Dílna a hobby

7 zlepšováku, které zefektivní vaši práci v dílně

Chytrých nápadů není nikdy dost! S těmyto tipy vám půjde práce v dílně jak po másle.

1 Co se zaschnutým tmelem

Zjištění, že tmel v nádobce vyschl a ztvrdl, je nepříjemným překvapením. Hlavně pokud ho potřebujete na poslední úpravy projektu. Jisté řešení ale přece jen existuje. Vyndejte tmel z nádobky pomocí šroubováku a v jiné nádobě ho rozmíchejte s řepkovým olejem, až dokud nebude opět použitelný. Vlastnosti tmelu sice nebudou tak dobré, jako má nový tmel, na rychlé zatmelení drobných nedostatků však stále postačí.

2 Roztírání lepidla na dřevo

Výbornou pomůckou při lepení větších ploch dřevěných desek je stará kreditní karta rozstřihnutá zoubkovanými nůžkami, kterou lepidlo mnohem snáze a rovnoměrněji nanesete tam, kam potřebujete.

zlepšovák do dílny: Roztírání lepidla kreditní kartou

3 Využití rolky od kuchyňských utěrek

V dílně se najde určitě mnoho plastových tašek, které vám většinou zůstanou z nákupů v hobby obchodě. Využít je můžete na různé účely, například i při natírání barvou či olejem a následném uschování štětců a válečků. Mít v dílně pár plastových tašek se tedy určitě vyplatí a zde je skvělý tip na jejich uschování. Stačí si pořídit prázdnou rolku z kuchyňských utěrek, natlačit do ní co nejvíc tašek a takto je uložit například do zásuvky nebo skříňky.

4 Řezač hadrů

Stará trička nebo ručníky, které chcete ještě využít jako hadr na utírání, si nařežete velmi snadno pomocí tohoto jednoduchého řezače. Upněte ostrý ořezávač do svěráku a začněte řezat materiál na požadované velikosti a tvary.

Řezání hadrů pomocí ořezávače ve svěráku

5 Tip na startér

Pokud se chystáte doma grilovat a nemáte po ruce startér nebo podpalovač (materiál na snadné rozhoření), můžete si jednoduše vyrobit vlastní. Do papírové rolky z toaletního papíru nacpěte zbytky prachu a textilních vláken, které se usadí na filtru sušičky. Ta se rychle chytí a hoří dost dlouho, aby se rozhořely i uhlíky.

6 Čištění od tmelu

Mezitím, co pracujete s tmelem, vám zaschne na prstech. Dříve, než si umyjete ruce, silnou vrstvu tmelu si nejdříve odstraňte pomocí brusného papíru. Uvidíte, jak snadno půjde tmel z prstů dolů.

7 Označte si brusnou houbu

Když si koupíte brusnou houbu, nevyhazujte balení od ní dříve, než si na ni poznamenáte permanentní fixkou číslo zrnitosti. Takto budete vědět, kterou brusnou houbu použít při dalších projektech.


Text: redakce
Foto: Miro Pochyba, Pinterest/FamilyHandyMan, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů