Domácímu sirupu se nic nevyrovná a jeho příprava bývá ve většině případů skutečně jednoduchá. Mezi hlavní suroviny patří téměř vždy cukr, voda a konkrétní druh bylinky nebo ovoce. Pro vylepšení chuti se běžně používá citron nebo limetka. Jako konzervační přípravek se používá kyselina citronová. A máme hotovo. Chcete-li použít cukr, bez obav přidejte třtinový.
Jednotlivé recepty se mohou lišit v detailech. Někdo bylinky namočí do vychlazené převařené vody, v níž je potom několik hodin nebo dní luhuje, někdo je krátce zahřeje s vodou a až poté nechá vyluhovat. Možností příprav domácího sirupu je více – alespoň si každý najde tu svoji.
Chutné bylinkové sirupy
Pampeliškový sirup
Krásně kvetoucí pampeliška se hodí nejen k výrobě medu, ale i sirupu. Toto jarní žluté zlato v sobě ukrývá obrovskou sílu vitaminů a minerálů. Sbírají se jen rozkvetlé hlavičky. Asi 200 pampeliškových květů luhujeme v jednom litru vychlazené převařené vody spolu s jedním citronem, pokrájeným na plátky. Směs necháme vyluhovat 24 hodin, potom scedíme, přidáme 1 kg cukru a povaříme do zhoustnutí. Nakonec přidáme 1 lžičku kyseliny citronové, promícháme a ještě horké plníme do lahví.
Sirup z bezových květů
Snad každý z nás si oblíbil tuto klasiku. Bezový sirup je asi nejtradičnější domácí sirup, jehož výrobu má většina hospodyněk doslova v malíčku. Příprava je jednoduchá – sirup připravujeme z květů. Asi 40 kusů květů zlehka opláchneme pod studenou vodou tak, abysme neomyli pyl, který je základem aromy a chuti sirupu. Převaříme 2,5 l vody, přidáme 80 g kyseliny citrónové a necháme vychladnout. Poté bezové květy a na kolečka nakrájené 3 citrony (bio nebo dobře omyté) zalijeme vychládlou vodou s kyselinou. Necháme louhovat 1 den. Na druhý den výluh přecedíme do hrnce, přidáme 2 kg cukru a zahřejeme pokud se cukr nerozpustí. Jěště horké plníme do láhví.
Sirup můžeme připravit nejen z květů, ale i z plodů – ten má krásnou tmavou barvu a ovocnou příchuť. Postupujeme stejně jako při výrobě jakéhokoliv ovocného sirupu, bobulky bezu však musíme dobře povařit.
Meduňkový sirup
Do tří litrů převařené horké vody dáme 25 stonků umyté meduňky a tři umyté citrony pokrájené na kolečka. Necháme několik hodin postát. Potom meduňku scedíme, přidáme 2,5 kg třtinového cukru a povaříme 2 až 3 minuty. Ještě horký sirup nalejeme do připravených a dobře umytých lahví.
Akátový sirup
Většina z nás zná spíše akátový med, ale pokud máte v dosahu bohatě kvetoucí strom akátu, vyzkoušejte si doma akátový sirup. Jeho chuť vám bude připomínat právě chuť akátového medu. Vyrobíme si ho z dlouhých střapců pokrytých bílými květy, které opláchneme a namočíme asi do 3 litrů vychlazené převařené vody tak, aby byly všechny květy ponořené. Necháme vyluhovat 24 hodin, následně přecedíme. Přidáme 3 kg cukru a vaříme asi 10 až 15 minut. Přidáme sáček kyseliny citronové, zamícháme a ještě horký sirup plníme do čistých lahví.
Rebarborový sirup
Kyselkavé zeleno-růžové až červené stonky rebarbory využijete nejen na koláč, ale i k výrobě rebarborového sirupu. V tomto případě asi použijete o něco více cukru, případně vynecháte citrony. Jste-li fanouškem rebarbory, rozhodně ji vyzkoušejte i v této podobě. Pozor však na samotnou přípravu. Rebarbora se nedoporučuje konzumovat syrová, vždy ji proto dobře převařte. Na sirup potřebujete přibližně 1 kg nakrájených stonků, 1 litr vody, 1 kg cukru a lžičku kyseliny citronové. Rebarboru vaříme doměkka ve vodě, přecedíme, přidáme cukr a vaříme dalších 10 až 15 minut. Přidáme kyselinu citronovou, promícháme a horkou směs naplníme do lahví.
Kopřivový sirup
Mezi první jarní rostliny, které můžeme využít k výrobě domácího sirupu, patří i mladá kopřiva. Její léčivá síla se ukrývá ve vrcholové části rostliny. Celý recept na kopřivový sirup najdete v článku Kopřiva není jenom plevel.
Levandulový sirup
Sirup z levandule je poměrně aromatický. Buď si ho oblíbíte, nebo vám chutnat rozhodně nebude – záleží na vašich preferencích. Připravit si ho můžete z přibližně 200 levandulových hlaviček, které spolu s nakrájeným citronem necháte vyluhovat v 1,5 litru převařené a vychlazené vody celých 24 hodin. Potom přecedíte a přidáte 2 kg cukru a sáček kyseliny citronové. Nakonec krátce povaříte a nalejete do čistých lahví.
Lipový sirup
Méně známý, ale o to více výjimečný. Budete potřebovat košík lipových květů, 4 l vody, 3 kg cukru, 3 citrony a 1-2 lžičky kyseliny citronové. Při výrobě postupujeme rovnako jako v případě pampeliškového nebo bezového sirupu.
Voňavé ovocné sirupy
Jahodový sirup
Nejoblíbenější sirup našich dětí je jahodový. Ale ne ten z reklamy. Vůně domácího jahodového sirupu je nezaměnitelná. V sezóně samosběru této sladké dobroty určitě myslete i na výrobu sirupu. Asi 2 kg krásných zralých jahod se vaří ve 2 litrech vody. Potom se jahody propasírují a smíchají se s 1,5 kg cukru a 1 lžičkou kyseliny citrónové. Směs se krátce povaří a naleje do lahví.
Malinový a borůvkový sirup
Pokud máte v létě v zahradě nadbytek malin, výrobu malinového sirupu nevynechejte. Je stejně chutný jako ten jahodový a výborně osvěží během horkých letních dnů například v malinové limonádě.
Konec léta je tím správným časem i pro sběr lesních borůvek. Jsou plné vitamínů, jsou mnohem sladší než ty zahradní a také mnohem více barví. Sirup z lesních borůvek je nádherně tmavý a sladký. Při jeho přípravě postupujte stejně jako při přípravě ovocného sirupu z jahod.
Sirupy pro zdraví
Smrkový sirup
Světlezelené výhonky smrku jsou vhodné pro výrobu léčivého smrkového sirupu. Používá se především při nachlazení, kašli a jako prevence, protože obsahuje velké množství vitamínu C. I jeho příprava je mírně odlišná od klasické přípravy sirupu. Smrkové výhonky se vrství s cukrem do velké láhve, kde po čase pustí šťávu. Připravte si sirup podle článku Léčivá síla jehličnanů. Vyrobte si sirup proti kašli nebo pryskyřicovou mast
Křenový sirup
Zřejmě se divíte, že se něco takového dá vyrobit. Opravdu to jde a výsledný produkt je výborným lékem proti kašli. Asi 5 cm čerstvého kořene najemno nastrouháme, přidáme dvojnásobné množství tekutějšího medu, necháme přes noc louhovat, scedíme přes tenkou gázu. Proti kašli a nachlazení užíváme 3krát denně 0,5 lžičky až 1 lžičku asi 7 dní.
Jitrocelový sirup
Na kašel skvěle zaberá také jitrocelový sirup. Několik hrstí jitrocele kopinatého omyjeme a natrháme na malé kousky. Do zavařovací sklenice natlačíme kousky jitrocelu v 1 cm vrstvě, zasypeme cukrem, nebo zalijeme medem. Postupně vrstvíme jitrocel s cukrem nebo medem, pokud nenaplníme celou láhev, přičem poslední vrstva bude cukr (nebo med). Sklenici dobře uzavřeme a necháme stát na teplém, tmavém místě 10 dní. Poté sirup přecedíme, listy vymačkáme a tekutinu slijeme do láhve. Skladujeme v lednici.
Šípkový sirup
Tento sirup vás příjemně povzbudí během sychravých a chladnějších podzimních dní. Je jemně sladkokyselý a spolu s medem tvoří účinný lék proti nachlazení a během období chřipky. 1 kg vyzrálých plodů šípků rozdrtíme v mixéru, zalijeme 1 l vody a vaříme 10 až 15 minut dokud nezměknou. Potom nechte směs louhovat asi 2 hodiny. Přeceďte přes plátno, přidejte půl kila cukru a šťávu z 1 citronu a vařte, dokud se cukr nerozpustí. Plníme do láhví.
Cibulový sirup
Pokud vás přemohl kašel, vyzkoušejte recept našich babiček – cibulový sirup. Ten se vyrábí podobně jako sirup ze smrkových výhonků. Do skleněné láhve postupně ukládejte vrstvy cibule nakrájené na kroužky a střídejte je s vrstvami medu. Naplňte láhev do požadované výšky, uzavřete a odložte do chladničky. Po pár hodinách se z cibule začne uvolňovat šťáva. Tento sirup sice nevoní vábně, ale chutná příjemně sladce a především dokonale pomáhá v boji proti kašli.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: zahrada.sk