

Vánoční hvězda

Mezi nejznámější zástupce patří už zmíněný pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima). V původní domovině vytváří keře až menší stromy. Má širší listy. Výhony jsou zakončené barevnými listy, uprostřed kterých se ukrývají drobné žluté květy. Sortiment pryšců je mimořádně rozsáhlý, a to i proto, že tato rostlina se stala předmětem intenzivního šlechtění.

Každý rok jsou tak na trh uváděny zajímavé novinky. V období adventu se můžeme setkat s jedinci, kteří mají nejen červené listeny, ale i bílé, lososové, oranžové, fialové, růžové, kadeřavé, nebo dokonce dvoubarevné. V nabídce bývají miniaturní formy, keříkové i stromkové. Atraktivní jsou i formy s panašovanými listy.

Pryšec nádherný se u nás pěstuje hlavně jako sezonní rostlina určená k dekorování interiérů v období Vánoc a novoročních svátků. Navzdory tomu je její pěstování možné i po svátcích. Počítat však musíme s tím, že docílení opětovného vybarvení listenů vyžaduje speciální postupy, a tak výsledek nemusí být takový, jaký bychom očekávali. Za vyzkoušení to však rozhodně stojí.

S vizáží sukulentů

V sortimentu pryšců najdeme i další zástupce. Dlouhým obdobím kvetení vyniká pryšec zářivý (Euphorbia milii). Drobné žluté květy podepírají barevné listeny – červené, růžové, oranžové nebo žluté. Jde o pomalu rostoucí druh, pro který jsou typické zesílené stonky poseté trny. V subtropických oblastech se z této rostliny vytvářejí živé ploty, u nás patří k nejméně náročným a velmi vděčným pokojovým rostlinám.

Zajímavé jsou i druhy, které jsou přitažlivé celkovým růstovým tvarem nebo netradičními stonky. K takovým patří pryšec trojúhlý (Euphorbia trigona) a další, jako jsou Euphorbia leuconeura či Euphorbia tirucalli.

Pěstování

Když pryšcům dopřejeme, co potřebují, jsou to nenáročné pokojové rostliny. Většina druhů toleruje i sucho a občasné zanedbání péče, díky čemuž jsou ideální volbou i pro zaneprázdněné lidi. Menší exempláře se dají pěstovat na okenních parapetech. Druhy ozdobné listy a zajímavým celkovým růstovým tvarem najdou uplatnění v moderních světlých interiérech.

pryšec
Zdroj: iStock

Vhodné je vyhradit jim dostatek místa, protože když se rozrostou, jejich estetická hodnota je vyšší. Pryšec se nehodí do interiérů s menšími dětmi, patří totiž mezi jedovaté rostliny (nebezpečná je mléčná šťáva) a hrozbou mohou být i trny.

Pryšec nádherný – vánoční hvězda – poslouží k dekorování svátečních stolů, k ozdobení obývacích pokojů, jídelen, zimních zahrad či vstupních hal. Umístíme ho na dobře viditelné místo, kde nebude hrozit poškození listů, například při procházení kolem v interiéru.

Menší jedince můžeme v rámci jedné pěstitelské nádoby kombinovat i s jinými pokojovými rostlinami a ty větší pěstujeme raději samostatně. Tento druh je náročnější na pozornost, myslet je třeba na zálivku a pravidelné čištění od suchých listů.

Rozmnožování a tvarování

Pryšec si můžeme jednoduše rozmnožit pomocí vrcholových odřezků, nejlépe na jaře nebo v létě. Nejdříve však musíme zastavit vytékání mléčné tekutiny, a to tak, že konec odřezku vložíme na hodinu do teplé vody. Potom konce odřezků necháme zaschnout. Odřezky zakoření ve vlhkém substrátu, který je určený na rozmnožování, na teplém a světlém místě.

Vhodné jsou na to pokojové miniskleníky. Nejrychleji zakořeňují sukulentní druhy. Co se týká tvarování, pryšec nádherný stříháme po odkvetení a též na jaře po přesazení. U ostatních druhů můžeme zaštipovat dlouhé výhony, abychom docílili rozvětvení rostlin.

Koupě rostlin

Pryšec si obstaráme v dobře zásobeném květinářství nebo hobby marketu, nejlépe během slunečných dnů, kdy nemrzne. Na přenos domů (ideálně autem) si tyto rostliny nechme vždy dobře zabalit. Důležité je to zejména při koupi pryšce nádherného, tedy vánoční hvězdy.

Po přenesení domů necháme rostlinu ještě alespoň hodinu zabalenou, a až potom ji umístíme na vybrané místo. Nevhodné je nakupovat tyto rostliny během zimy na tržištích, protože zde snadno nachladnou a doma nám postupně zahynou.

Dobré rady

  • Náročnější na péči je pryšec nádherný. Vybereme pro něj teplejší místo bez průvanu. Citlivě reaguje na suchý vzduch, prudké střídání teplot a studený substrát. Během kvetení vyžaduje dostatek světla, v období zakládání květů, což je začátkem podzimu, potřebuje na pár hodin tmu. Zároveň má tento druh vyšší požadavky na vzdušnou vlhkost.
  • Sukulentní druhy pryšců potřebují dostatek světla a teplo. Vyhovuje jim sušší vzduch a protopený prostor.
  • Intenzivnější zálivku vyžaduje pryšec nádherný, ostatním druhům stačí slabší zálivka a nevadí jim ani déle proschlý substrát.
  • Přínosné je přihnojování, a to zejména v hlavním vegetačním období, na jaře a začátkem léta. Použít můžeme hnojivo na kaktusy a sukulenty. Pryšec nádherný je možné přihnojit i hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
  • Jednou za dva až tři roky bychom na jaře měli pryšec přesadit do větších květináčů a čerstvého substrátu.
  • Pryšce dobře reagují i na letnění, květináče s rostlinami můžeme koncem května zapustit do půdy na místě s rozptýleným světlem. Dovnitř je přeneseme v září.

Rostliny je třeba pravidelně prořezávat a při výskytu chorob a škůdců zasáhnout ihned po zjištění prvních příznaků, nejprve nechemickým přípravkem.

Druhy pryšců

1. Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima)

Oblíbená sezonně kvetoucí pokojová rostlina dostupná v adventním období. Má hodně kultivarů a forem. Potřebuje dostatek světla, teplo a vyšší vlhkost vzduchu.

pryšec nádherný
Zdroj: Shutterstock

Kvete: XI. – I.

v × š: 300 × 150 cm (v původní domovině)

2. Pryšec zářivý (Euphorbia milii)

Velmi vytrvale kvetoucí pokojová rostlina, která je nápadná i většími trny. Dobře se pěstuje a nevyžaduje speciální péči. Hodí se do světlých a teplejších bytů.

pryšec zarivý
Zdroj: Shutterstock

Kvete: I. – V.

v × š: 100 × 100 cm (v původní domovině)

3. Pryšec trojúhlý (Euphorbia trigona)

Vděčný sukulentní druh, který upoutá růstovým tvarem. Má nápadné trojhranné stonky a svěže zelené lopatkovité listy, které vyrůstají kolmo na stonek. Vyžaduje hodně světla.

pryšec trojuhly
Zdroj: Shutterstock

Kvete: vzácně

v × š: 100 × 50 cm

4. Pryšec (Euphorbia tirucalli)

Atraktivní a moderně působící sukulentní druh. Na sytě zelených okrouhlých stoncích má drobné, opadavé lístky. Rychle roste, je nenáročný a velmi vhodný do moderních, světlých a prostornějších interiérů.

pryšec tirucalli
Zdroj: Shutterstock

Kvete: vzácně

v × š: 400 × 100 cm

5. Pryšec (Euphorbia cooperi)

Zajímavý sukulentní a stromkovitě rostoucí druh. Hodí se do větších a světlejších prostor. Okamžitě upoutá růstovým tvarem a zajímavým uspořádáním žlutavých květů.

prysec cooperi
Zdroj: Shutterstock

Kvete: IX. – X.

v × š: 400 × 100 cm

6. Pryšec běložilný (Euphorbia leuconeura)

Netradičně působící a nenáročná pokojová rostlina s nápadně zesílenými stonky a dekorativními pruhovanými listy. Nejkrásnější jsou mladší jedinci. Vyhovuje jí polostín, snadno se rozmnožuje.

pryšec běložilný
Zdroj: Shutterstock

Kvete: I. – VI.

v × š: 100 × 100 cm

7. Pryšec (Euphorbia punicea)

Atraktivní a velmi málo pěstovaný druh. Je hustě olistěný, vždyzelený. Listy jsou kopinaté. Rostlina je nejkrásnější v období kvetení, její ozdobou jsou tedy barevně nápadné listeny.

prysec punicea
Zdroj: Shutterstock

Kvete: V. – VII.

v × š: 100 × 50 cm

8. Pryšec (Euphorbia lactea)

Zajímavá rostlina s atraktivními stonky, která ve starším věku připomíná stromy australské či africké buše. Je to pěstitelsky nenáročný druh do moderních bytů. Někdy se prodávají naroubované barevné konce stonků v podnožích jiného druhu pryšce.

pryšec lactea
Zdroj: Shutterstock

Kvete: vzácně

v × š: 100 × 100 cm

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů