Interiér

Královna pokojovek zazelení jakoukoliv místnost! Pěstování monstery od A do Z

Pomocí této nenáročné rostliny vneseme do interiéru kousek tropické divočiny. Monstera (Monstera deliciosa), často též nazývaná královna pokojových rostlin, je v současnosti opět „moderní“. V minulosti byla snad ze všech rostlin nejpopulárnější. Nyní opět zažívá slávu díky krásným ikonickým listům, nenáročnosti na pěstování a tomu, že dobře snáší i tmavší místa a horší podmínky. Dokáže dorůst do impozantních rozměrů.

Monstera na slunci
Zdroj: Shutterstock

Monstera je nenáročná na pěstování a její výrazné geometricky tvarované listy ihned zaujmou – jejich jedinečný tvar najdeme jako vzor na látkách, tapetách i špercích. Dokáže zaplnit prázdná místa v domácnosti a zazelení prázdný kout místnosti či volné místo na skříňce.

Hodí se do místností, kde bychom chtěli intenzivněji vnímat přírodu a zeleň. Pro své velké listy na dlouhých stoncích je nepřehlédnutelná. Listy, které z květináče přerůstají, můžeme zřezat a umístit do vysoké vázy, kde dlouho vydrží.

Historie rostliny monstera

Monstera pochází z tropických částí jižního Mexika. Druhový název „deliciosa“ odkazuje na lahodné ovoce, které na ní v její domovině dorůstá. Jsou pro ni typické velké listy s otvory a velkými vykrojeními. Na místech, kde monstera původně roste, mají otvory svůj úkol – umožňují totiž pronikat světlu na listy pod nimi.

Rostlina je též díky nim odolnější proti silnému dešti a větru, vzduch jimi profoukne a voda proteče, přičemž se list neroztrhne. Větší množství otvorů v listech podpoříme, když staré listy odstraníme a vyhneme se stinnému stanovišti.

Pěstování má svá specifika

Monstera poměrně rychle roste do výšky. V oblastech původu šplhá po kmenech stromů, o které se opírá. Proto si při pěstování v domácích podmínkách pro ni připravíme pevnou tyč, ke které ji uvážeme. Tím ji nasměrujeme ke vzpřímenému růstu.

Na monsteře se objevují vzdušné kořeny, které neodstraňujeme. Ačkoliv se jí nejlépe daří ve vlhku a v teple, dobře prospívá v jakékoliv vytápěné místnosti. Zaléváme ji zhruba jednou za jeden až dva týdny, když povrch substrátu proschne.

Malá monstera
Zdroj: Shutterstock

Od jara do podzimu jednou za měsíc přihnojujeme poloviční dávkou hnojiva určeného pro rostliny okrasné listem. Chceme-li vytvořit nové rostliny, odřezky stonků dáme do sklenice s vodou, kde by měly po čase pustit kořínky; případně odřežeme stonek s vytvořenými vzdušnými kořeny, které zasadíme. Když kořeny rostliny začnou prorůstat z drenážních otvorů, přesadíme ji do většího květináče.

Stanoviště

Nejlépe roste na dobře osvětleném místě, ale bez přímého slunce. Rostlinu průběžně otáčíme, aby rostla rovnoměrně.

Péče

Prach z listů utíráme podle potřeby vlhkým měkkým hadříkem nebo houbičkou. Přitom kontrolujeme výskyt škůdců, například červců, které zároveň setřeme.

Péče o monsteru
Zdroj: Shutterstock

Zajímavost

Listy jsou pro lidi i zvířata při požití toxické. Máme-li malé děti či domácí zvířata, zvážíme, zda si ji vůbec pořídit.

Jak přesadit monsteru

  1. Zkontrolujeme, zda z drenážních otvorů na dně květináče prorůstají kořeny. Pokud ne, přesazování není nutné.
  2. Nový květináč by měl být o polovinu větší než původní. Přibližně do poloviny ho naplníme substrátem pro pokojové rostliny a vmícháme hnojivo s pomalým uvolňováním živin.
  3. Kořeny hustě se obtáčející po obvodu kořenového balu se snažíme trochu uvolnit a směrujeme je ven, aby v novém květináči rostly do všech stran. Původní substrát alespoň trochu opatrně vytřeseme.
  4. Rostlinu vložíme doprostřed květináče a zasypeme substrátem. Trochu ho upěchujeme, případně ještě doplníme a důkladně zalejeme.

Fotogalerie

Text: Redakce
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů