Materiál
- mateřská rostlina cesmíny
- trocha rašeliny
- trocha písku
- plastový květináč
- plastový květináč na stratifikaci
- stimulátor
Nářadí a pomůcky
- zahradnické nůžky
- pracovní rukavice
- kovová miska, nádoba na odpad
- konvička s vodou,
- dřevěná palička, sítko
Naklíčení cesmíny
Po nahnití dužiny ji vodou promyjeme v sítku. Semena osušíme a promícháme s pískem. Následně směs nasypeme do plastového květináče a umístíme na teplejší místo. Takto mohou semena zůstat až do jara, přičemž tento proces je nutný pro jejich klíčení.
Potom je můžeme vysít do substrátu určeného pro výsev. Klíčení je zdlouhavé, semena často vyklíčí až po delší době. Musíme se však obrnit trpělivostí, výsledkem bude mnoho životaschopných rostlin.
Zakořeňování
Déle trvá i zakořeňování odřezků, ale jistě se vyplatí počkat. Důležité je vždy zakořeňovat i ideální délku odřezku, což je asi 10 cm.
Přečtěte si také: 10 úkolů pro vaše rostliny v zimě
Vyzkoušet můžeme i rozmnožování potápěním nejbližších výhonků cesmíny do půdy. Také při tomto způsobu trvá zakořeňování poměrně dlouho, někdy i dva roky.
Zajímavosti o cesmíně
Cesmína je dřevina, která má hned několik zvláštností. Její dřevo, jako jedno z mála, hoří i mokré. Dokáže růst na nezvykle široké škále půdních typů – od neúrodných, kyselých, přes písčité, těžké, až po zásadité, vápenaté půdy.
Nevadí jí plné slunce ani stín. Snese i sucho a pro ptáky je jako stvořená. Její bobule totiž jiným tvorům nechutnají, vyvolávají u nich zvracení, to platí i pro člověka. Pichlavé listy zase odrazují malé šelmy, takže ptáci v korunách cesmíny bezpečně, často a rádi hnízdí.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů