Vaření Zahrada

Brambory – plodina zimy. Jak jich co nejzdravěji připravit a 3 (ne)tradiční recepty

Možná se to nezdá, ale návrat k tradičním surovinám během zimního období nemusí být na škodu. Brambory jsou plodinou číslo jedna, kterou naši předkové využívali z vlastních zásob pro přípravu nejrůznějších jídel během celé zimy. Podívejte se, jaké různé pokrmy z nich můžete rychle a snadno připravit. A dozvíte se i o jejich složení.

Americké brambory
Zdroj: Shutterstock

Kontrola uskladněných brambor

Brambory patří spolu s kukuřicí, rýží a obilovinami mezi nejvíce používané plodiny na světě. Každý zahrádkář má zásoby vlastních brambor, které je třeba občas zkontrolovat a protřídit. Zbystřete pozornost, pokud objevíte brambory, které začínají klíčit nebo dokonce vyhánět výhonky či se zbarvovat dozelena. To je signál, že jejich skladování není úplně dokonalé.

Zelené části brambor obsahují kromě chlorofylu také solanin. Tato látka přirozeně chrání brambory proti škůdcům. V malých množstvích není pro nás škodlivá, ale větší množství zelených brambor určitě nekonzumujte, protože by vám mohly způsobit nevolnost a zvracení. Na zmenšení vlivu případného solaninu po oříznutí brambor přidávaly naše babky do hrnce i malé množství kmínu, který údajně vytáhne škodlivé látky během vaření do vody.

Brambory vařené ve slupce
Zdroj: Shutterstock

Brambory jako hlavní jídlo nebo příloha

Mezi nejoblíbenější běžné pokrmy z této plodiny patří bramborové placky nazývané různě podle regionů – například cmunda nebo vošouchy, hranolky nebo typický vánoční bramborový salát.

Podle staročeské tradice byly kromě kysaného zelí hlavní součástí jídelníčku právě brambory. Můžete si troufnout i na jiné tradiční pokrmy, které mají různý původ: v kombinaci s brynzou na brynzové halušky, lokše, různé druhy slaných a sladkých pirohů nebo vyzkoušejte jednoduše připravované brambory na kyselo nebo pečené brambory, bramborové šišky s mákem.

Oživit můžete i recept na škubánky. Brambory jsou stále častěji také součástí moderních jídel, v kterých tvoří základní surovinu nebo chutnou přílohu.

Co vlastně brambory obsahují?

Vitamin C v bramborách působí jako antioxidant, který působí proti rakovině nebo onemocněním kardiovaskulárního systému. Kromě něho mají brambory i další vitamíny, například vitamín B. Brambory obsahují také vlákninu a draslík, dále hořčík, zinek, fosfor. Nelze zapomenout ani na škrob.

Brambory
Zdroj: Shutterstock

Jak co nejzdravěji připravit brambory?

Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak připravit brambory tak, aby si zachovaly co nejvíce zdraví prospěšných látek a vitamínů? Který recept je ideální při držení různých dietních režimů a která forma přípravy brambor je nejkaloričtější?

Začněme od konce. Mezi nejkaloričtější způsoby přípravy brambor patří jejich smažení na oleji. Ať už jde o bramborové placky, krokety nebo hranolky, konzumaci takto připravených brambor byste se měli vyhýbat. Nejenže jsou tato jídla vysoce kalorická, ale přepálený olej škodí našemu organismu iz jiných zdravotních důvodů.

Recepty: Vyzkoušejte místo klasických brambor batáty

Druhý méně zdravý způsob přípravy brambor je jejich vaření. Většinou je vaříme bez slupky, takže se zbavujeme také cenných živin a vlákniny ukrytých právě ve slupce. Ostatní prospěšné látky se vařením vyplouvají do vody, a tak nám z brambor zůstane pouze samotný základ.

Brambory pečené ve slupce
Zdroj: Shutterstock

Mezi zdravější varianty patří především dušené brambory a brambory pečené v troubě. Ideální je, pokud jsou ještě i ve slupce. Tehdy si zachovají opravdu všechny zdravé látky, které naše tělo dokáže efektivně využít. Nejlepší jsou samozřejmě vlastní, doma vypěstované odrůdy, ale dnes najdeme v obchodech ty nejrůznější druhy iv biokvalitě.

Vyzkoušejte tradiční recepty netradičně

Nikde není psáno, že tradiční recepty s použitím brambor jsou neměnné. Právě naopak. Vyzkoušejte i jiné verze tradičních jídel, kterými si oživíte jídelníček.

Bramborové pyré (bramborovou kaši) má v oblibě asi každý z nás. Není na škodu vylepšit si recept přidáním dalších surovin, které mu dodají lahodnou chuť. Vyzkoušejte připravit klasické bramborové pyré trochu jinak.

Křenové bramborové pyré

Pro milovníky pikantní chuti je jako stvořené bramborové pyré s křenem. Jeho příprava je jednoduchá. Do očištěných uvařených brambor přidáme máslo, sůl a malé množství mléka. Rozmixujeme směs dohladka, přidáme najemno nastrouhaný křen, promícháme a křenové bramborové pyré je hotové.

Bramborové pyré s parmazánem

O něco jemnější, ale o to chutnější verze bramborového pyré, oblíbená zejména u dětí, je bramborové pyré s parmazánem. Recept je stejný jako při přípravě klasického bramborového pyré, jen na konci před podáváním přidáme nastrouhaný parmazán.

Kromě křenu a parmezánu můžete do pyré přidávat i nastrouhanou mrkev, špenát, brynzu nebo červenou řepu.

Bramborové pyré
Bramborové pyré | Zdroj: Shutterstock

Bramborák s cuketou a mrkví

I obyčejnou cmundu můžete oživit přidáním jiné zeleniny nebo přípravou v troubě.

Na bramborové placky s cuketou a mrkví potřebujeme:

  • 6 brambor,
  • 1 cuketu,
  • 2 mrkve,
  • 1 cibuli,
  • 1 česnek,
  • 3 vejce,
  • 6–8 lžic hladké mouky,
  • sůl,
  • mletý pepř.

Brambory očistíme a nastrouháme na hrubším struhadle. Očistíme a nastrouháme také mrkev. Cuketu omyjeme, nastrouháme a přidáme k bramborám a mrkvi. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek.

Směs promícháme, osolíme, opepříme a zahustíme hladkou moukou. Placky můžeme smažit klasicky na malém množství oleje na pánvi nebo zvolíme zdravější variantu a pečeme je na pečicím papíře s kapkou oleje v troubě.

Text: Zuzana Mišotová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: zahrada.sk