Interiér

Tuto rostlinu možná znáte jako součást filmařských kulis. Pěstujeme howeu aneb rajskou palmu

Poměrně nenáročná a pomalu rostoucí palma s exotickým vzhledem, to je howea.

list howey anebo také rajské palmy
Zdroj: Shutterstock

Howea, rajská palma

Palmě s názvem howea (Howea forsteriana) se říká také rajská palma, případně hollywoodská, protože ji filmaři často používají jako součást filmařských kulis. Setkat se můžeme i s jejím českým názvem kentia.

Roztřepené listy mají typický vzhled palmy. Přestože působí exoticky, péče o ni je až překvapivě jednoduchá. Její předností je, že poměrně dobře toleruje některé pěstitelské chyby, jako je například občasné vynechání zálivky.

Roste pomalu, a tak si i celá léta vystačí s minimem pozornosti. V pokojových podmínkách postupně naroste do výšky 2 až 3 metrů. Použít ji můžeme jako výrazný rostlinný akcent vedle gauče, pracovního stolu, u stěny či v rohu místnosti.

Howea, rajská palma, pochází z ostrova lorda Howeho, který leží poblíž východního pobřeží Austrálie. Při koupi zjistíme, že v jednom květináči je obvykle malá skupinka rostlin, které vytvoří poměrně rychle bohatý shluk palmových listů. Z jednoho zakoupeného kusu však poměrně snadno získáme několik samostatných rostlin, stačí skupinku rozdělit.

Zdroj: iStock

Dáváme pozor, abychom rostlinu nepřelévali a nenechávali ji stát ve vodě, protože kořeny jsou náchylné k hnití. Naopak listy ocení rosení odstátou vodou jednou za týden, čímž z listů odstraníme i prach.

Rostlinu přesazujeme každé dva až tři roky, kdy kořenová soustava vyplní květináč a kořeny se začnou vytlačovat nad substrát. Použijeme přitom o něco větší nový květináč. Abychom vylepšili drenážní vlastnosti půdního substrátu, do kterého dáme rostlinu, přimícháme do něj podle velikosti nádoby pár hrstí ostrého písku. Při přesazování máme zároveň dobrou příležitost howeu rozdělit.

Stanoviště

Nejlépe roste na světlém místě s vyšší vzdušnou vlhkostí, ale ne na přímém slunci. Pokud delší dobu nevyhání nové výhonky, přeneseme ji na světlejší místo.

Péče

Půdní substrát udržujeme od jara do podzimu mírně vlhký, nikdy ne mokrý. Zaléváme, až když povrch substrátu proschne. V zimě množství zálivky snížíme.

Hnojení

Během léta používáme vyvážené hnojivo určené pro nekvetoucí pokojové rostliny.

Howea, rajská palma v nádobě
Zdroj: Shutterstock

Jak howeu dělit

  1. Rostlinu vyjmeme z květináče. Uchopíme stonky nad půdou a snažíme se je od sebe odtáhnout, přičemž s nimi jemně kýváme. Snáze se tak uvolní půda i kořeny.
  2. Spodek květináče naplníme substrátem pro pokojové rostliny nebo půdou s kompostem a pískem v poměru 3 : 1. Po oddělení kořenů vložíme samostatnou rostlinu do květináče do stejné hloubky, v jaké rostla v původním květináči.
  3. Přidržíme ji v optimální hloubce a přisypeme substrát obohacený pískem. Opatrně mačkáme a opět přisypeme substrát tak, aby nevznikly vzduchové mezery. Vydatně zalijeme a vyteklou přebytečnou vodu vylijeme.

Při dělení rostliny se snažíme kořeny opatrně rozplést, aby se nepolámaly.

Text: redakce
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů