Zahrada

9 osvědčených rostlinných repelentů, které vás zbaví dotěrného hmyzu

Posedět si vpodvečer po náročném dnu na terase či balkoně je k nezaplacení. Ale jen do té doby, než vám plány zmaří houf dotěrných komárů nebo much. S pomocí některých rostlin se však před nimi spolehlivě ochráníte.

zahradní sezení se slunečníkem v podvečer

Přírodní repelenty

Aksamitník

Tato dobře známá a oblíbená letnička mnohým zapáchá, ale víte, že spolehlivě zažene komáry, mouchy i další dotěrný hmyz? Na terase se nádherně rozvine a bude kvést až do pozdního podzimu. Rostlinu si snadno vypěstujete ze semen, začátkem léta si můžete zakoupit i hotové sazenice.

aksamitník

Potřebuje: slunce, propustnou a výživnou půdu, pravidelné zavlažování, přihnojování a odstraňování odkvetlých květů

Levandule

Ačkoliv se této „minidřevině“ lépe daří na zahradním záhonu, pěstovat ji můžete i ve větším květináči – zde pěkně rozkvete, upoutá stříbřitým olistěním a své okolí obdaří příjemným aromatem. A to bude důvod, proč se v její blízkosti neukáže žádný komár ani jiný nežádoucí hmyz.

levandulové záhony, sušená levandule a levandule ve džbánu

Potřebuje: slunce, teplo, propustnou půdu, pravidelný řez, minimum vláhy


Muškát citrónový mosquito

Kříženec čínské citrónové trávy a africké pelargonie s citrónovou vůní se pěstuje jako klasický muškát. Nejúčinnější je, když rozdrtíte několik listů a potřete si jimi pokožku.

růžové a rudé muškáty ve květináčích

Potřebuje: dostatek slunce, teplo, vláhu a propustnou půdu

Máta

Bohatě olistěná máta taktéž pomůže odehnat všechno dotěrné, létající i lezoucí (stále mluvíme o hmyzu). Rychle se rozroste, vypadá moc pěkně, je trvalá a dlouhověká. Nejlepší je pěstovat ji ve větším květináči. A ještě vám zbude i do mojita.

listy máty

Potřebuje: slunce nebo polostín, dostatek vláhy, humózní půdu, pravidelné zastřihování

Molice

Tato letnička se často pěstuje spolu s muškáty. Na rozdíl od nich však poutá hlavně zeleno-bílými listy a výrazným aroma. A právě to „nevoní“ dotěrnému hmyzu, který ignoruje místa, kde je této rostliny více. Tato dekorativní a nenáročná rostlina je vhodná i pro pěstitele začátečníky.

listy molice

Potřebuje: dostatek slunce, zalévání a přihnojování, zaštipování dlouhých výhonků, humózní a propustnou půdu

Citrónová tráva

Je typická svou citrónovou vůní. Při nákupu se ujistěte, zda kupujete Cymbopogon nardus nebo winterianus, které jsou pravými odrůdami.

Rostliny proti komárům: Citrónová tráva

Péče: V našich podmínkách je třeba ji pěstovat v nádobách, které na zimu odložíte dovnitř, protože nedokáže odolat mrazu.

Šanta kočičí

Podle anglické studie se zjistilo, že tato rostlina je desetkrát účinnější než repelent z obchodu. Má nádherná modravá soukvětí, která působí nedbalým dojmem.

Rostliny proti komárům: Šanta kočičí

Péče: Snadno se rozšiřuje, proto je nutné ji pravidelným řezem a rýčem udržovat na uzdě, aby se vám nerozrostla do celého záhonu.

Bazalka

Její pálivou vůni, kterou produkují listy, většina škůdců obchází, stejně tak i komáři. Pěstovat ji můžete ve společném truhlíku s letničkami či jinými bylinkami.

Rostliny proti komárům: Bazalka

Péče: Půdu je třeba udržovat pravidelně vlhkou, protože bazalka má často „žízeň“. Potřebuje však dobrou drenáž na odtok vody.

Rozmarýn

Bylinka, kterou se vyplatí mít v nádobě na terase nejen jako repelent. Určitě její čerstvé voňavé větvičky oceníte i při grilování.

Rostliny proti komárům: Rozmarýn

Péče: V našich podmínkách je citlivá na mráz, proto ji pěstujte raději v nádobě, kterou můžete na zimu přemístit dovnitř. Korunku můžete tvarovat do různých tvarů.

Využijte i tyto druhy!
V boji proti otravnému hmyzu se osvědčí i meduňka, eukalyptus, aloisie, saturejka, tymián nebo měsíček.

Přečtěte si také: Rostlinní lékaři pro užitkovou zahradu

Recept na domácí repelentní svíčku

Otravují vás komáři na terase večer co večer? Vyzkoušejte si vyrobit tuto domácí repelentní svíčku, která ve skutečnosti funguje lépe než ty, které si koupíte v obchodě.

Budete potřebovat

  • 7 kapek pomerančového nebo eukalyptového éterického oleje
  • zavařeninovou sklenici
  • vodu
  • na plátky nakrájený citrón nebo limetku
  • čerstvé větvičky rozmarýnu
  • čajovou nebo plovoucí svíčku

Domácí repelentní svíčka proti hmyzu

1 Do zavařeninové sklenice nalijte vodu tak, aby byla asi 2 až 3 cm pod okrajem. Po bocích vložte plátky citrónu, pomeranče nebo limetky. Můžete smíchat i plátky ze všech druhů.

2 Následně do sklenice vložte i tři nebo čtyři větvičky čerstvého rozmarýnu. Musí být opravdu čerstvý, aby listy obsahovaly co nejvíc éterického oleje. Vkládejte je podél plátků citrusů tak, aby zůstaly zároveň i nahoře u otvoru.

Do sklenice nakapejte sedm kapek éterického eukalyptového oleje a vložte plovoucí svíčku za knot do sklenice. Můžete použít i čajovou svíčku. Tu je však nutné nejdříve vyjmout z hliníkového obalu. Svíčku nakonec zapalte a máte po starostech.

Co pomáhá proti svědění

I se štípanci si můžete pomoci bez chemie. Existuje totiž mnoho domácích léků proti svědění štípanců a otokům od komárů.

Jitrocel zřejmě nemusíme nikomu zvlášť představovat. Roste téměř všude, ale mnozí z vás asi nevědí, že šťáva z jeho rozdrcených listů je výborným lékem na nepříjemná svědivá bodnutí. Podobný domácí lék najdete i doma v zahrádce, pokud pěstujete petržel nebo bazalku. Je třeba vložit do vroucí vody 10 až 15 listů a nechat je tři minuty louhovat. Když výluh vychladne, můžete si z něj dělat příjemné obklady.

Výborná je i rozkrojená cibule, která pomáhá hlavně při bodnutí včelou. Stejně účinná je i na štípance od komárů. Cibulová šťáva zmírňuje svědění i otok. Také zabraňuje infekci po vniknutí žihadla. Stejný dezinfekční účinek však má i ocet a med.

… proti zápachu

Zajímavou volbou může být bez (Sambucus nigra ’Black Lace‘ a ’Black Beauty‘) s tmavě purpurovými listy a růžovými soukvětími. Listy této dřeviny mohou být zlatožluté nebo bordó. Kromě květů jsou ozdobou i tmavé plody. Ale pozor – nejsou určeny ke konzumaci!

Tento bez má jedinečnou schopnost dezinfikovat vzduch, proto se hodí do venkovských dvorů – už v minulosti se vysazoval k chlévům a výběhům hospodářských zvířat. Odpuzuje mouchy a tlumí zápach. Potřebuje slunce, výživnou a propustnou půdu a dostatek místa.

bez

Text: Daniel Košťál, redakce
Foto: isifa/Shutterstock, Pinterest/HunnyImHomeDIY
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů