Materiál
- starší květináče
- výsevná miska s krytem
- substrát na rozmnožování rostlin
- řízky rostlin
Nářadí
- lopatka
- nožík
1 Množení rostlin dělením
Dělení je ideální spojit s jarním přesazováním rostlin, které vytvářejí trsy – např. lopatkovec Wallisův. Rostlinu vyjmeme z nádoby, oklepeme zeminu z kořenů a opatrně rozdělíme.
Na spodek nového květináče dáme 1 cm silnou drenážní vrstvu a přisypeme čerstvý substrát na pokojové druhy. Kořeny jedné z rozdělených rostlin vložíme do nádoby.
Zeminu doplníme pod kořeny tak, aby se báze zelené části nacházela asi 2 cm pod horním okrajem nádoby. Klidně vydatně přisypeme, protože později ještě substrát klesne.
Každou rostlinu jemně přitlačíme ke kořenovému balu, aby kořeny měly lepší kontakt s půdou. Po obvodu udusáme tak, aby zůstal dvoucentimetrový okraj květináče na zalévání.
Vysazené rostliny zalijeme a umístíme na světlé místo bez přímých slunečních paprsků a průvanu. Pravidelně je zaléváme, rosíme a sledujeme.
2 Množení ve vodě
Mnohé pokojovky si můžeme rozmnožit i vrcholovými řízky. Stačí, když ořežeme vrcholový výhonek s listy a vložíme ho do sklenice s vodou, než vytvoří kořeny.
3 Množení listovými řízky
Z mateřské rostliny ořežeme ostrým nožem několik zdravých listů i se stopkou. Ty potom opatrně zasuneme do kyprého substrátu.
Nejvhodnější nádobou na zakořeňování je hluboká výsevná miska s průsvitným krytem. Přikrytou nádobu postavíme na teplé místo bez přímého slunce.
4 Množení pomocí části listu
Begónie či sansevierie jsou ideální na rozmnožování z části listu. Ten rozřežeme napříč na 5 cm široké kousky, které zapíchneme do substrátu a zalijeme.
Nemusíme kupovat nové nádoby. Stačí i ty, které jsme už použili předtím, jen je očistíme octovou vodou a kartáčem. Snížíme tak riziko nemocí.
5 Množení stonkového řízku
Ze středu či z báze stonku vyřežeme řízek, který nařežeme na deseticentimetrové kousky. Vršek necháme zaschnout a spodek ošetříme stimulátorem a zapíchneme do substrátu.
Jak se starat o rostliny během zakořeňování
Na rozmnožování vždy používejte čistý nožík či zahradnické nůžky. Během procesu zakořeňování některé rostliny uvítají vyšší vlhkost vzduchu v místnosti. Zlepšit ji můžete pravidelným rosením. Dodržujte potřebnou teplotu (od 18 do 22 °C) v místnosti, protože má vliv i na teplotu substrátu. Budoucí rostliny nepřeléváme! Substrát necháme nejdříve pořádně proschnout, až potom zaléváme. Hnijící a vadnoucí výhonky hned vyjmeme z půdy a vyhodíme.
Vhodné druhy na rozmnožení
Dělením
- Anturie Scherzerovy
- Asparágus
- Ledviník vznešený
Ve vodě
- Žumen routolistý
- Fíkus lesklý
- Kroton pestrý
- Listovými řízky
- Africká fialka
- Tořivka
- Pepřinec
- Stonkovými řízky
- Kalanchoe
- Oleandr obecný
- Fíkovník šplhavý
Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: autorka, isfia/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů