Interiér

7 pokojovek, které u vás přežijí, i když nejste zrovna pěstitel roka

Znáte pokojové rostliny, které jsou natolik nenáročné, že by měly přežít, i když nedostanou stoprocentní péči? Poradíme vám při výběru.

pokojové rostliny nenáročné na pěstování

Některé z nenáročných pokojových rostlin mají navíc schopnost zachytávat a zpracovávat škodlivé látky, které se vyskytují v našich domovech. Jde především o látky unikající z nábytku, čisticích prostředků a různých věcí kolem nás. Vědci z NASA provedli zajímavý výzkum. Pokojové rostliny podrobili testům, zda jsou schopny tyto škodliviny zachytávat. Kromě toho, že všechny zelené rostliny zpracovávají při fotosyntéze oxid uhličitý ze vzduchu a vytvářejí z něj vlastní tělo, se potvrdilo, že likvidují i látky nepříznivé pro naše zdraví.

Kromě toho, že esteticky doplňují prostor, slouží tedy jako malé bio-čističe vzduchu. Takže i když máme málo času nebo se o rostliny neumíme dobře starat, stále je dost druhů, se kterými to můžeme zkusit. Ty nenáročné totiž tolerují, i když je sem tam zapomeneme zalít, nebo je naopak občas přelejeme. Na jaře jim dopřejme hnojivé tyčinky do květináče a příležitostně odstraňme uschlé listy.

Orchidej – můrovec (Phalaenopsis)

Můrovec patří mezi nenáročné orchideje. Existuje mnoho různých kultivarů s různou velikostí i barevností květu. Vytváří vzdušné zelené kořeny, které jsou polyfunkční. Zachytávají vlhkost, fotosyntetizují a rostliny jimi dýchají, proto je neodstraňujeme. Orchidej zaléváme jednou týdně asi decilitrem vody.
v. × š.: 20–50 × 10–40 cm

nenáročné pokojovky: orchidej

Potosovec (Epipremnum)

Je nenáročná rostlina, avšak při dlouhodobém přelití jí hnědnou špičky lisů. Patří do čeledi áronovitých, která je typická svou jedovatostí. Je dostupná se zelenými, žlutými a žlutoze­lenými listy. Pro svůj růst potřebuje oporu, po které se plazí a šplhá, případně ji necháme viset. Zachytává pře­devším prach, benzen, oxid uhličitý a xylen.
v. × š.: 20–40 cm × několik m

Tip na článek: Čerstvé bylinky i v zimě? Přesuňte je ze zahrady do kuchyně!

nenáročné pokojovky: potosovec

Fíkovník (Ficus)

Z rodu fíkovníků je dostupných hodně druhů a kultivarů. K nejméně náročným patří především Ficus benjamina, Ficus elastica. Milují co nejvíce slunné místo, jinak trpí opadáváním listů. Občas jim dopřejeme sprchování listů vlažnou vodou. Zachytávají hlavně prach, benzen, trichloretylen, oxid uhličitý, formaldehyd.
v. × š.: několik m × několik m

nenáročné pokojovky: fíkovník

Zelenec (Chlorophytum)

Velmi nenáročná „retro“ rostlina do každého interiéru na stinné místo. Vytváří řadu odnoží s novými rostlinami, které vytvoří krásné převisy. Zaléváme ho středně, ale odpustí nám mírné proschnutí i přelití. Má drobné bílé kvítky. Zachytává především benzen, toluen, oxid uhelnatý, oxid uhličitý a prach.
v. × š.: 20–30 × 30–40 cm

nenáročné pokojovky: zelenec

Zamiokulkas (Zamioculcas)

Jako áronovitá rostlina je jedovatý při požití. Časem výrazně vyroste, proto je vhodný hlavně do větších interiérů. Snese polostín až mírně osluněné místo. Krásně působí ve větších bílých nebo černých květináčích, které doplňují design moderních interiérů. Zachytává především prach a oxid uhličitý.
v. × š.: 1 × 1,5 m

nenáročné pokojovky: zamiokulkas

Ledviník (Nephrolepis)

Ledviník je nenáročný hlavně na světlo. Jako většina kapradí je to rostlina do polostínu a stínu. Sice vyžaduje intenzivní zálivku, ale výhodou většího květináče je, že může stát v misce naplněné vodou. Stačí jen doplňovat vodu do misky, když je prázdná. Ledviník zachytává především oxid uhličitý, formaldehyd, xylen a prach.
v. × š.: 25–40 × 30–80 cm

nenáročné pokojovky: ledviník

Africká fialka (Saintpaulia)

Na příliš slunný parapet reaguje stříbrnými skvrnami na listech, proto ji dáváme dále od okna nebo pro ni zvolíme parapet orientovaný na sever. Zaléváme, když substrát mírně proschne, ale snese, i když ji omylem přelejeme. Občas otrháme usychající spodní listy. Zajímavé jsou plnokvěté kultivary.
v. × š.: 10–15 × 15–20 cm

nenáročné pokojovky: africká fialka


Text: Ing. Martin Dokoupil
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů